29 listopada
niedziela
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkajmy się

Ocena: 0
2392

Dostałam przemiłą wiadomość od s. Ani Bodzińskiej NDS.

fot. Pixabay, CC0

Siostra Ania jest gdańszczanką, ale to w Krakowie jej zgromadzenie, Notre Dame de Sion – Matki Bożej z Syjonu, postanowiło założyć pierwszy w Polsce dom. Notre Dame de Sion – jak piszą o sobie siostry – to międzynarodowe katolickie zgromadzenie zakonne o duchowości biblijnej, którego charyzmatem jest dialog międzyreligijny. „Siostry mają świadczyć o wiernej miłości Boga do Narodu Żydowskiego i o wierności obietnicom objawionym patriarchom i prorokom Izraela dla całej ludzkości.” Decyzję zgromadzenia o krakowskiej fundacji poprzedziła wieloletnia w nim obecność s. Dominiki Zaleskiej NDS (1918-2002), rodowitej Polki z lwowskim wykształceniem odebranym w rodzinnym kresowym domu i w sławnym Gimnazjum Sacre-Coeur. Siostrze Dominice chciałabym niedługo poświęcić osobny artykuł, więc wspomnę tylko, że Boża Opatrzność pozwoliła jej cieszyć się obecnością młodej Polki w zgromadzeniu, a krakowski dom – założony w 2004 r. – wymodliła już pewnie po tamtej stronie.

Z s. Anią Bodzińską spotkałam się – choć całkowicie zaocznie – znacznie wcześniej, niż mogłyśmy się poznać. Kiedyś bowiem jedna ze znajomych studentek zwierzyla mi się, że jej siostra wstepuje do zakonu, ale „takiego dziwnego, jakiego nie ma Polsce”. Od słowa do słowa okazało się, że ja akurat znam siostry z tego zgromadzenia i opowiadam o nim w samych superlatywach. I tak, mam nadzieję, choć trochę „oswoiłam” pierwsze wrażenie.

W krakowskim domu s. Ania nie mogła wszak mieszkać sama, więc przyjechała z nią s. Anne-Denise Rinckwald, dziś już mieszkanka domu sióstr emerytek w ciepłej Prowansji, wciąż jednak żądna wiadomości z Polski. Spędziła tu parę dobrych lat, udzielając się biblijnie na lewo i prawo i zostala uhonorowana tytułem „Człowiek Pojednania” Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. A Pan Bóg pobłogosławił tę drogę i dzis w zgromadzeniu NDS pracuje kolejna Polka, s. Katarzyna Kowalska.

Siostra Ania Bodzińska w krakowskim domu dwoi się i troi. Dwa razy w miesiącu, w czasie roku akademickiego, zaprasza do studiowania tekstów biblijnych przypadających na liturgię najbliższej niedzieli – po wprowadzeniu biblijnym zaczerpniętym z Tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej oraz po omówieniu tekstów w świetle Nowego Testamentu jest dzielenie się Słowem Bożym. Spotkanie kończy się modlitwą w kaplicy. Siostry zapraszają też na regularne rekolekcje „Biblijny Dzień Pustyni” w duchu dialogu międzyreligijnego, chodzą do szkół, głoszą konferencje i króciutkie – dziewięćdziesiąt sekund – biblijne rozważania internetowe. A kiedy zbliża się Dzień Judaizmu, zapotrzebowanie na ich biblijną i zanurzoną w życiu współczesnego Izraela wiedzę gwałtowanie wzrasta. O tym właśnie była przemiłą wiadomość od s. Ani Bodzinskiej: że w tym roku jedzie na Dzień Judaizmu do Wrocławia, ale „przecież na pewno gdzieś w tych dniach się spotkamy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 29 listopada

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie.
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 63,16b-17.19b;64,2b-7; Ps 80,2ac i 3b.15-16.18-19; 1 Kor 1,3-9; Mk 13,33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Czuwajcie! - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter