6 grudnia
środa
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Seminaria pod lupą

Ocena: 0.2
883

 

Potwierdza to nowo wybrany przewodniczący zarządu Konferencji Rektorów, ks. dr Przemysław Kwiatkowski z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, który w wypowiedzi dla KAI stwierdził: „Zdajemy sobie sprawę z tego, że to my jesteśmy odpowiedzialni za tę formację jako wychowawcy i jako rektorzy – to my przede wszystkim mamy się zmieniać, by nasze życie było bardziej zgodne z Ewangelią i by odpowiadało wyzwaniom dzisiejszych czasów”.

 


NOWOŚCI W FORMACJI

Zgodnie z założeniami wspomnianych programów formacyjnych wszystkie seminaria duchowne w Polsce mają wprowadzać rok propedeutyczny, stosowany wcześniej w formie pilotażowej. Jego celem jest podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego oraz położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego. W niektórych diecezjach łączy się to z utworzeniem międzyseminaryjnych roczników. Tak jest w Kaliszu, gdzie pierwszy rok formacji przeżywają klerycy z archidiecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej oraz diecezji kaliskiej i bydgoskiej. W innych seminariach klerycy roku propedeutycznego przeżywają czas w wydzielonych częściach seminarium albo w innym miejscu.

STATYSTYKI POWOŁAŃ

W roku 2022/2023 formację do kapłaństwa rozpoczęło w Polsce 332 kandydatów, 230 w seminariach diecezjalnych, a 102 w zakonnych i misyjnych.

 

SEMINARIA DIECEZJALNE

Najwięcej kandydatów przyjęto do seminarium w Tarnowie – 15. W Ogólnopolskim Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń (tzw. 35+) z siedzibą w Łodzi, seminarium archidiecezji poznańskiej i archidiecezji warszawskiej naukę rozpoczęło po 10 mężczyzn.

Na kolejnych miejscach znalazły się diecezje opolska i archidiecezja krakowska z liczbą 9 kandydatów do kapłaństwa. Ośmiu przyjęto w Białymstoku, Lublinie, Pelplinie i Przemyślu. W diecezji warszawsko praskiej formację rozpoczyna 7 kandydatów.

Po jednym kandydacie przyjęto do seminariów w diecezji bydgoskiej, ełckiej, legnickiej, łowickiej, warmińskiej i zielonogórsko–gorzowskiej. Z tegorocznych danych wynika, że liczba powołań na terenie całego kraju rozkłada się względnie równomiernie. Nie widać już wyraźnej przewagi, jeśli chodzi o diecezje południowo–wschodnie.

Wobec niewielkiej liczby kleryków w seminariach następuje łączenie ośrodków lub ścisła współpraca. W międzydiecezjalnym seminarium w Częstochowie formują się klerycy z archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej. Od lat wspólnie uczą się też klerycy z archidiecezji krakowskiej oraz diecezji bielsko–żywieckiej, a także klerycy z diecezji opolskiej oraz gliwickiej. Współpraca podjęta została również we Wrocławiu, gdzie zostali skierowani klerycy diecezji świdnickiej i legnickiej. Wspólnie formują się klerycy z archidiecezji poznańskiej, diecezji bydgoskiej i kaliskiej. Na etapie propedeutycznym dołączają do nich również kandydaci z archidiecezji gnieźnieńskiej. Wspólnie rok propedeutyczny przeżywają kandydaci z Olsztyna, Ełku i Elbląga. Do kleryków z archidiecezji warszawskiej dołączy również na etapie propedeutycznym kandydat z diecezji łowickiej (w kolejnych latach będą to również pozostali alumni).

 

SEMINARIA ZAKONNE I MISYJNE

W domach zakonnych formacja w kierunku kapłaństwa poprzedzona jest postulatem i nowicjatem, bądź czasami także etapem propedeutycznym. Dopiero po tych latach przygotowawczych zapada decyzja o kontynuowaniu studiów w kierunku święceń kapłańskich bądź przyjęciu tylko ślubów wieczystych i pozostaniu bratem zakonnym.

W roku akademickim 2022/2023 najwięcej kandydatów do święceń kapłańskich rozpoczęło formację u dominikanów (14 kandydatów), franciszkanów konwentualnych w Łodzi (9 kandydatów) i salezjanów (8 kandydatów). 7 osób przyjęto do pallotynów, a po 5 osób do lubelskich kapucynów, misjonarzy oblatów NMP i do warszawskiego seminarium Redemptoris Mater.

Łącznie formację w zakonach i seminariach misyjnych rozpocznie w tym roku 102 kandydatów. W ubiegłym roku było ich 114. Do furt 13 seminariów zakonnych nie zapukał nikt.

 

Źródło: dane zebrane z 72 ośrodków przekazane KAI
przez ks. dr. Przemysława Kwiatkowskiego, przewodniczącego KRWSD;
aktualizacja red. „Idziemy”, stan na 6.10.2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest wikariuszem parafii św. Wacława na Gocławku w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Środa, I Tydzień adwentu
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter