1 czerwca
poniedziałek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świętowała Akcja Katolicka

Ocena: 0
1980
– Ważne jest potwierdzanie w naszej codzienności, że nasz chleb powszedni jest każdego dnia darowany nam przez Boga i potrafimy być także darem cichej dobroci dla innych – podkreślał bp Marek Solarczyk w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.
20141124 10:50 Zuzanna Smoleńska
fot. Zuzanna Smoleńska/Idziemy
 
W przypadające tego dnia patronalne święto Akcji Katolickiej biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, jako asystent krajowy stowarzyszenia, przewodniczył Mszy świętej w intencji jego członków. Eucharystię sprawował w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża.

Zaznaczając, że „tajemnica królowania Boga wpisana jest w dar wspólnoty” przypominał, że Kościół to odpowiedzialność przed Bogiem także z współodczuwania z bliźnimi. – Przypadające w dzisiejszą uroczystość święto patronalne Akcji Katolickiej w naszym kraju zachęca nas do refleksji nad posłannictwem zawierzonym we wspólnocie Kościoła każdemu z nas przez tego, który z całą mocą potwierdza, że wszystko, co uczyniliśmy jednemu z braci najmniejszych dotknęło przede wszystkim Jego serca – mówił bp Solarczyk. Jak podkreślał dalej, Kościół to nie tylko wierni mocni, ale i błądzący, słabi i potrzebujący wsparcia. – Królestwo Chrystusa to gorliwa wrażliwość na słabości i upokorzenie bliźnich. Wiemy, że to sam Pasterz opatrzy, uleczy i podniesie z upadku, jednak to my możemy sprawić, że nie będzie potrzeby układania owcy na ramionach Pasterza i niesienia do stada, bo stado się nie rozproszy i nie zapomni o słabszym czy mniej zaradnym. – Wrażliwość naszej wiary jest bramą prowadzącą do Królestwa Chrystusowego, ale także znakiem dla świata, że to Królestwo istnieje i przynosi zwycięstwo Boga w prawdzie, miłości i sprawiedliwości – zaznaczył na zakończenie.

W przyszłym roku Akcja Katolicka w Polsce będzie obchodziła 75. rocznicę powołania. Naczelny Instytut Akcji Katolickiej z siedzibą w Poznaniu erygował kard. August Hlond 24 listopada 1930 roku. Dwa tygodnie później, 6 grudnia mianował władze Instytutu. Pierwszym prezesem był Adolf Bniński, dyrektorem – ks. Stanisław Bross, a asystentem kościelnym – bp Walenty Dymek. W 1993 roku, po delegalizacji w PRL, stowarzyszenie oficjalnie wznowiło działalność. Dziś jest prężnie działającym apostolstwem świeckich, zrzeszającym w przeszło 1700 parafialnych Oddziałach Akcji Katolickiej ok. 25 tysięcy wiernych.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły
+ Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 87,1-3.5-6; Dz 1,12-14; J 19,25-27 lub J2,1-11 lub Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter