20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szkoła liderów

Ocena: 0
2995
Jak mówić o tym, że Jezus pragnie, byśmy przekonali do Niego wątpiących, a tym, którzy utracili więź z Kościołem, przypomnieli o nim? Za ewangelizację wzięli się specjaliści od komunikacji i kreatywności.
W coraz bardziej zsekularyzowanym świecie duża część społeczeństwa żyje poza Kościołem, zastępuje sacrum wyłącznie tym, co „tu i teraz” lub spycha religię do niszy tylko prywatnej. Równie wielu zapomina o Bogu, wypiera religię bądź ogranicza ją do powierzchownego, a w konsekwencji nijakiego celebrowania świąt, w tym także przyjmowania sakramentów. Powodów jest wiele: zatracenie więzi rodzinnych, a za tym utrata tożsamości, niemożność odnalezienia się w bogactwie medialnym czy nawet uświadomienia sobie własnej duchowej pustki.

– Nazbyt często zapominamy o chrześcijańskim obowiązku prowadzenia innych do wiary – mówi Kuba Bieńkowski, student Uniwersytetu Warszawskiego. – Nie pamiętamy o tym, że „zostaliśmy posłani”. Z drugiej strony daje się odczuć, że wielu wierzącym ewangelizacja wydaje się czymś zbędnym. Skoro kościoły nie są jeszcze puste, zdają się twierdzić: po co tyle zamieszania? – tłumaczy.

Sam Kuba, jeśli tylko ma możliwość, proponuje znajomym książkowe i filmowe nowości o treści religijnej. – Niedawno kolportowałem film o religijności w Kolumbii, wcześniej o egzorcyzmach – wyjaśnia. Stara się, jak potrafi. – Wiara naprawdę cuda czyni. Uważam więc, że warto, ale mocarzem ewangelizacji nie jestem – mówi.

– Lider nowej ewangelizacji musi być kimś, kto opowiada o Chrystusie z doświadczenia duchowego i robi to w sposób przystępny i atrakcyjny, a przy tym profesjonalny, tak pod względem merytorycznym, jak i wykorzystania odpowiednich narzędzi – tłumaczy ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego Sekcji św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Jak stać się takim liderem, Kubie i innym zainteresowanym może pomóc powołana z inicjatywy kard. Kazimierza Nycza i abp. Henryka Hosera SAC, a prowadzona dzięki ks. prof. Pawlinie Szkoła Liderów Nowej Ewangelizacji.

Pierwsza edycja kursu na PWT właśnie się zakończyła. – Szkoła potwierdziła, że są w Polsce ludzie entuzjastycznie zaangażowani w Kościół – ocenił kończąc zajęcia ksiądz rektor.

W comiesięcznych sobotnich zjazdach uczestniczyło przeszło 140 słuchaczy. Około połowa to wierni, głównie świeccy, archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. Pozostałych „przysłały” Kościoły m.in. Łodzi, Szczecina, Katowic.

– Chodzi o to, aby przyszli liderzy rzeczywiście pracowali dla Kościoła – tłumaczy ich obecność ks. prof. Pawlina. – Nie chciałbym, aby kształcono się u nas dla papierka, dlatego ważne, by o wiernym, który do nas trafi, wiedział zwłaszcza proboszcz jego rodzimej parafii; stąd potrzeba odpowiednich zaświadczeń przy zapisie do szkoły.

Najsumienniejsi liderzy spotkają się jesienią w Laboratorium Nowej Ewangelizacji. – Będzie to kurs pogłębiający tematy rozpoczęte w SLNE – zapowiada ks. prof. Pawlina. Wraz z nowym rokiem akademickim ruszy też druga edycja SLNE. Program tej intelektualno-duchowej formacji będzie podobny do tego w roku 2012/2013. Każde ze spotkań wypełni wykład i tematyczne warsztaty, modlitwa i Msza Święta.

– Praca ewangelizacyjna powinna być ugruntowana na solidnej wiedzy teologicznej, a także pewnej wiedzy historycznej, gdyż Kościół na ziemi zawsze występował w określonym kontekście historyczno-kulturowym – zwraca uwagę Ireneusz Bareła, uczestnik Szkoły Liderów.

Podczas spotkań mowa będzie o dokumentach Kościoła, o mobilnych parafiach, wykorzystaniu w Kościele śpiewu, tańca, sztuki, ale i o roli lidera, komunikacji interpersonalnej, kreatywności, planowaniu i kierowaniu innymi. – Obok umiejętności słuchania i wsłuchania się w innych, właśnie te nowe umiejętności – przekonuje ks. prof. Pawlina – są dziś niezbędne, jeśli chcemy docierać z przesłaniem ewangelicznym, choć kojarzą się one zwłaszcza z wyzbytym sacrum uprawianiem polityki czy kampaniami marketingowymi. Wielu z liderów już je zresztą wykorzystuje, rozszerzając posługę swoich ruchów i stowarzyszeń katolickich o nowe narzędzia, zwłaszcza internet i telefonię komórkową, lub pomagając księżom w rodzimych parafiach w inny sposób.

– Wszystkie zajęcia w Szkole Liderów prowadzą rzeczywiście specjaliści w swoich dziedzinach – podkreślają słuchacze. O PR czy kreatywności mówią ci, którzy prowadzą kursy dla biznesu. O teologii ewangelizacji mówią znawcy tego typu akcji, m.in. ojcowie dominikanie. „Każdy z wykładowców pokazywał nam różne inicjatywy ewangelizacyjne. Dziękuję Bogu, że pozwolił mi uczyć się od najlepszych i dał nadzieję, że i ja kiedyś do takiego grona dołączę” – odnotowała na Facebooku Olga Fornalczyk. „Potrzeba mi było tego całego roku pierwszych rekolekcji z bp. Rysiem, potem kolejnych wykładów, warsztatów i spotkania z wieloma mądrymi ludźmi (…) Mój entuzjazm nie wygasł, przeciwnie, jeszcze bardziej wzrósł w świadomości, że mogę przełożyć go na jak najbardziej profesjonalne działanie (!)” – napisała, zachęcając do zajęć w Szkole Liderów wszystkich zainteresowanych optymistyczną i profesjonalną ewangelizacją.


Zuzanna Smoleńska
fot. arch. Szkoły Nowej Ewangelizacji
Idziemy nr 24 (405), 16 czerwca 2013 r.

Zapisy do Szkoły Liderów Nowej Ewangelizacji prowadzi sekretariat PWT w siedzibie uczelni przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie; szczegóły na stronie www.pwtw.pl; tel. 22 869 98 90, e-mail: sekretariat@pwtw.pl.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter