1 czerwca
poniedziałek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sto lat nazaretanek w Warszawie

Ocena: 0
2332

„Niedawno przybyły na stałe do Warszawy siostry Nazaretanki. Obejmują niezajęty prawie posterunek i są na nim bardzo pożądane, nawet konieczne”.

fot. arch. CSFN

Tymi słowami Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny przywitał w Warszawie w numerze z 19 września 1918 r. dziennik „Polak-Katolik”, redagowany przez ks. Ignacego Kłopotowskiego, dziś błogosławionego. W niedzielę 4 listopada nazaretanki z domu przy ul. Czerniakowskiej świętowały setne urodziny – równo sto lat temu siostry rozpoczęły posługę w stolicy.

Nazaretanki przybyły do Warszawy jeszcze przed końcem I wojny światowej, jak podaje s. Teresa Górska CSFN, autorka rocznicowej książki „Sto lat obecności sióstr nazaretanek w Warszawie”. Za oficjalną datę powstania zakonnego Domu Najświętszego Imienia Jezus przyjmuje się 5 listopada 1918 r., kiedy abp Aleksander Kakowski – niestrudzony w misji działania na rzecz zbliżającej się i przewidywanej niepodległości – wydał akt erekcyjny.

Losy wspólnoty od początku związane były z historią Polski. Zgromadzenie powstało w Rzymie w 1875 r., z inicjatywy bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, Franciszki Siedliskiej. Posługę w ojczyźnie rozpoczęło znacznie wcześniej – już w 1881 r. otwarty został pierwszy dom zakonny w Krakowie. Warszawa, w tamtym czasie znajdująca się na terenie zaboru rosyjskiego, musiała zaczekać na przybycie nazaretanek jeszcze ponad 30 lat. Po powstaniu styczniowym władze carskie zakazały wszak działalności zakonów katolickich na terenie Królestwa Polskiego.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 46 (684), 18 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły
+ Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 87,1-3.5-6; Dz 1,12-14; J 19,25-27 lub J2,1-11 lub Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter