W sali kurialnej przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie odbyło się 27 maja czwarte w tym roku duszpasterskim spotkanie synodalne „Formowanie do synodalności – Peryferie – Młodzież, której nie ma”.
Na początku bp Jacek Grzybowski zdał sprawozdanie z prac nad statutami Rady Duszpasterskiej oraz Ekonomicznej w diecezji warszawsko-praskiej.
Powstał projekt zmian statutowych w zgodzie z dokumentami Kościoła i ustanowionym prawem kanonicznym. Zaproponowaliśmy do wyboru trzy sposoby powoływania Rad. Księża będą mieli prawo wnieść poprawki do projektu
– zapowiedział bp Grzybowski.
Następnie Artur Kołaczek i Joanna Wolf z Domowego Kościoła wygłosili prelekcję „Jak pracować i jak zaangażować rodziców dzieci I komunijnych w głębsze życie religijne rodziny i Kościoła”.
Kościół jest przyzwyczajony do komunikacji jednokierunkowej. Natomiast młodzi pragną poszukiwać wiary w dialogu
– wyjaśnił Kołaczek. Przedstawił również konkretne narzędzia pracy pomagające rozwiązywać problemy w rodzinach jak aplikacje na telefon oraz wartościowe strony internetowe z materiałami psychologiczno-rozwojowymi. Zaś J. Wolf przekonywała, że Wielka Sobota jest szansą na bezpośrednią ewangelizację osób przychodzących do Kościoła.
Na przykład poprzez rozdawanie jaj z dołączonymi do nich cytatami Pisma Świętego, rozłożenie przy Grobie Pańskim „listów od Boga” czy bezpośrednią rozmowę
– wymieniła.
Z kolei Emil Niedziński prezes Fundacji E+ powiedział prelekcję o „Formach ewangelizacji młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania”.
Realizujemy m.in. projekt „Qulturalne Bierzmowanie”, który polega na organizacji w domach kultury koncertów muzyki chrześcijańskiej ze świadectwami dla młodzieży uczestniczącej w kursie do bierzmowania
– opisywał. Spotkanie zakończyło się modlitwą synodalną i gorącym poczęstunkiem.