28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Św. Jan Paweł II darem Opatrzności

Ocena: 0
1184

– Dzisiaj uwaga naszego umysłu i serca koncentruje się na osobie i dokonaniach świętego Jana Pawła II w rocznicę jego urodzin. Nie ulega wątpliwości, że okazał się on opatrznościowym darem dla współczesnego Kościoła i świata – mówił o św. Janie Pawle II jego osobisty sekretarz kard. Stanisław Dziwisz.

fot. ks. Paweł Kummer

W papieskim sanktuarium na Białych Morzach w Krakowie emerytowany metropolita krakowski przewodniczył dzisiaj uroczystej Mszy świętej z okazji 97. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Eucharystia została odprawiona w "kaplicy kapłańskiej", w której znajdują się relikwie krwi świętego papieża oraz płyta z jego grobu z Grot Watykańskich. Pozdrawiając wszystkich zebranych kard. Dziwisz przypomniał, że Jan Paweł Wielki był i jest największym z rodu Polaków. Stał się dojrzałym owocem ponad tysiącletnich dziejów Chrystusowego Kościoła na naszych ziemiach.

W homilii purpurat podkreślił, że szczególnie dzisiaj uwaga naszego umysłu i serca koncentruje się na osobie i dokonaniach świętego Jana Pawła II w rocznicę jego urodzin.

– Nie ulega wątpliwości, że okazał się on opatrznościowym darem dla współczesnego Kościoła i świata. Polska zawdzięcza mu wolność. Od jego błogosławionej śmierci i odejścia do domu Ojca minęło już dwanaście lat, a jednak pozostaje on nadal obecny w życiu i świadomości Kościoła – mówił hierarcha.

W trakcie dzisiejszej Mszy świętej sprawowanej według formularza "o św. Janie Pawle II" została odczytana ewangelia o rozmowie zmartwychwstałego Chrystusa ze św. Piotrem. – Podczas tej rozmowy padły trzy uroczyste, niemal identyczne pytania, na które Apostoł odpowiedział pokornie i z głębokim przekonaniem. I za każdym razem usłyszał to samo. Najważniejszą sprawą tego dialogu na brzegu Jeziora Tyberiadzkiego była miłość – podkreślał kard. Dziwisz.

Nawiązując do 25. rocznicy wielkiego pontyfikatu, która miała miejsce w roku 2003, kard. Dziwisz przypomniał, że właśnie wtedy Jan Paweł II ujawnił Kościołowi z całą prostotą i pokorą, że identyczny dialog odbywał się każdego dnia w jego sercu.

– Wpatrywał się w spojrzenie Chrystusa, który znał jego ludzkie ułomności, ale ośmielał go, by podobnie jak Szymon Piotr z ufnością odpowiadał: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”, i by podejmował powierzone mu zadania (por. homilia, 16 października 2003 r., n. 1). Oto tajemnica serca Papieża. Oto tajemnica jego świętości. Oto najgłębsze źródła jego nieprzeciętnej i ofiarnej służby Kościołowi i światu – mówił ze wzruszeniem były sekretarz papieski.

Podczas homilii kard. Dziwisz podkreślał także, że w centrum rozległego nauczania Jana Pawła II był zawsze miłosierny Chrystus. Papież wiedział także, że naszemu niespokojnemu światu potrzebne jest miłosierdzie Boga, dlatego tak doniośle głosił tę wielką tajemnicę.

– Wiedział, że fundamentem każdego społeczeństwa i narodu jest rodzina, dlatego tak bardzo zabiegał o jej dobro, o szacunek dla życia każdego człowieka. Wiedział, że przyszłością i nadzieją Kościoła są młodzi, dlatego zajmowali oni w jego pasterskim sercu szczególne miejsce. Z tej troski o młodzież zrodziły się Światowe Dni Młodzieży, które w zeszłym roku przeżywaliśmy w Krakowie – kontynuował hierarcha.

Na zakończenie homilii kardynał zapytał zebranych, jakie przesłanie kieruje do nas dziś święty papież?

– Podobnie jak jemu, również każdej i każdemu z nas Bóg wyznaczył drogę miłości i służby. Do nas należy rozpoznanie tej drogi, biorąc pod uwagę nasze osobiste uzdolnienia umysłu i serca, a także potrzeby otaczających nas bliskich i nie tylko bliskich osób, aby wnieść nasz osobisty wkład w ich życie, w budowę lepszego świata, lepszych rodzin, w umacnianie wspólnoty Kościoła – zakończył homilię kard. Dziwisz.

We Mszy świętej uczestniczyło wielu przyjaciół papieskiego sanktuarium, w tym liczna reprezentacja miasta i samorządu Miasta i Gminy Wieliczka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter