30 października
piątek
Zenobii, Przemyslawa, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Siła wspólnoty

Ocena: 0
1150

Parafia jest wzorowa: prowadzi nas Maryja, a w inicjatywach parafialnych niezawodni są parafianie – mówi ks. Marek Serafin, proboszcz u Matki Bożej Dobrej Rady w Miedzeszynie.

fot. I.Świerdzewska

– Takich mam parafian: życzliwych, dobrych – podkreśla ks. Serafin – zaangażowanych we wspólnotach formacyjnych w parafii, ale także poza nimi. Na wszystkie święta i uroczystości dekorują kościół. Przygotowują żłóbek, grób Pański, ołtarze na Boże Ciało. Po roratach przygotowują dla dzieci śniadanie. A wolontariusze z naszej parafii i okolic organizują rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem, na które przyjeżdżają ludzie z całej Polski, aż trzeba wynajmować halę.

W parafii od 27 lat prężnie działa Legion Maryi. Wśród trzech wspólnot jedna to legion męski, druga dla dojrzałych kobiet, a trzecia dla młodszych pań, co w sytuacji braku kontynuacji wspólnot jest ewenementem.

– Dziękuję Bogu, że jestem od 22 lat we wspólnocie – mówi Zofia Rakoczy, prezydent Kurii Legionu Maryi Miedzeszyn przy parafii Matki Bożej Dobrej Rady. Wspólnota dla dojrzałych pań skupia 18 osób. – Angażujemy się we wszystkie sprawy w parafii, nauczył nas tego już pierwszy proboszcz, ks. Tadeusz Łakomiec, który w 1982 r. rozpoczął budowę kaplicy w erygowanej parafii [jednocześnie rozpoczął i prowadził działalność katolickiego radia, obecnie działającego pod nazwą Radio Warszawa – przyp. red.]. Dziś to procentuje – opowiada pani Zofia. Nie trzeba już sygnalizować potrzeb. Panie przed świętem Trzech Króli kupiły kredę, dodały kadzidło i poinformowały księdza proboszcza, że pakiety są gotowe. Na Niedzielę Palmową zrobiły 900 palm. Zebrane ofiary przekazują na potrzeby parafii. We wszystko, co robią, wkładają serce i zapał, by w parafii, liczącej cztery tysiące ludzi, budować relacje.

– Po rezurekcji dzieliliśmy się wszyscy w kościele wielkanocnym jajkiem, na Wigilię organizujemy uroczystą wieczerzę, ale mamy też kolacje osiedlowe, w ten sposób znamy się w parafii. W ogóle często różne spotkania w parafii kończą się agapą. Przygotowujemy domowe ciasta, częstujemy chlebem ze smalcem. To nas łączy – opowiada z pasją pani Zofia. W centrum zainteresowania są najbardziej potrzebujący, panie odwiedzają więc dom pomocy społecznej, jednej osobie bezdomnej pomagają wyjść z nałogu alkoholowego i znaleźć mieszkanie.

– Naszym zadaniem jest ewangelizacja, obok uświęcania siebie – Zofia Rakoczy wskazuje na priorytety. – Promujemy prasę katolicką. Chcemy wprowadzić w parafii rozważania podczas nabożeństw w pierwsze soboty miesiąca.

Wiele inicjatyw podejmują młodsze panie. – Jestem we wspólnocie od 11 lat – mówi Anna Daczkowska-Wesołowska. – Organizowałyśmy rekolekcje, spotkania. Gościli u nas m.in. ks. Piotr Pawlukiewicz, dr Wanda Półtawska. Zaczęło się od 30 osób, a skończyło na spotkaniach z 300 uczestnikami. Naszą zasadą jest wychodzenie z ewangelizacją poza parafię. Już po raz dwunasty odbędą się rekolekcje z o. Manjackalem – opowiada. Panie założyły Fundację „Bądź Dobrej Myśli”, która m.in. prowadzi bezpłatne zajęcia muzyczne. – Spotykamy się na śpiewanie kolęd oraz z okazji rocznic patriotycznych – wymienia pani Anna.

Proboszcz chwali prężnie działające w parafii koła różańcowe oraz zawsze chętne do pomocy osoby, które nie są we wspólnotach. Parafia czuje się odpowiedzialna za znajdujące się na terenie placówki oświatowe, gdzie prowadzona jest katecheza. – Są tu liceum i szkoła integracyjna, w której uczą się też dzieci niepełnosprawne ruchowo oraz z autyzmem i zespołem Aspergera. Jest też młodzieżowy ośrodek wychowawczy dla chłopców. Katechetka organizuje jasełka i misterium wielkanocne ze współczesnym przesłaniem, czym jest rodzina, na jakim fundamencie ma być budowana – opowiada.

– Chodzi nam o rys wspólnotowy, bo parafia to przede wszystkim wspólnota – podkreśla ks. Serafin. Rodzą się wciąż nowe pomysły ewangelizacyjne: – Dwa lata temu założyliśmy nową wspólnotę – Maryi Fatimskiej Trzeciego Tysiąclecia. Są dwie grupy, modlimy się do Matki Bożej o pokój na świecie, do czego wzywa orędzie fatimskie. Kapliczka z Matką Bożą peregrynuje każdego miesiąca – dodaje. W pracy duszpasterskiej pomaga wikariusz ks. Arkadiusz Kunowski.

Bolączką parafii jest przeciągająca się w czasie budowa trasy szybkiego ruchu: objazdy utrudniają docieranie do kościoła. Zwłaszcza dla ministrantów, których rodzice muszą dowozić na zbiórki, oraz starszych osób to poważna niedogodność. – Zabiegamy o uruchomienie linii autobusowej – mówi ks. Serafin.

W ciągu czterech lat pracy obecnego proboszcza wiele udało się zrobić na zewnątrz i wewnątrz świątyni, ale kościół wymaga jeszcze nakładu środków i prac. – Ze wszystkim zwracamy się do Matki Bożej Dobrej Rady, naszej Patronki – mówi ks. Serafin – i zachęcamy innych, by w takim celu pielgrzymowali do naszej świątyni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 października

Piątek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
"Dotknął go, uzdrowił i odprawił."
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Flp 1,1-11; Ps 111,1b-6; Łk 14,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter