8 grudnia
środa
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stulecie Niepodległej w diecezji warszawsko-praskiej

Ocena: 0
1438

W intencji Ojczyzny w sobotę 10 listopada we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. W ten sposób Kościół lokalny włączył się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada centralnym punktem będzie Msza Święta o godz. 18.00 w bazylice katedralnej pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Liturgii będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Natomiast o godz. 13.00 Mszy Świętej w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Radzyminie będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk.

– Adoracja Najświętszego Sakramentu ma być dla nas czasem zatrzymania, osobistej modlitwy i refleksji, która pozwoli nam uświadomić sobie, jak wiele jako naród otrzymaliśmy od Boga i do czego to nas zobowiązuje. Bez wolności wewnętrznej, a więc oderwania od grzechu, nie da się bowiem utrzymać wolności zewnętrznej, co pokazała nam historia – powiedział biskup warszawsko-praski.

Zwrócił uwagę, że jedną z największych wad narodowych, która gubiła kolejne pokolenia Polaków, jest pycha. – Nasze dzieje pokazują, że bardzo trudno nam być ludźmi pokornymi, a więc takimi, którzy są w stanie obiektywnie oceniać rzeczywistość, czyli zarówno swoje możliwości, jak i nasze otoczenie. Pokora jest zaś taką dyspozycją, która pozwala nam doceniać swoje atuty, jak i uszanować drugiego człowieka, co dziś jest tak rzadkie w naszym życiu społecznym – powiedział bp Kamiński.

Wieczorem 9 listopada o godz. 19.00. w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odbędzie się koncert „Strażacy dla Niepodległej”. W ten sposób członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych uczczą setną rocznicę powrotu Polski na mapę Europy. Występ poprzedzi uroczysta Msza Święta, której będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk.

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w sobotę 10 listopada o godz.16.00 w katedrze warszawsko-praskiej obędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu Chóru „Musica Sacra” pod przewodnictwem Pawła Łukaszewskiego.

11 listopada centralnym punktem będzie Msza Święta o godz. 18.00 w bazylice katedralnej pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Liturgii z udziałem kapituły katedralnej będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński. Natomiast o godz. 13.00 Mszy Świętej w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Radzyminie będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk.

W konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej 11 listopada o godz. 19.00 odbędzie się koncert niepodległościowy, w którym wystąpi Konkatedralny Chór Kamionek, chór Złota Jesień z Ząbek oraz muzycy scen polskich: Tomasz Kirszling, Marcin Mazurek, Wojciech Walasek i aktor Dariusz Jakubowski.

Natomiast w parafii św. Brata Alberta w Wesołej w niedzielę o godz. 12.00 zaśpiewa Chór Schola Cantorum Maximilianum pod dyrekcją Zbigniewa Siekierzyńskiego.

Duże uroczystości patriotyczne odbędą się także w Rembertowie. Centralnym punktem będzie Msza św. 11 listopada o godz. 13.00 w kościele Matki Bożej Zwycięskiej – jednej z czterech świątyń diecezji warszawsko-praskiej, będących pomnikiem za „Cud nad Wisłą”. Przed Mszą na placu przy kościele zaplanowany jest piknik Niepodległościowy. Dzień wcześniej, w sobotę 10 listopada o godz. 19.00, w dzielnicowym Domu Kultury odbędzie się „Wieczornica Patriotyczna”. – Wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych oraz słuchanie poezji to ważny czas budowania wspólnoty i ukazywania młodemu pokoleniu piękna polskiej kultury i tradycji – powiedział proboszcz parafii i dziekan dekanatu rembertowskiego ks. Emil Owczarek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Wtorek, II Tydzień Adwentu
Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła
Oto nasz Pan Bóg przyjdzie z wielką mocą.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter