15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święty Antoni, patronie nasz

Ocena: 0
3932

Od soboty 18 czerwca św. Antoni Padewski jest oficjalnie ustanowionym patronem Tomaszowa Mazowieckiego i powiatu tomaszowskiego. Przygotowania trwały rok.

Rozpoczęły się 11 czerwca 2015 r., kiedy rada miejska podjęła decyzję. – Święty Antoni nieustannie przenika do codzienności naszego miasta i powiatu, za przyczyną mieszkańców zgromadzonych wokół kościoła jego imienia, będącego w centrum miasta. Święty ten jest obecny w życiu naszej społeczności i chcemy, aby nas przez naszą codzienność prowadził – mówił prezydent miasta Marcin Witko podczas posiedzenia rady.

W kwietniu 2016 r. mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego udali się w pielgrzymce do Padwy, aby modlić się przy relikwiach swego patrona i przywieźć je do miasta. Od 24 maja rozpoczęła się peregrynacja relikwii po parafiach powiatu tomaszowskiego. – Na terenie powiatu znajduje się 25 parafii, które należą do trzech diecezji: łódzkiej, łowickiej i radomskiej – mówi ks. Edward Wieczorek, proboszcz parafii św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim. – Tak więc św. Antoni będzie łączył wiernych z różnych diecezji w jedną wspólnotę.

 

Refleksja nad miłosierdziem

W liturgiczne wspomnienie świętego z Padwy – 13 czerwca – rozpoczął się Tydzień Antoniński, na który złożyły się liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, tak aby mieszkańcy miasta i powiatu mogli bliżej poznać postać swojego patrona. Jednym z wydarzeń była konferencja popularno-naukowa „W służbie miłosierdzia”, która odbyła się 17 czerwca w kościele św. Antoniego, a zastała zorganizowana pod honorowym patronatem prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jej moderatorem był bp Ireneusz Pękalski, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej – rodowity tomaszowianin. Konferencja stanowiła część archidiecezjalnych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski oraz ostatni akord przygotowań do uroczystości ogłoszenia św. Antoniego patronem miasta i powiatu. Jej celem było przybliżenie zagadnień związanych z działalnością charytatywną Kościoła, a także współpracy pomiędzy Kościołem i państwem w służbie człowiekowi potrzebującemu pomocy.

Abp Marek Jędraszewski, otwierając konferencję, zwrócił uwagę zabranych, że jedną z misji Kościoła jest caritas – niesienie miłości, która wyraża się w nieustannej pomocy najbardziej potrzebującym. To zaangażowanie Kościoła w pomoc materialną, ale także duchową – podkreślił metropolita łódzki.

Pierwszym z wykładowców był ks. prof. Paweł Bortkiewicz z  tematem „Miłość bliźniego zakorzeniona w miłości Boga”. – Zastanawiamy się nie tylko z okazji Roku Miłosierdzia, ale i w życiu społecznym, co jest istotą miłosierdzia chrześcijańskiego – mówił – a jest ono odpowiedzią przede wszystkim na działanie Boga w świecie. Szukamy tutaj najgłębszego źródła miłosierdzia, jakim jest miłość Boga objawiona człowiekowi. To brzmi bardzo teoretycznie, ale się przekłada na bardzo praktyczną stronę zagadnienia. Tutaj tkwi różnica pomiędzy wolontariatem a działalnością charytatywną. Wolontariat bazuje na voluntas, na ludzkich chęciach dobrego działania, których może czasami zabraknąć. Caritas i działalność charytatywna bazuje na odpowiedzi na miłość Boga. To miłość Boga przynagla nas do takiego działania – zaznaczył.

Problem pomocy prześladowanym chrześcijanom, uchodźcom i repatriantom przedstawił bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, delegat KEP ds. Caritas Polska. Wskazał on na zaangażowanie Kościoła katolickiego w Polsce na rzecz prześladowanych chrześcijan. – Zadaniem Kościoła – mówił – jest nie tylko pomagać materialnie tym, którzy pomocy potrzebują, ale przede wszystkim pomagać duchowo, łącząc się z tymi, którzy z miłości do Chrystusa i do Kościoła są prześladowani, uciskani, a nierzadko skazywani na śmierć – podkreślił.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter