22 listopada
środa
Cecylii, Wszemily, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Śpiewać każdy może?

Ocena: 4.875
2059

Kościół docenia każdą muzykę religijną, ale też każdej wyznacza właściwe jej miejsce. Czy na pewno rozumieją to zarówno wierni, jak i duszpasterze?

fot. ks. Henryk Zieliński / Idziemy

Co zrobić, kiedy uczestnictwo we Mszy Świętej lub w liturgii sakramentu małżeństwa czy chrztu ludzie zaczynają traktować jak wizytę w punkcie usługowym? Kiedy jest to jedynie kolejny „event”, na który przychodzą jako „konsumenci”? Po wybraniu ulubionego „lokalu” – kościoła, w którym wezmą ślub czy podadzą dziecko do chrztu – wybiorą sobie „potrawy”, czyli swoje ulubione piosenki, które mają im umilić uroczystość. A kiedy trafią na organistę czy księdza tłumaczącego, że tak się nie da, ich oburzenie na Kościół nie ma końca. Co wtedy?

Trzeba wracać do źródeł – uznali polscy biskupi, przyjmując 14 października długo oczekiwaną nową instrukcję o muzyce kościelnej. Jej celem jest „przywrócenie poziomu wykonywanej w kościele muzyki, a także nadanie należnej godności i powagi świętym obrzędom sprawowanym na chwałę Bożą i uświęcenie wiernych”. A w praktyce – uporządkowanie muzycznego wirydarza: przypomnienie o zasadach dotyczących muzyki religijnej, głównie liturgicznej, o których już zapomnieliśmy, źle je interpretujemy bądź przestaliśmy się z nimi liczyć.

 

Powrót do źródeł

Instrukcja – mimo niewielkiej objętości – jest zaskakująco kompletna i konkretna. W 12 krótkich rozdziałach porządkuje takie dziedziny, jak m.in. muzyka w liturgii Mszy Świętej, muzyka i repertuar w roku liturgicznym, śpiew liturgii godzin, muzyka w liturgii sakramentów, sakramentaliów oraz w nabożeństwach. Podjęte zostały także tematy rzadziej poruszane: muzyka w liturgii transmitowanej przez media, muzyka instrumentalna podczas liturgii, koncerty muzyczne w świątyniach, kwestie śpiewników oraz edukacji i formacji muzycznej czy rola i zadania diecezjalnych komisji muzyki kościelnej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 46 (632), 12 listopada 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 listopada 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły