13 grudnia
piątek
Lucji, Otylii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świąteczna tradycja

Ocena: 0
667

Świeca Caritas świetnie wpisała się w obrzędowość polskiej Wigilii - mówi bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP, w rozmowie z Michałem Komorkiem.

fot. BP KEP

Czy Ksiądz Biskup stawia na swoim wigilijnym stole świecę Caritas?

Oczywiście, od lat na moim wigilijnym stole płonie świeca Caritas. Już ponad ćwierć wieku ta świeca towarzyszy Polakom w trakcie wieczerzy wigilijnej – pierwsza edycja akcji odbyła się w 1994 r., a jej pomysłodawcą był ks. Marian Subocz, ówczesny dyrektor Caritas Polska. Przez kolejne lata świeca stała się jedną z naszych świątecznych tradycji, jak śpiewanie kolęd, siano pod obrusem czy dwanaście wigilijnych potraw. To przywiązanie Polaków do Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom podkreśla hasło tegorocznej edycji: „Świeca, która tworzy polską Wigilię”. I rzeczywiście tak jest – w zeszłym roku, w trakcie jubileuszowej 25. edycji udało się sprzedać ponad 2 mln 700 tys. świec. W tym roku ruszamy z akcją 1 grudnia.

 

Na czym polega fenomen Wigilijnego Dzieła?

My Polacy chętnie włączamy się we wszystkie akcje pomocowe, zwłaszcza w okresie świątecznym. Wynika to z wrażliwości polskich serc na potrzeby drugiego człowieka. Ponadto świeca Caritas świetnie wpisała się w tradycję polskiej Wigilii. Nawiązuje do zwyczaju zostawiania pustego miejsca przy stole. Jest zaproszeniem dla każdego samotnego, aby wszedł, zasiadł przy stole i tworzył razem z nami wspólnotę tego świętego czasu oczekiwania na narodziny naszego Zbawiciela. Dodatkowo światło, które zapalamy na stole wigilijnym, zapowiada narodziny Chrystusa – w prorockich wizjach Starego Testamentu, np. u Izajasza, Mesjasz porównany jest właśnie do światła. Sam Chrystus zachęca nas, żebyśmy stawali się światłem dla świata. Świetny przykład dają tu harcerze. Od początku lat 90. ubiegłego wieku przekazują oni Betlejemskie Światło Pokoju. To światło z Groty Narodzenia Pańskiego harcerze roznoszą po całym świecie, dociera ono także do wielu parafii w Polsce. Wiem, że w wielu wspólnotach wierni przenoszą to światło do swoich domów i od niego zapalają świecę Caritas. To piękny zwyczaj, dzięki któremu światło świecy staje także symbolem wspólnoty.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 48 (737), 1 grudnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 17 grudnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 grudnia

Kto ma uszy, niechaj słucha!
Dziś w Kościele:
+ czwartek, II tydzień Adwentu, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 41,13-20; Ps 145,1bc.9-13; Mt 11,11-15
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -