20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świętowała Akcja Katolicka

Ocena: 0
1905
– Ważne jest potwierdzanie w naszej codzienności, że nasz chleb powszedni jest każdego dnia darowany nam przez Boga i potrafimy być także darem cichej dobroci dla innych – podkreślał bp Marek Solarczyk w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.
20141124 10:50 Zuzanna Smoleńska
fot. Zuzanna Smoleńska/Idziemy
 
W przypadające tego dnia patronalne święto Akcji Katolickiej biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, jako asystent krajowy stowarzyszenia, przewodniczył Mszy świętej w intencji jego członków. Eucharystię sprawował w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża.

Zaznaczając, że „tajemnica królowania Boga wpisana jest w dar wspólnoty” przypominał, że Kościół to odpowiedzialność przed Bogiem także z współodczuwania z bliźnimi. – Przypadające w dzisiejszą uroczystość święto patronalne Akcji Katolickiej w naszym kraju zachęca nas do refleksji nad posłannictwem zawierzonym we wspólnocie Kościoła każdemu z nas przez tego, który z całą mocą potwierdza, że wszystko, co uczyniliśmy jednemu z braci najmniejszych dotknęło przede wszystkim Jego serca – mówił bp Solarczyk. Jak podkreślał dalej, Kościół to nie tylko wierni mocni, ale i błądzący, słabi i potrzebujący wsparcia. – Królestwo Chrystusa to gorliwa wrażliwość na słabości i upokorzenie bliźnich. Wiemy, że to sam Pasterz opatrzy, uleczy i podniesie z upadku, jednak to my możemy sprawić, że nie będzie potrzeby układania owcy na ramionach Pasterza i niesienia do stada, bo stado się nie rozproszy i nie zapomni o słabszym czy mniej zaradnym. – Wrażliwość naszej wiary jest bramą prowadzącą do Królestwa Chrystusowego, ale także znakiem dla świata, że to Królestwo istnieje i przynosi zwycięstwo Boga w prawdzie, miłości i sprawiedliwości – zaznaczył na zakończenie.

W przyszłym roku Akcja Katolicka w Polsce będzie obchodziła 75. rocznicę powołania. Naczelny Instytut Akcji Katolickiej z siedzibą w Poznaniu erygował kard. August Hlond 24 listopada 1930 roku. Dwa tygodnie później, 6 grudnia mianował władze Instytutu. Pierwszym prezesem był Adolf Bniński, dyrektorem – ks. Stanisław Bross, a asystentem kościelnym – bp Walenty Dymek. W 1993 roku, po delegalizacji w PRL, stowarzyszenie oficjalnie wznowiło działalność. Dziś jest prężnie działającym apostolstwem świeckich, zrzeszającym w przeszło 1700 parafialnych Oddziałach Akcji Katolickiej ok. 25 tysięcy wiernych.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)