17 października
czwartek
Wiktora, Marity, Ignacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Światowy Dzień Chorego na Pradze

Ocena: 0
610

Bp Marek Solarczyk przewodniczył w sobotę 11 lutego centralnej Mszy świętej w diecezji warszawsko-praskiej z okazji XXV Światowego Dnia Chorego.

fot. Jacek Kalinowski

Do swej Patronki w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes na warszawskiej Pradze przyszło wiele osób doświadczanych chorobami i cierpieniem oraz ich rodziny. Podczas Eucharystii modlono się zarówno w ich intencji, jak też tych, którzy im na co dzień posługują.

Wśród koncelebrujących Mszę świętą duchownych byli m.in. ks. Arkadiusz Zawistowski – krajowy duszpasterz służby zdrowia, ks. Stanisław Kosiorowski MIC – proboszcz i kustosz diecezjalnego sanktuarium chorych Matki Bożej z Lourdes i ks. Paweł Śmierzchalski MIC – dyrektor i kapelan Ośrodka Hospicjum Domowe NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów.

Witając bp. Solarczyka, parafianie zapewnili o modlitwie za swoich pasterzy oraz przekazali pozdrowienia dla abp. Henryka Hosera SAC. Jako gospodarz miejscagłos zabrał ks. Kosiorowski. – Przychodzimy dzisiaj do Matki Bożej z Lourdes: przytulmy się do Jej matczynego serca. Ona dla nas wyprasza szczególne łaski. Otwórzmy nasze serca na wspomożenie nas, tutaj, w tej świątyni – wzywał.

W homilii bp Solarczyk mówił, że wielokrotnie w czasie tej Mszy padały słowa o zaszczycie. – Każdy z nas jest zaszczycony, że jest w Domu Matki Uzdrowienia Chorych i dzisiaj tutaj może być. To określenie, że mamy czas uzdrowienia, jest wielką nadzieją, że Pan Bóg właśnie tutaj, w tym miejscu, w tym czasie, przez orędownictwo Matki Najświętszej, ofiarowuje nam tak szczególne łaski.

Bp Solarczyk wspomniał także o powracającym do zdrowia abp. Henryku Hoserze, który w krótkim filmie opublikowanym w sieci jako człowiek chory kieruje swoje przesłanie i podziękowanie do tych, którzy wspierali go modlitwą i życzliwością. W imieniu ordynariusza warszawsko-praskiego bp Solarczyk również podziękował za wsparcie dla niego. Skierował także do wiernych prośbę o dalszą modlitwę o powrót abp. Hosera do pełni sił.

Na zakończenie nabożeństwa zgromadzeni w świątyni odmówili Litanię do Matki Bożej z Lourdes przed Najświętszym Sakramentem, z którym następnie bp Solarczyk przeszedł wśród chorych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 października

On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który żyje dzięki wierze w Jezusa

Dziś w Kościele:
czwartek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 3,21-30a, Ps 130, Łk 11,47-54
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -