18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ŚDM Lizbona 2023

Ocena: 0
1160

Chciałbym prosić o modlitwę za młodzież, również za księży duszpasterzy, siostry zakonne pracujące z młodzieżą. - mówi ks. Michał Dziedzic, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Diecezji Warszawsko-Praskiej i koordynator diecezjalny ŚDM, w rozmowie z Robertem Śliwińskim

fot. Robert Śliwiński

Ilu uczestników z diecezji warszawsko-praskiej wybiera się na ŚDM Lizbona 2023?

Z naszej diecezji jedzie 27 grup, w których jest łącznie około 760 osób. Warto dodać, że dziewięć osób z naszej diecezji zaangażowanych było w opracowanie polskiej wersji hymnu ŚDM.

 

Gdyby ktoś z młodzieży zdecydował się dziś wyjechać na ŚDM, czy może dołączyć do jakiejś grupy?

Dochodzą do mnie informacje, że młodzież pyta księży w swoich parafiach o możliwość wyjazdu. Pojedyncze miejsca są, natomiast nie powstają nowe grupy. Jeżeli do mnie zgłaszają się młodzi ludzie, to odsyłam ich do grup, które mają ostatnie wolne miejsca. Być może na hasło kapłanów, że tworzona jest nowa grupa, udałoby się taką zebrać. Obecnie te grupy, które powstały, spełniają zapotrzebowanie na poziomie naszej diecezji.

 

Czy jest wystarczająca liczba kapłanów, którzy będą towarzyszyć młodzieży?

Na dzień dzisiejszy jest wystarczająca liczba kapłanów, z młodzieżą jedzie ich osiemnastu. Będzie nam towarzyszyć biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski.

 

Jak będzie przebiegał pobyt młodzieży w Portugalii?

Zdecydowana większość naszych grup jedzie na całe święto młodych, tj. na Dni w Diecezjach od 26 do 31 lipca i wydarzenia centralne od 1 do 6 sierpnia. W pierwszym etapie młodzież będzie poznawała wiarę i życie codzienne ludzi mieszkających w diecezjach, w których będzie przebywać. Jest tam zorganizowany program pozwalający poznać społeczność lokalną i jej zwyczaje. Każda portugalska diecezja przygotowuje indywidualny program. W drugim etapie młodzież weźmie udział w wydarzeniach centralnych, które będą się odbywały tylko w Lizbonie. Młodzież będzie uczestniczyła we Mszy świętej rozpoczęcia z papieżem Franciszkiem, a później w różnych spotkaniach modlitewnych. W czasie wydarzeń centralnych w Lizbonie będzie także przygotowana „scena polska”, gdzie będą gromadzili się pielgrzymi z Polski. Będą tam się odbywały różne koncerty ewangelizacyjne i spotkania modlitewne oraz konferencje głoszone przez biskupów. W ostatnie dni, które będziemy przeżywali z papieżem, będzie droga krzyżowa w piątek i nocne czuwanie z soboty na niedzielę. Ostatnim akcentem będzie niedzielna Msza święta posłania, podczas której papież Franciszek ogłosi, gdzie odbędą się kolejne ŚDM.

 

W jakich diecezjach będzie przebywała praska młodzież?

Najliczniejsza grupa z naszej diecezji będzie w diecezji Coimbra, pozostałe grupy – w diecezjach Lamego, Porto, Leiria-Fátima, Braga. Młodzi będą przyjmowani przez rodziny, także w szkołach i w różnych ośrodkach.

 

Jak wyglądają obecnie w Polsce przygotowania młodzieży, która wyjedzie na ŚDM do Lizbony?

Każda grupa z diecezji gromadzi się wokół księdza, który tę grupę organizuje. Księża realizują program przygotowań do wyjazdu związany z tematyką ŚDM. Większość młodzieży jedzie z parafii warszawskich. Inne grupy przygotowują się w Legionowie, Mińsku Mazowieckim, Otwocku, Ząbkach, Radzyminie, Zielonce.

 

W jaki sposób mogą włączyć się w to dzieło młodzi, którzy nie mogą wyjechać na ŚDM?

Chciałbym prosić o modlitwę za młodzież, również za księży duszpasterzy, siostry zakonne pracujące z młodzieżą. Potrzebny jest duszpasterski entuzjazm, a dla tych, którzy są „pozamykani”, potrzebna jest otwartość na młodzież, żebyśmy chcieli z nią pracować. Przed Światowymi Dniami Młodzieży chciałbym jak największą liczbę młodzieży, ale także dorosłych, zmobilizować do przeczytania adhortacji papieża Franciszka „Christus vivit” oraz orędzi, które powstawały przed Światowymi Dniami Młodzieży, szczególnie tegorocznymi XXXVIII Światowymi Dniami Młodzieży. Oczywiście nie da się zawrzeć w przesłaniu całego nauczania Kościoła, więc zachęcałbym do tego, żeby czytać Pismo Święte, Katechizm Kościoła katolickiego, ale także inne dokumenty Kościoła. Jest to ważne zadanie. Nie byłoby dobrze wypowiadać się o wierze, o przeżywaniu wiary, nie poznawszy dokumentów Kościoła, szczególnie przed Światowymi Dniami Młodzieży.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter