20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szwecja: papież odprawi Mszę Świętą w Malmö?

Ocena: 0
1489

Rozpoczęło się planowanie wizyty papieża Franciszka w Szwecji pod koniec października br. Głównym jej punktem ma być nabożeństwo ekumeniczne 31 października w luterańskim kościele w Lund.

2016-01-28 13:50
ts / Lund (KAI), sg
fot.

Tego dnia Kościoły protestanckie obchodzą Dzień Reformacji.

Uroczystości z udziałem przedstawicieli Światowej Federacji Luterańskiej zbiegają się w czasie z rozpoczęciem Roku Reformacji, zapoczątkowanej przez Marcina Lutra przed 500 laty. Katolicka kuria diecezjalna w Sztokholmie poinformowała wczoraj, że w przeddzień tych uroczystości, w niedzielę 30 października, papież być może odprawi Mszę św. w Malmö. To 350-tysięczne miasto, w którym żyje duża wspólnota katolików, jest oddalone tylko o 10 km od uniwersyteckiego Lundu.

Na razie wiadomo, że papież Franciszek, przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej, bp Munib Younan oraz sekretarz generalny ks. Martin Junge będą wspólnie sprawowali nabożeństwo ekumeniczne 31 października w luterańskiej katedrze w Lundzie. Nabożeństwo to, z udziałem tylko 800 gości, będzie oparte o przedstawioną niedawno ekumeniczną liturgię „Common Prayer”. Tam też odbędzie się wspólna konferencja zwierzchników Kościołów: katolickiego i luterańskiego.

– Jeszcze pracujemy nad programem – powiedziała w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA ks. Kaisamari Hintikka, wicesekretarz generalna Światowej Federacji Luterańskiej. Podkreśliła, że jej Kościołowi zależy na tym, aby Reformacja stała się wydarzeniem światowym. – Choć niewątpliwie ciągle Wittenberga odgrywa wielką rolę, to z biegiem czasu Reformacja bardzo się umiędzynarodowiła. Dlatego Federacja Luterańska na główny punkt swoich uroczystości wybrała szwedzki Lund oraz Windhuk w Namibii, gdzie w 2017 roku odbędzie się jej zgromadzenie generalne pod hasłem «Wyzwoleni z Bożej łaski»” – powiedziała Hintikka.

Według kard. Kurta Kocha w Lund nie będzie chodziło o uczczenie jubileuszu „w sposób pragmatyczny”, lecz „w głębokim sensie wiary w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego”. Będzie to możliwe, ponieważ luteranie i katolicy koncentrują się na kwestii Boga i „spojrzeniu chrystocentycznym”, uważa przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan.

Jak przypomniał sekretarz generalny tejże Rady, bp Brian Farrell, po raz pierwszy papież będzie przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu wraz z duchownymi luterańskimi. W rozmowie z Radiem Watykańskim bp Farrell pokreślił, że w Lundzie „będzie chodziło o wszystko dobre i właściwe, co przyniosła Reformacja”.

Sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej ks. Martin Junge oświadczył, że Kościół luterański obchodzi jubileusz Reformacji „w duchu wiarygodności ekumenicznej”. Wyraził przekonanie, że wspólna praca na rzecz pojednania między luteranami i katolikami wspiera jednocześnie sprawiedliwość, pokój i pojednanie na świecie.

Szwedzka arcybiskup luterańska Antje Jackelen, która w latach 2007-2014 była biskupką w Lundzie podkreśliła, że wizyta papieża stanowi postęp w pracy Kościołów. – W czasach wielkich wyzwań globalnych mamy wspólną misję głoszenia Ewangelii słowem i czynem – stwierdziła Jackelen. A katolicki biskup Sztokholmu, Anders Arborelius, wyraził nadzieję, że spotkanie w Lundzie dobrze przysłuży się świadectwu chrześcijan w zlaicyzowanym świecie.

Uniwersytet oraz katedra luterańska w Lund mają centralne znaczenie dla historii chrześcijaństwa w Skandynawii. Już w 1103 r. król Danii (obejmującej wówczas również południową część Szwecji) Eryk podczas pielgrzymki do Jerozolimy odwiedził również papieża w Rzymie. Udało mu się wówczas osiągnąć niezależność kościelną Skandynawii od archidiecezji Bremy I Hamburga. Wtedy to Lund zostało centrum życia kościelnego całej Skandynawii. W 1145 roku została poświęcona katedra romańska. Po Reformacji Lund przypadło Szwecji. Ważną rolę we wcieleniu dzisiejszej prowincji Skania na południu kraju do królestwa Szwecji odegrał Kościół luterański i utworzony tam później uniwersytet.

W 1947 roku właśnie w Lundzie została powołana do życia Światowa Federacja Luterańska.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter