20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ŚDM: krok po kroku

Ocena: 0
2615

Pięć wydarzeń centralnych: trzy na Błoniach i dwa na Campus Misericordiae – czeka na młodych pielgrzymów z całego świata podczas ŚDM w Krakowie.

– Wydarzenia Centralne są treścią Światowych Dni Młodzieży, dotykają istoty spotkań młodych z Ojcem Świętym – wyjaśnia ks. Marek Hajdyła, szef Departamentu Wydarzeń Centralnych.

 

26 lipca, godz. 17.30: Msza Święta otwarcia na Błoniach

Pierwszy dzień rozpocznie się od sztafety z Iskrą Miłosierdzia z Łagiewnik na Błonia. Sztafetę rozpocznie siostra ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach i ostatecznie zostanie wręczona kard. Stanisławowi Dziwiszowi, który tego dnia będzie celebrował Mszę Świętą. Ogień Miłosierdzia zapłonie na ołtarzu i będzie towarzyszyć pielgrzymom przez cały czas ŚDM.

Wędrówka Iskry Bożego Miłosierdzia będzie pokazywana na telebimach rozmieszczonych na Błoniach, wraz ze świadectwami doświadczenia miłosierdzia oraz wcielania nauki Jana Pawła II w życiu konkretnych osób. W tym czasie na scenach animatorzy i wodzireje ruchu Lednica 2000 będą animować taniec i śpiew. – Chcemy pokazać, jakie znaczenie dla młodych ma Lednica 2000 i jak wiele dla młodzieży zrobił o. Jan Góra OP, który pewnie będzie nam błogosławił z nieba – mówi Weronika Griszel, koordynator Departamentu Wydarzeń Centralnych. Wśród wielu artystów wystąpi również Ivan Komarenko wraz z chórem dzieci z Afryki.

Ponieważ hasło pierwszego dnia brzmi „Jan Paweł II jako inicjator ŚDM”, odtworzona zostanie historia pielgrzymki symboli Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikona Salus Populi Romani będą wędrować po Błoniach pomiędzy sektorami, przekazywane przez grupy młodzieży z krajów, w których w kolejności chronologicznej odbyły się ŚDM.

Msza Święta będzie celebrowana z formularza o św. Janie Pawle II. Rozpocznie się o godz. 17.30 pod przewodnictwem kard. Dziwisza. – To także będzie zaproszenie dla tych, którzy jeszcze się wahają, czy wybrać się do Krakowa – mówi ks. Hajdyła. Ponieważ Polska położona jest blisko Europy Wschodniej, Ewangelia będzie śpiewana zawsze w dwóch obrządkach: rzymsko-katolickim i bizantyńsko-słowiańskim. Za muzykę liturgiczną Ceremonii Otwarcia opowiada ks. Robert Tyrała.

Przed Mszą, w ramach tzw. pre-wydarzeń, zostanie odczytany DOCAT – publikacja Fundacji Youcat, poświęcona Katolickiej Nauce Społecznej. Według szacunków organizatorów, w spotkaniu otwierającym ŚDM weźmie udział ok. 500 tys. osób.

 

28 lipca, godz. 17.30: Ceremonia powitalna na Błoniach

„Radość ze spotkania młodzieży z całego świata z Franciszkiem” – pod takim hasłem ok. 700 tys. młodych z całego świata powita papieża na Błoniach. Spotkanie z młodzieżą Franciszek rozpocznie od przejazdu tramwajem w towarzystwie młodzieży niepełnosprawnej trasą spod okna papieskiego przy ul. Franciszkańskiej 3 na Błonia. – Zaproponowaliśmy ten pomysł, bo uznaliśmy, że symbolicznie wpisuje się w styl pontyfikatu papieża, jest pełen prostoty – wyjaśnia ks. Hajdyła.

Na Błoniach papież przesiądzie się do papamobilu i objedzie sektory. Ceremonia powitania rozpocznie się przemówieniem powitalnym kard. Dziwisza. Papież – jako pierwszy zarejestrowany na ŚDM pielgrzym – otrzyma plecak pielgrzyma. W procesji z flagami, w kluczu kontynentalnym, przejdą reprezentanci każdego ze 187 krajów zarejestrowanych na ŚDM. Przedstawiciele sześciu kontynentów wniosą także wizerunek swojego lokalnego świętego, który wsławił się uczynkami miłosierdzia – Nie patrzymy na miłosierdzie tylko centralnie, z Łagiewnik, poprzez św. Jana Pawła II i św. Faustynę, ale też globalnie – mówi ks. Hajdyła.

Następnie proklamowana będzie Ewangelia w dwóch obrządkach: łacińskim i bizantyńsko-słowiańskim. Będzie ona poprzedzona inscenizacją, która ma być dla młodych zachętą do świętości. – Chcemy pokazać młodzieży, że mimo młodego wieku jest zaproszona, by kroczyć drogą świętości – wyjaśnia ks. Hajdyła. Po Ewangelii papież po raz pierwszy przemówi do młodych.

 

29 lipca, godz. 18: Droga Krzyżowa na Błoniach

Ilustracja poszczególnych stacji scenicznymi formami wyrazu oraz połączenie klasycznej muzyki pasyjnej z nowoczesnymi improwizacjami – tak będzie wyglądało nabożeństwo Drogi Krzyżowej podczas Światowych Dni Młodzieży, w którym weźmie udział papież Franciszek.

Autorem rozważań do kolejnych stacji Drogi Krzyżowej jest bp Grzegorz Ryś. Będą one oparte na 14 uczynkach miłosierdzia względem ciała i duszy. Nabożeństwo zostało przygotowane w stylu rzymskim: Ojciec Święty wraz z osobami zapowiadającymi poszczególne stacje i czytającymi rozważania będzie przy głównym ołtarzu na Błoniach. – Muzyka dopełni i stworzy klimat, to będzie ciekawe połączenie klasycznej muzyki pasyjnej z nowoczesnymi improwizacjami – mówi ks. Hajdyła. Zgromadzeni będą mogli usłyszeć m.in. jednego z najzdolniejszych światowych skrzypków jazzowych młodego pokolenia, Adama Bałdycha.

Na zakończenie nabożeństwa Franciszek wygłosi do młodych przemówienie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter