9 grudnia
poniedziałek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święcenia Diakonatu w Arch. Warszawskiej

Ocena: 0
2131

Po raz pierwszy w historii Archidiecezji Warszawskiej święcenia kapłańskie będą udzielane w Świątyni Opatrzności Bożej. To największy w Warszawie kościół, dlatego - w czasie epidemii - właśnie tam w sobotę 30 maja dwudziestu diakonów przyjmie sakrament święceń z rąk kard. Kazimierza Nycza.

Uroczysta Msza św. w czasie której diakoni przyjmą święcenia prezbiteratu rozpocznie się o godz. 10.00 pod przewodnictwem metropolity warszawskiego. Wraz z nim będą koncelebrowali m.in. księża rektorzy seminariów, w których diakoni przygotowywali się do kapłaństwa: Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie oraz w Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater” na Młocinach.

Ze względu na epidemię koronawirusa i związane z tym obostrzenia sanitarne diakonom w tym ważnym dniu będzie towarzyszyła głównie rodzina. Obecnie w Świątyni Opatrzności Bożej w liturgii może uczestniczyć ponad 400 osób. Dla wszystkich chętnych liturgia będzie transmitowana w internecie na kanale You Tube Archidiecezji Warszawskiej.

W Świątyni kandydaci do święceń zajmą miejsca w trzech pierwszych rzędach, zachowując przy tym odległości wymagane ze względów epidemicznych. Zwykle te miejsca zajmują wierni świeccy, tym razem będzie to wymowny znak tego, że „kapłani są z ludu wzięci i dla ludu ustanowieni” – mówi ks. Mateusz Kielarski. „Z ludu i dla ludu” to też dewiza posługi biskupiej metropolity warszawskiego.

Liturgia święceń

Obrzędy święceń rozpoczną się po Ewangelii. Diakoni zostaną imiennie wezwani, a rektor seminarium poprosi metropolitę warszawskiego o udzielenie im święceń prezbiteratu. Zapewni biskupa diecezjalnego, że zostali odpowiednio przygotowani i „uznano ich za godnych święceń”. Następnie rozpocznie się homilia. Po jej zakończeniu kandydaci do święceń złożą przyrzeczenia kapłańskie. Każdy, po kolei podejdzie do kard. Nycza i przyrzeknie posłuszeństwo swemu biskupowi oraz jego następcom. Wyrazi to również gestem złożenia rąk w dłonie szafarza sakramentu święceń. Na co ten odpowie słowami „Niech Bóg, który rozpoczął w tobie dobre dzieło, sam go dokona”.

Następnie zebrani w Świątyni będą modlić się za przyjmujących święcenia słowami Litanii do Wszystkich Świętych. Tuż po niej, kolejno będą podchodzili do biskupa, uklękną przed nim, a on w milczeniu nałoży ręce na głowę każdego z nich, po czym wypowie modlitwę konsekracyjną.

Potem obecni w Świątyni Opatrzności księża nałożą przyjmującym święcenia stuły i ornaty. Tak ubrani, kolejno będą podchodzili do kard. Nycza, a ten namaści ich dłonie krzyżmem świętym. Następnie podejdą jeszcze raz, by tym razem przyjąć z rąk biskupa chleb, wino i wodę – do sprawowania Mszy świętej.

Podając każdemu z nich kielich i patenę biskup wypowie słowa: „Przyjmij dary ludu świętego, które mają być ofiarowane Bogu. Rozważaj, co będziesz czynić, naśladuj to, czego będziesz dokonywać, i prowadź życie zgodne z tajemnicą Pańskiego krzyża”. Ostatnim punktem obrzędu święceń będzie znak pokoju wymieniony z biskupem i kapłanami. Nowo wyświęceni księża podejdą do ołtarza i włączą się w koncelebrę.

Po Eucharystii neoprezbiterzy zostaną posłani na pierwsze parafie Archidiecezji Warszawskiej. Kard. Nycz wręczy im dekrety wikariuszowskie.

Święcenia kapłańskie przyjmą diakoni z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie:

    Dariusz Tomasz Deputat z parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie, 30 lat. Przed wstąpieniem do seminarium ukończył studia magisterskie z historii na Uniwersytecie Warszawskim.
    Łukasz Gałązka z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie, 38 lat. Na Politechnice Warszawskiej ukończył studia z zakresu matematyki stosowanej, a następnie przed 9 lat pracował w bankowości.
    Konrad Andrzej Jasiński z parafii św. Mikołaja w Tarczynie, 25 lat. Po święceniach diakonatu odbywał praktyki w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie
    Wojciech Kasprzyk z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku Kamiennej, 31 lat. Ukończył studia ekonomiczne we Wrocławiu, a po przeprowadzce do Warszawy kontynuował naukę w Szkole Głównej Handlowej. Od 10 lat jest związany z kościołem akademickim św. Anny, w którym był odpowiedzialny za wspólnotę lektorów i koordynację pracy wszystkich grup w duszpasterstwie.
    Tomasz Piotr Kołodziejski z parafii w Zabawie, 30 lat. Przez cztery lata formował się w seminarium duchownym w Tarnowie, a po rocznym urlopie dziekańskim przeniósł się do Warszawy.
    Jarosław Jan Kopeć z parafii św. Jakuba Apostoła w Górze, 31 lat. Przed wstąpieniem do seminarium pracował jako cukiernik.
    Mateusz Kozioł z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu, 28 lat. Po maturze przez dwa lata studiował i pracował w Krakowie. Formację seminaryjną rozpoczął w Tarnowie, ale po trzech latach i rocznej przerwie przeniósł się do Warszawy.
    Szymon Marciniak z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Grodźcu, 35 lat. Przed wstąpieniem do seminarium studiował budownictwo na Politechnice Warszawskiej oraz pracował w biurze konstrukcyjnym.
    Grzegorz Perzyna z parafii w Tarczynie, 32 lata. Ukończył studia inżynierskie i magisterskie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
    Łukasz Waldemar Pietraszek z parafii Przemienienia Pańskiego w Grodzisku Mazowieckim, 31 lat. Studiował filozofię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz prowadził własną działalność gospodarczą w branży motoryzacyjnej.
    Piotr Sokołowski z parafii Wniebowzięcia NMP w Lidzbarku, 31 lat. W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie ukończył studia licencjackie z administracji. Należy do Ordynariatu Polowego, w którym chciałby posługiwać w przyszłości. Ma starszego brata, który również został księdzem.
    Maciej Józef Szkopiński z parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Warszawie-Ursusie, 25 lat. Do seminarium wstąpił od razu po maturze.
    Marcin Szyłejko z parafii św. Wojciecha w Przasnyszu, 37 lat. Studiował na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, który ukończył z tytułem magistra administracji.
    Wojciech Turek z parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Warce, 24 lata. Przez wiele lat związany z wareckim harcerstwem. Do seminarium wstąpił po maturze.
    Paweł Maciej Wojciechowski z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, 29 lat. Studiował geologię na Uniwersytecie Warszawskim.
    Andrzej Wolski z parafii św. Stanisława Kostki, 34 lata. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej z tytułem inżyniera elektryki.
    Artur Edward Wronek z parafii Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej, 28 lat. Przed wstąpieniem do seminarium studiował na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej.

oraz z Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego “Redemptoris Mater”:

    Jan Piotr Chaciński z parafii Bogurodzicy Maryi na Jelonkach, 31 lat. Od 17 lat związany z Drogą Neokatechumenalną. Przed wstąpieniem do seminarium studiował na Politechnice Warszawskiej.
    Marcin Marek Parol z parafii Najświętszego Sakramentu w Łodzi, 31 lat. Po maturze został przyjęty do seminarium Redemptoris Mater w Londynie, a w czasie jego trwania ewangelizował m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii oraz na Filipinach. Trzy lata temu wrócił do Polski i kontynuował formację w Warszawie.
    Wojciech Kamil Prostko z parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie, 25 lat. W czasie formacji seminaryjnej odbywał praktyki misyjne z osobami odpowiedzialnymi za Drogę Neokatechumenalną w archidiecezjach białostockiej i warmińskiej oraz w diecezjach ełckiej i łomżyńskiej.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Poniedziałek, II tydzień adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 5, 17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter