21 sierpnia
środa
Joanny, Kazimiery, Piusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Seminarium 35+ w Łodzi

Ocena: 0
765

Powołania nigdy nie są spóźnione - mówi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, w rozmowie z ks. Pawłem Kłysem.

fot. ks. Paweł Kłys

Jaka jest historia Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń, które od pięciu lat działa w Krakowie?

Wniosek o jego powołanie złożyli do Konferencji Episkopatu Polski rektorzy Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce dziewięć lat temu. Byłem wtedy przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów w Polsce i na jednym ze spotkań rozważaliśmy dwa wiodące tematy. Pierwszym z nich był namysł nad nowym Ratio studiorum. Zastanawialiśmy się, w którym kierunku ma iść w ogóle kształcenie przyszłego księdza w Polsce: jak układać wykład teologii i jak się ma do tego wykład filozofii. Drugim tematem było seminarium dla spóźnionych – jak się czasem mówi pół żartem, pół serio – powołań. Powołania nigdy nie są spóźnione! No, ale utarła się taka nazwa… Wysłuchaliśmy wtedy relacji o funkcjonowaniu tego typu seminariów w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech, w Rzymie. Po długiej dyskusji rektorzy zdecydowali się sformułować postulat, by w Polsce też powstało takie seminarium, jedno dla całego kraju. Powodów było wiele. Po pierwsze dlatego, że każdego roku zgłaszają się kandydaci, którzy wiekiem odbiegają od większości chętnych. Wówczas pojawia się pytanie, czy ktoś, kto ma lat 40 czy 45, odnajdzie się w grupie dwudziestolatków. Dziś zmiany pokoleniowe odbywają się bardzo dynamicznie, chodziło zatem o stworzenie takiego miejsca, gdzie ta formacja będzie przebiegać jakoś łatwiej.

Od początku zasady były takie, że do tego Seminarium kierować będą biskupi diecezji, z których pochodzą kandydaci do kapłaństwa. Tylko pod takim warunkiem kandydat zostanie przyjęty. Żaden biskup nie jest do tego zmuszony, gdyż kandydat może odbyć studia także w swoim diecezjalnym seminarium. To propozycja, a nie obowiązek. Te postulaty rektorów musiały się trochę odleżeć. Mnie też było łatwiej wrócić do tematu – do propozycji rektorów – kiedy mogłem go zgłaszać już jako biskup pomocniczy, członek Konferencji Episkopatu Polski. Ostateczna decyzja o powstaniu seminarium zapadła dokładnie pięć lat temu. Najpierw zatwierdzono statut Seminarium ad experimentum, a następnie miało miejsce przedłużenie go na kolejne trzy lata. Teraz jest moment kluczowy, gdyż statut wygasa i należy go przedłużyć. W związku z tym pojawiły się nowe tematy, związane także ze zmianą lokalizacji.

Kto zatwierdza statut tego Seminarium?

Konferencja Episkopatu Polski jest podmiotem, który zakłada Seminarium, wyznacza biskupa, który za nie odpowiada, i zatwierdza rektora. Jeśli chodzi o statut, to przyjmuje go Stolica Apostolska – podobnie jak i w przypadku innych seminariów – gdyż wchodzi to w zakres kompetencji watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, która zatwierdza takie dokumenty.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 30 (719), 28 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 11 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 sierpnia

"Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli: „Bo nas nikt nie najął”.

Dziś w Kościele: środa, XX tydzień zwykły
+ wspomnienie św. Piusa X, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 9,6-15, Ps 21(20),2-7, Mt 20,1-16
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -