19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkajmy się w Krakowie

Ocena: 0
1264

Światowe Dni Młodzieży to doświadczenie wyjątkowej wspólnoty, które pozostanie z wami na całe życie – tymi słowami abp Stanisław Gądecki zaprasza młodych do Krakowa.

Drodzy młodzi przyjaciele,

Razem z wszystkimi księżmi biskupami pragnę zaprosić każdego i każdą z was do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Zaprosić na niezwykłe i ogromnie ważne wydarzenie dla całego świata, Kościoła i naszej Ojczyzny.

Co w tym niezwykłego? Otóż to, iż krakowskie spotkanie wychodzi naprzeciw podstawowemu pragnieniu człowieka do nawiązywania więzi. Chcemy mieć przyjaciół, chcemy należeć do wspólnoty, szukamy bliskości i zaufania, bo te doświadczenia otwierają nas na świat i drugiego człowieka, prowadzą do autentycznej miłości, która jest podstawą budowania silnej rodziny, podstawą naszej przyszłości. Światowe Dni Młodzieży to doświadczenie wyjątkowej wspólnoty, które pozostanie z wami na całe życie.

Jestem przekonany, że te Światowe Dni pomogą wam w odkryciu piękna życia. Spotkanie z młodymi ludźmi z całego świata, pełnymi entuzjazmu wyzwoli wielką energię, która uwolni was od banału, od nijakości, płycizny, monotonii i rutyny. Niesamowity dynamizm młodych przypomni wam, że ludzie zostali stworzeni do rzeczy wspaniałych; do pełni życia, do niekończącego się szczęścia. Każdy z was jest stworzony z miłości i dla miłości, i niemożliwą jest pełnia życia bez tej największej Miłości, jaką jest sam Bóg, o czym tak pisał św. Augustyn: „Niespokojne jest nasze serce, dopóki nie spocznie w Tobie”.

Gdy dzisiaj łatwo nam stracić punkty odniesienia, filary, na których pragniemy budować swoje życie, gdy młodość doświadcza niepewności i lęku, co często prowadzi do poczucia zagubienia i konformizmu, gdy doświadcza poczucia tymczasowości, chwilowych atrakcji, które nie dają prawdziwej radości i nie prowadzą nas do Boga i ludzi – w takiej sytuacji Światowe Dni Młodzieży są szansą na odnalezienie swego miejsca w Kościele i świecie, szansą na pogłębienie wiary, szansą na odnalezienie swego miejsca w miłosiernym sercu Jezusa. Być może w tym właśnie tkwi sekret ich przyciągania. Będą to dni pełne doświadczenia miłości, dlatego uczestniczą w nich tak ci, którzy wierzą w Chrystusa, jak i ci, którzy są niezdecydowani, którzy wątpią albo wręcz nie wierzą w Chrystusa.

Tematem nadchodzącego spotkania będzie zdanie z Ewangelii św. Mateusza: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). To błogosławieństwo zaprasza nas do stania się znakiem i narzędziem miłosierdzia Bożego. Zaprasza do doświadczenia i przekazywania miłosierdzia Bożego. Zaprasza do jednego z najtrudniejszych uczynków miłosierdzia, jakim jest przebaczenie. Przebaczyć tym, którzy nas obrazili, którzy wyrządzili nam zło, którzy nas zawiedli, porzucili, zdradzili, i tym wszystkim, których uważamy za wrogów – to znaczy otworzyć nowy rozdział w swoim życiu. To znaczy uwolnić się od żalu, złości, smutku i zemsty. To znaczy żyć szczęśliwie. Tak, jedyną drogą do przezwyciężenia zła jest miłosierdzie. Sama sprawiedliwość nie wystarczy. Tylko sprawiedliwość połączona z miłosierdziem jest skutecznym narzędziem budowania przyszłości.

Dzisiaj do swego miasta, do Krakowa zapraszają nas święci, s. Faustyna i Jan Paweł II. Przez kilka dni Kraków będzie waszym miastem! Będzie miastem ludzi młodych, szukających miłości i miłosierdzia. Będziecie chodzić po śladach Apostołów Miłosierdzia, aby, jak mówił Jan Paweł II: „Rozniecać iskrę Bożej łaski, przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!” (por. Homilia podczas poświęcenia sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, 17 sierpnia 2002).

Drodzy młodzi rodacy, raz jeszcze jak najserdeczniej zapraszam was wszystkich do wzięcia udziału w spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem. Wiem, że decyzja ta może wydawać się dla was trudną. W jej podjęciu przeszkadzają nieraz liczne głosy zniechęcające tak was, jak i waszych rodziców. Nie dawajcie im wiary! Przybywajcie na spotkanie do Krakowa razem z waszymi biskupami, waszymi księżmi, waszymi wspólnotami i ruchami kościelnymi.

Korzystając z okazji, pragnę gorąco podziękować diecezjom, duszpasterzom młodzieży, parafiom, sanktuariom, wspólnotom zakonnym, stowarzyszeniom i ruchom kościelnym, które z poświęceniem przygotowały Dni Młodych w diecezjach. Specjalne podziękowanie kieruję do tych, którzy przyjmowali w swoich mieszkaniach gości przybywających do nas z całego świata.

Dziękuję władzom państwowym, które z dużą życzliwością włączyły się w proces przygotowań do tego spotkania.

Drodzy młodzi, Kościół liczy na was! Kościół i świat potrzebuje waszej żywej wiary, waszej twórczej miłości i dynamizmu waszej nadziei!

Niech Pani Jasnogórska, nasza Matka i Królowa, towarzyszy wam i niech wstawia się za każdym i każdą z was, abyście – dzięki spotkaniu z papieżem Franciszkiem, Piotrem naszych czasów – mogli stać się nowymi ludźmi, mogli stać się przyszłością Kościoła i naszej Ojczyzny.

abp Stanisław Gądecki
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Idziemy nr 31 (565), 31 lipca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter