20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spod znaku świętego Franciszka

Ocena: 0
2838

Nawrócenie na umiar

Według członków REFA ekologia zaczyna się od serca. – Celem naszej działalności jest przemiana myślenia człowieka. Największym sukcesem jest więc, kiedy człowiek dostrzega, że jest grzesznikiem ekologicznym i nawraca się, przyjmuje nowy styl życia: nieagresywny, umiarkowany, pełen troski o potrzeby przyrody, bliźnich i całego świata – mówi laureat.

Wyrazem troski o ekologię mogą być choćby decyzje podejmowane przy robieniu zakupów. – Powinniśmy dążyć do kupowania przede wszystkim produktów lokalnych. A jeśli nie ma takiej możliwości, np. w przypadku egzotycznych owoców, wybierajmy te, które pochodzą ze sprawiedliwego handlu, a nie są wyhodowane przez niewolniczą pracę w ubogich krajach – radzi o. Jaromi. – Konsumpcyjne nastawienie do życia stoi w opozycji do ekologii. Jeśli ktoś co pół roku zmienia telefon komórkowy czy tablet, generuje mnóstwo odpadów. Ważny jest umiar w korzystaniu z dóbr – dodaje. A przede wszystkim zachęca do przeczytania encykliki Laudato si’ oraz „Ekologicznego rachunku sumienia” opracowanego przez REFA – na tej podstawie każdy sam może rozeznać, co powinien zmienić w swoim życiu, by bardziej troszczyć się o dzieło stworzenia.

 

Przemieniać świat

Uroczyste wręczenie nagrody miało miejsce 25 lutego w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. – Kapituła wysoko oceniła postawę i ideę, którą głosi laureat: że ochrona naturalnych bogactw i różnorodność terenów wiejskich, rozwój gospodarstw rodzinnych oraz troska o bezpieczeństwo żywieniowe kraju jest kluczowym zadaniem dla Polski – podkreślił w uzasadnieniu Kapituły Nagrody ks. Ireneusz Juszczyński.

Podczas uroczystości o. Jaromi otrzymał także nagrodę specjalną Senatu RP, którą wręczył wicemarszałek Adam Bielan. Odczytany został list gratulacyjny od prezydenta Andrzeja Dudy. „Unikatowe zasoby przyrodnicze Polski: wciąż nieskażone lasy, jeziora i gleby to złożony w nasze ręce bezcenny depozyt. Winniśmy korzystać z niego w sposób odpowiedzialny, chronić go i przekazać następnym pokoleniom w możliwie najlepszym stanie” – napisał prezydent.

Abp Henryk Hoser SAC, który wręczył laureatowi nagrodę im. bp. Andrzejewskiego, podkreślił, że ekologia ma głębokie korzenie biblijne. – Odnajdujemy je już w Księdze Rodzaju, z której dowiadujemy się, że świat został stworzony jako rzeczywistość zrównoważona, harmonijna. Drugim głębokim korzeniem współczesnej ekologii jest Księga Wyjścia, w której Bóg daje swojemu ludowi Dekalog – on jest kodeksem ekologii człowieka w wymiarze osobistym i społecznym – zauważył arcybiskup.

Dziękując za nagrodę, o. Stanisław Jaromi zaznaczył, że głoszone przez niego od ponad 25 lat przesłanie nie jest niczym innym, jak tylko nauką społeczną Kościoła, zwłaszcza papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. – Jej ogromny potencjał wsparty dialogiem ze współczesną z nauką i kulturą daje narzędzia zdolne przemieniać świat – przekonywał. Wyznał, że encyklika Laudato si’, której publikacja zbiegła się z jego srebrnym jubileuszem kapłaństwa, była dla niego najpiękniejszym darem. – Moim zdaniem genialnie syntetyzuje ona katolicką refleksję nad relacjami do Boga jako Stworzyciela i Ojca, do stworzenia jako wspaniałego daru i do siebie nawzajem jako sióstr i braci – podkreślił.

Szczególne podziękowania o. Jaromi skierował do rolników, szczególnie tych ekologicznych, tradycyjnych. – To właśnie oni dostarczają żywność, która jest najzdrowsza. Oni kochają ziemię i traktują swoją pracę jako powołanie. Jednocześnie podejmują wielki wysiłek przeciwstawienia się żywności produkowanej przez międzynarodowe korporacje i dostarczanej na rynek przez międzynarodowe sieci handlowe – zwrócił uwagę.

Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego za 2015 r. została przyznana po raz dwunasty. Otrzymują ją osoby wybitnie zasłużone dla spraw wsi i rolnictwa w Polsce, rozwoju cywilizacyjnego i kulturalnego oraz edukacji. Do tej pory jej laureatami byli m.in.: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria Radomska, kard. Józef Glemp, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, bp Alojzy Orszulik, Roman Kluska, abp Józef Michalik i prof. Alojzy Szymański.


Rachunek sumienia nie tylko dla ekologów (fragmenty)

Czy przez piękno zawarte w przyrodzie uczę się dostrzegać Boga, jej Stwórcę?

Czy nie dopuszczam się rozrzutności i marnotrawstwa?

Czy szanuję życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci?

Czy nie niszczę życia przez przemoc, nałogi, używki, niedbałość o zdrowie, nieprzestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa?

Czy używam nawozów i środków ochrony roślin prawidłowo co do ilości i terminu zabiegu?

Czy stosuję do budowy mieszkań materiały nieszkodliwe dla zdrowia ludzi?

Czy niszczę zieleń na terenie budowy lub czy nie zmieniam szkodliwie warunków środowiskowych?

Czy nie zostawiam po sobie śmieci, nie palę ognisk ani papierosów w miejscach wyraźnie zabronionych?

Czy dbam o dobry stan techniczny pojazdów, aby nie były źródłem nadmiernego hałasu i spalin?

(Oprac. zbiorowe uczestników Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu. Całość dostępna na portalu www.swietostworzenia.pl.)

Hanna Dębska
fot. Hanna Dębska/Idziemy

Idziemy nr 10 (544), 6 marca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter