15 października
wtorek
Jadwigi, Teresy, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Śladami św. Jacka

Ocena: 0
62

Już po raz piąty obie warszawskie diecezje wspólnie zapraszają – począwszy od Środy Popielcowej – do nawiedzania wielkopostnych kościołów stacyjnych.

fot. Radek Molenda/Idziemy

To nawiązanie do pochodzącej z IV w. tradycji rzymskiej, kiedy w poszczególne dni Wielkiego Postu wierni spotykali się ze swoim biskupem w innym kościele na specjalnej liturgii. Wśród świątyń, które wybrano, uwzględniając ich szczególną historię i znaczenie dla miasta, jest 25 kościołów z archidiecezji warszawskiej i 15 z diecezji warszawsko-praskiej.

Każdego dnia obowiązuje ten sam program. Kościół otwarty jest w godz. 6-21. Przez cały ten czas można skorzystać ze spowiedzi, od rana do godz. 15 trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest także o godz. 12 Anioł Pański i część bolesna Różańca, a o godz. 15 Koronka do Miłosierdzia Bożego bądź Droga Krzyżowa. Codziennie w dni powszednie o godz. 19, a w niedziele o godz. 17 są Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W centrum modlitwy stacyjnej jest Msza Święta o godz. 20, a po niej, na zakończenie, Apel Jasnogórski. Stacyjne pielgrzymowanie zakończy się zakończy 14 kwietnia, w Niedzielę Palmową, w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Najbliższe kościoły stacyjne to: 9 marca – NMP Matki Kościoła, ul. Domaniewska 20 (AW); 10 marca, I niedziela Wielkiego Postu – katedra św. Floriana, ul. Floriańska 3 (DW-P); 11 marca – bł. Władysława z Gielniowa, ul. Przy Bażantarni 3 (AW); 12 marca – św. Faustyny, ul. Żuromińska 2 (DW-P); 13 marca – św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61 (AW); 14 marca – MB Królowej Aniołów, ul. ks. Markiewicza 1 (AW); 15 marca – św. Ojca Pio, ul. Fieldorfa 1 (DW-P); 16 marca – św. Stanisława Kostki, ul. Hozjusza 2 (AW); 17 marca, II niedziela Wielkiego Postu – archikatedra św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8 (AW). Pełen grafik: www.dw-p.pl/6292.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., od kwietnia 2019 r. redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 października

Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. 

Dziś w Kościele:
wtorek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,16-25; Ps 19 (18),2-5; Łk 11,37-41
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -