23 lutego
piątek
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słowo bpa Piotrowskiego do kapłanów

Ocena: 0
498

Biskup Jan Piotrowski skierował do kapłanów diecezji kieleckiej swoje słowo na Adwent, w którym zachęca do trwania na wspólnej modlitwie oraz „odwagi kapłańskiej” w czasach ideologicznego i kulturowego zamętu.

Fot. BP KEP, episkopat.pl

Proszę Was, niech nasze otwarte kościoły, a w nich codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu i Wasza cierpliwa obecność w konfesjonałach każdego dnia będzie znakiem, że Boże miłosierdzie czuwa!

– apeluje bp Piotrowski.

Przypomina, że mimo panującej epidemii koronowirusa Boża Opatrzność daje „możliwości do wspólnej modlitwy, medytacji słowa Bożego, adoracji Najświętszego Sakramentu i adwentowej spowiedzi”. I choć to „nic nowego w naszym kapłańskim życiu”, ale jest to „bardzo potrzebne w czasach ideologicznego i kulturowego zamętu”.

Biskup zachęca do właściwego gospodarowania czasem.

Jednocześnie nie dajmy się zwieść Złemu ilością „wolnego czasu” i pozostańmy nadal w ewangelicznej logice naszego posłania przez Boskiego Mistrza, który nas wybrał i posłał, abyśmy owoc przynosili i aby owoc nasz trwał (por. J 15, 16)

– tłumaczy biskup.

Przypomina, że jest jego „szczerym pragnieniem, przywołując słowa Ojca Świętego Franciszka - towarzyszenie Wam w odnowieniu odwagi kapłańskiej”. Jest ona przede wszystkim „owocem działania Ducha Świętego w naszym życiu. W obliczu bolesnych doświadczeń wszyscy potrzebujemy pocieszenia i otuchy” – pisze bp Jan Piotrowski.

Jednocześnie tłumaczy, że kapłańska misja nie uodparnia na „cierpienie, ból, a nawet niezrozumienie”.

Przeciwnie, żąda od nas, abyśmy stawili im czoło i podjęli je, pozwalając Panu, aby je przemienił, a nas bardziej upodobnił do Niego. W ostatecznym rozrachunku brak szczerego, bolesnego i modlitewnego uznania naszych ograniczeń jest tym, co uniemożliwia łasce lepsze działanie w nas, ponieważ nie pozostawia jej miejsca na wzbudzenie tego możliwego dobra, włączającego się w proces szczerego i rzeczywistego rozwoju (zob. List Ojca Świętego Franciszka do kapłanów w 160. rocznicę śmierci Proboszcza z Ars, 4 sierpnia 2019)

– wyjaśnia bp Jan Piotrowski.

Biskup kielecki wystosował „Słowo do Kapłanów” z okazji organizowanego w diecezji w różnych miejscach Adwentowego Dnia Skupienia, który zawsze odbywał się w sobotę przed rozpoczęciem adwentu.

Publikujemy pełną treść Słowa Biskupa Kieleckiego do Kapłanów (pdf):

Czcigodni Bracia Kapłani Diecezji Kieleckiej!

Słowo do Kapłanów na Adwentowy Dzień Skupienia

Mimo panującej epidemii koronowirusa Boża opatrzność daje nam możliwości do wspólnej modlitwy, medytacji słowa Bożego, adoracji Najświętszego Sakramentu i adwentowej spowiedzi. To nic nowego w naszym kapłańskim życiu, ale wiemy jak to jest  nam  bardzo  potrzebne  w  czasach  ideologicznego  i  kulturowego  zamętu. Jednocześnie nie dajmy się zwieść Złemu ilością „wolnego czasu” i pozostańmy nadal w ewangelicznej logice naszego posłania przez Boskiego Mistrza, który nas wybrał i posłał, abyśmy owoc przynosili i aby owoc nasz trwał (por. J 15, 16).

Moim szczerym  pragnieniem, przywołując słowa Ojca Świętego  Franciszka, jest  towarzyszenie  Wam  w  odnowieniu  odwagi  kapłańskiej,  która  jest  przede wszystkim owocem działania Ducha Świętego w naszym życiu. W obliczu bolesnych doświadczeń wszyscy potrzebujemy pocieszenia i otuchy. Misja, do której zostaliśmy powołani, nie oznacza, że jesteśmy odporni na cierpienie, ból, a nawet niezrozumienie; przeciwnie, żąda od nas, abyśmy stawili im czoło i podjęli je, pozwalając Panu, aby je przemienił,  a  nas  bardziej  upodobnił  do  Niego.  W  ostatecznym  rozrachunku  brak szczerego,  bolesnego  i  modlitewnego  uznania  naszych  ograniczeń  jest  tym,  co uniemożliwia łasce lepsze działanie w nas, ponieważ nie pozostawia jej miejsca na wzbudzenie  tego  możliwego  dobra,  włączającego  się  w  proces  szczerego i rzeczywistego rozwoju (zob. List Ojca Świętego Franciszka do kapłanów w 160. rocznicę śmierci Proboszcza z Ars, 4 sierpnia 2019).

Drodzy Bracia! Niech tych kilka myśli płynących z pasterskiego serca pozwoli wam  żyć  nadzieją,  że  tylko  zjednoczenie  z  Jezusem  Chrystusem,  Najwyższym Kapłanem, jest gwarantem naszej wierności i wiarygodności w Kościele, który jest naszą  Matką  i  od  tegorocznego  Adwentu  zaprasza  nas  do  pogłębienia  wiary,  że Eucharystia to Święta Wieczerza, a w niej niezmienna obecność Jezusa Chrystusa, który jest z nami po wszystkie dni, aż do skończenia świata (por. Mt 28, 20). 

Proszę  Was,  niech  nasze  otwarte  kościoły,  a  w  nich  codzienna  adoracja Najświętszego  Sakramentu  i  Wasza  cierpliwa  obecność  w  konfesjonałach  każdego dnia będzie znakiem, że Boże miłosierdzie czuwa! 

Z darem modlitwy i pasterskiego błogosławieństwa

Wasz Biskup  † Jan Piotrowski

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Modlitwa o optymizm w codzienności
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter