22 listopada
środa
Cecylii, Wszemily, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szukam dobrych księży

Ocena: 0
208

– Potrzebuję takich księży, którzy chcą głosić Ewangelię, a nie szukają wygodnego życia – mówi abp. Zbigniew Stankiewicz, metropolita Rygi

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z abp. Zbigniewem Stankiewiczem, metropolitą Rygi, rozmawia ks. Henryk Zieliński

 

Co sprowadza Księdza Arcybiskupa do Polski?

Jest kilka powodów. Najpierw sprawa karmelitanek od Dzieciątka Jezus. Mieliśmy na Łotwie trzy ich klasztory, w tym dwa w mojej archidiecezji, ale w styczniu jeden z nich został zamknięty. Przyjechałem więc, aby rozmawiać z radą generalną zakonu o możliwości reaktywacji tego klasztoru. Potem miałem spotkanie z biskupem radomskim Henrykiem Tomasikiem, ponieważ szukam księży, którzy mogliby pracować w naszej archidiecezji. Mamy według oficjalnych danych 210 tys. katolików i około 50 kapłanów. To stanowczo za mało.

 

Ilu księży potrzeba?

Z setką bym sobie poradził. Mógłbym wtedy rozkręcić duszpasterstwo. Mamy ponad 40 kościołów, z czego aż 23 wybudował mój poprzednik. Łącznie mamy 74 punkty do obsługi duszpasterskiej, w tym kaplice dojazdowe w domach kultury i innych miejscach. Jedna z naszych parafii miała takich punktów do obsługi aż 12. Księża często obsługują po kilka parafii.

 

Jak odległe są to punkty?

W parafii, w której pracowałem jako wikariusz, do najdalszego punktu było 132 km. Wyjeżdżałem na cały dzień i co trzy godziny w kolejnych punktach po drodze odprawiałem Msze Święte. Dojeżdżając raz w miesiącu, nie można rozwinąć duszpasterstwa, można tylko utrzymać status quo. Co innego, kiedy ksiądz jest w każdej parafii na miejscu. Na terenie diecezji mam duży teren bez normalnej obsługi duszpasterskiej. Do pracy tam zaprosiłem werbistów i pierwszy z nich już poszedł rozpocząć ewangelizację.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 31 (617), 30 lipca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 9 sierpnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.plNajczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły