12 czerwca
środa
Janiny, Onufrego, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spacer z Matką Bożą

Ocena: 4.9
1758

Zapraszam na krótką wizytę w Ogrodach Watykańskich, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kaplice, figury i mozaiki poświęcone Maryi.

fot. ks. Waldemar Turek

Matka Boża Częstochowska

Większość pielgrzymów i turystów przybywających do Wiecznego Miasta jest przekonana, że Wzgórze Watykańskie jest miejscem urzędowania kolejnych biskupów rzymskich od czasów św. Piotra Apostoła, pierwszego papieża. Niekiedy niemal z niedowierzaniem słuchają informacji, że rezydencje papieskie bardzo się zmieniały, zarówno co do lokalizacji, jak i samej struktury, i że dopiero Mikołaj III w 1279 r. przeniósł się ze swoimi najbliższymi współpracownikami z Lateranu na Watykan. W następnych stuleciach następcy św. Piotra jeszcze wielokrotnie zmieniali miejsca stałego pobytu i posługi.

 


CZTERNAŚCIE WIZERUNKÓW

Nie bez powodu wspomniałem Mikołaja III, bo to on właśnie polecił założyć wewnątrz nowych murów watykańskich sad (pomerium) i ogród (viridarium), dając w ten sposób początek Ogrodom Watykańskim, które można zwiedzać, zamawiając wizytę (z dużym wyprzedzeniem) i przewodnika w Muzeach Watykańskich. Ci, którzy je obejrzeli, należą do szczęśliwców, bo liczba przyjmowanych grup jest ograniczona ze względu na reguły bezpieczeństwa i niewielki teren. Od kilku tygodni ogrody, podobnie zresztą jak wspomniane muzea, są zamknięte z powodu epidemii.

Ogrody, poza bogactwem botanicznym i pejzażowym, zawierają świadectwa ważnych wydarzeń historycznych związanych z papieżami, w postaci inskrypcji łacińskich, fontann z dawnych i naszych czasów, zabytkowych krzyży i kolumn. Jest w nich też czternaście figur i mozaik Matki Bożej, świadczących o żywym kulcie Najświętszej Dziewicy na różnych kontynentach. Są one swego rodzaju syntezą duchowości i odzwierciedleniem maryjnego charakteru wiary katolickiej, wyrażanego w przeróżnych formach i językach.

Jeśli weźmiemy pod uwagę chronologię ich pojawiania się w ogrodach watykańskich, porządek byłby następujący: Matka Boża z Lourdes (Francja); Matka Boża Czuwająca (Genua, Włochy); Matka Boża z Guadalupe (Meksyk); Matka Boża Fatimska (Portugalia); Matka Boża Trzykroć Przedziwna (Schoenstatt, Niemcy); Matka Boża Jasnogórska (Częstochowa, Polska); Matka Miłosierdzia (Savona, Włochy); Matka Bożej Miłości (Divino Amore k. Rzymu, Włochy); Matka Najświętszego Serca (Ventimiglia, Włochy), Matka Dobrej Rady (Gennazzano k. Rzymu, Włochy); Najświętsza Panna z Suyapa (Honduras), Matka Boża Dawna (Panama), Najświętsza Dziewica Miłosierdzia z del Cobre (Kuba); Nasza Pani z Peñafrancia (Filipiny). Warto wspomnieć, że pierwsza kaplica Matki Bożej w ogrodach, to jest reprodukcja groty z Lourdes, została w nich umieszczona w 1902 r., natomiast ostatnia z figur, czyli Nasza Pani z Peñafrancia, w 2014 r.

 


OD CZĘSTOCHOWY DO FATIMY

Nie mogę w krótkim artykule przedstawić wszystkich wspomnianych wizerunków Matki Bożej. Ograniczę się do czterech, które w sposób szczególny łączą się z posługą św. Jana Pawła II, rozpoczynając od Matki Bożej Jasnogórskiej. Ta figura Madonny z Dzieciątkiem Jezus, zaprojektowana przez artystę rzeźbiarza W. Dudka i wykonana w brązie, jest darem klasztoru Ojców Paulinów z Jasnej Góry, ofiarowanym Janowi Pawłowi II w 1994 r., w 16. rocznicę jego pontyfikatu. Można ją oglądać w najbardziej na północny zachód wysuniętej części ogrodów, przylegającej do lądowiska dla helikopterów. Tak więc Matka Boża Częstochowska żegna i wita papieży, którzy korzystają z tego placu, aby helikopterem dolecieć na lotnisko Fiumicino, a stamtąd samolotem wyruszyć w różne części świata. Benedykt XVI pokłonił się Jasnogórskiej Pani, gdy zakończył swoje posługiwanie na Stolicy Piotrowej, i właśnie stąd helikopterem udawał się na kilkumiesięczny wypoczynek do Castel Gandolfo. Od pewnego czasu lądują tutaj i stąd odlatują helikoptery włoskiej służby zdrowia z różnych części Italii, przywożące dzieci ze szczególnymi powikłaniami zdrowotnymi, które są następnie przewożone do szpitala Bambino Gesù, znajdującego się zupełnie blisko Watykanu, na historycznym wzgórzu Ianiculum.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest kapłanem diecezji płockiej, filologiem klasycznym i patrologiem, pracownikiem Stolicy Apostolskiej

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 czerwca

Środa, X Tydzień zwykły
Naucz mnie, Boże, chodzić Twoimi ścieżkami,
prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 17-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter