4 marca
poniedziałek
Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sprofanowano grób słynnego proboszcza z Podkowy Leśnej

Ocena: 0
1566

Grób legendarnego kapłana, ks. kanonika Leona Kantorskiego został sprofanowany, co odkryto w poniedzałkowy ranek na cmentarzu w Podkowie Leśnej.

Fot. podkowalesna.pl

"Dramatycznego dla nas odkrycia dokonał nasz parafianin, który był wychowankiem ks. Leona, a potem nim się opiekował. Odwiedzając grób swoich rodziców zauważył, że kamienne płyty na grobie ks. Kantorskiego są rozsunięte" – mówi ks. kanonik Wojciech Osial, proboszcz parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, na terenie której znajduje się cmentarz.

Dwie ważące kilkaset kilogramów płyty zostały rozsunięte w ten sposób, że przez szczelinę widoczne było wnętrze grobu i stojącą wewnątrz wodę. Przesunięty został także marmurowy krzyż znajdujący się na stałe między płytami.

Nie sądzę by wnętrze grobu i ciało zostało uszkodzone. Nie widać śladów zniszczeń, co - jak sugerują niektórzy - może świadczyć o chęci zagrabienia płyt nagrobnych. Choć nie doszło do strat materialnych, dla nas parafian bardzo bolesne jest to, co się wydarzyło. Ks. Leon był osobą bardzo ważną nie tylko dla lokalnej społeczności.

– mówi ks. Osial.

Zeznania w sprawie profanacji grobu zostały złożone na policji. Parafia poczyniła starania by jak najszybciej usunąć szkodę, co wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.

Ksiądz kanonik Leon Kantorski święcenia kapłańskie przyjął 3 lipca 1947 w Paryżu z rąk kardynała Emmanuela Suharda. W 1960 został inkardynowany do archidiecezji warszawskiej. W latach 1964-1991 był proboszcz parafii Świętego Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Za zasługi na rzecz społeczności podkowiańskiej otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta. W czasach PRL-u wspierał działalność Terenowego Komitetu Oporu “Solidarność”. W 1980 zorganizował w świątyni głodówkę w proteście przeciw uwięzieniu Mirosława Chojeckiego, za co później nachodziła go SB. Podczas stanu wojennego znalazł się na krótki czas wśród osób internowanych. W 1991 przeszedł na emeryturę. W tym samym roku nagrodzony honorową odznaką “Zasłużonego dla Podkowy Leśnej”. W ogrodzie przykościelnym ustawił pierwszy w Polsce pomnik katyński nazwany Kalwarią Polską według projekt Jerzego Kaliny. 28 maja 1998 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 26 lipca 2010 roku w Grodzisku Mazowieckim przeżywszy 92 lata.

.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 marca

Poniedziałek, III Tydzień Wielkiego Postu
Święto Św. Kazimierza, królewicza
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter