21 lutego
środa
Eleonory, Fortunata, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie rzeczników Konferencji Episkopatów Europy

Ocena: 4.2
271

„Kościół i wyzwanie sztucznej inteligencji” – było tematem przewodnim spotkania rzeczników Konferencji Episkopatów Europy, które odbyło się w dniach 24-26 maja w Nikozji, na Cyprze. To doroczne spotkanie organizowane jest przez Radę Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Fot. episkopat.pl

Wyzwania, które stawia dzisiaj ewangelizacji sztuczna inteligencja, były głównym tematem spotkania rzeczników europejskich Episkopatów. Wykład wprowadzający wygłosił profesor teologii moralnej, bioetyki i neuroetyki na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim o. Paolo Benanti, który podjął kwestię wpływu sztucznej inteligencji na przekaz medialny i współczesną ewangelizację.

Rzecznicy dyskutowali także o komunikacji w ewangelizacji w perspektywie 10 lat pontyfikatu Franciszka. Wprowadzenie do tej części obrad przygotował Andrea Tornielli, dyrektor programowy watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji. Rozmawiano również o zbliżającym się rzymskim etapie Synodu o synodalności. O sprawozdaniach kontynentalnych w perspektywie październikowych obrad mówiła s. Nathalie Becquart XMCJ, podsekretarz w Sekretariacie Generalnym Synodu.

Rzecznicy modlili się również za Kościół w Europie. Mszy św. sprawowanej w maronickiej katedrze Matki Bożej Łaskawej w stolicy Cypru, przewodniczył bp Nuno Brás da Silva Martins, biskup Funchal w Portugalii, odpowiedzialny za Sekcję Komunikacji Społecznej w CCEE. W drugim dniu obrad sprawowano Eucharystię w kościele franciszkanów przy linii demarkacyjnej w Nikozji, podczas której homilię o relacji prawdziwej Ewangelii do sztucznej inteligencji wygłosił ks. prał. Georges Panamthundil, Chargé d’Affaires z Nuncjatury Apostolskiej na Cyprze.

W czasie pobytu na Cyprze rzecznicy odwiedzili też Salaminę, gdzie modlili się przy grobie św. Barnaby, głosiciela Ewangelii z czasów apostolskich i towarzysza św. Pawła (Dz 13, 2-5).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lutego

Środa, I Tydzień Wielkiego Postu
Nawróćcie się do Boga waszego,
On bowiem jest łaskawy i miłosierny.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 11, 29-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Nowenna do św. Rity z Cascii 13-21 II

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter