20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tajemnica fatimskiej korony

Ocena: 0
15901
Złotnik, który wykonał koronę dla figury Matki Bożej Fatimskiej, nigdy nie wyjaśnił, dlaczego zostawił puste miejsce. Po latach idealnie pasowało ono do kuli wyjętej z ciała Jana Pawła II.
Zapowiedź Franciszka o planowanej w 2017 roku wizycie w Fatimie wskazuje, że obchody stulecia objawień w tym sanktuarium będą miały wyjątkową rangę. Jeśli, jak zaznaczył Ojciec Święty, w zamiarze tym nie przeszkodzi mu choroba, będzie on czwartym papieżem, który odwiedzi to jedno z najpopularniejszych na świecie miejsc kultu maryjnego. Jest niemal pewne, że Franciszek nawiąże tam do najbardziej związanego z tym sanktuarium – świętego Jana Pawła II.

Zamach i zasięg

Największy bodaj znawca tematyki objawień fatimskich, ksiądz Luciano Cristino, pracujący na co dzień w sanktuarium Matki Bożej Różańca Świętego w Fatimie, nie ma wątpliwości, że bez zamachu na Jana Pawła II przesłanie przekazane przez Maryję trzem pastuszkom nie osiągnęłoby dużego zasięgu. Wskazuje, że próba zabicia papieża w dniu 13 maja 1981 r. zwróciła uwagę świata na Fatimę, tym bardziej że atak przypadł właśnie w rocznicę objawień.

– Byłem tamtego dnia wśród wiernych przed naszą kapliczką. Kiedy dotarła do nas wiadomość o zamachu na Ojca Świętego, dało się słyszeć lament i płacz. Modlitwa o życie Jana Pawła II trwała przez całą noc – spomina ks. Cristino.

Rok po zamachu papież Polak przybył osobiście do Fatimy, aby podziękować przed figurą Matki Bożej za ocalenie z rzymskiego zamachu. To wówczas na pamiątkę wydarzenia umieścił w koronie jedną z kul, które raniły go na placu św. Piotra.

Kula pod kulą

Korona Matki Bożej w kapliczce objawień w Fatimie ma swoje „dublerki”, które zastępują oryginał przez większą część roku. Ten pojawia się bardzo rzadko, głównie podczas ważnych uroczystości, takich jak rocznice objawień czy papieskie wizyty. Na co dzień stanowi element stałej wystawy „Fatima – światło i pokój” w muzeum przylegającym do rektoratu. Przewodnicy po ekspozycji, na którą składają się liczne pamiątki i wota dziękczynne ofiarowane sanktuarium, zaznaczają, że rekwizyt z umieszczonym tam przez Jana Pawła II pociskiem jest najpopularniejszym przedmiotem wśród zwiedzających. Nie ukrywają oni zdziwienia zbieżnością średnicy otworu zostawionego pod ulokowaną w koronie kulą ziemską oraz kulą, która została wystrzelona w kierunku papieża. Podziela je również Jorge Leitao Van Zeller, spadkobierca właścicieli zakładu jubilerskiego, który w czasie II wojny światowej wykonał koronę dla słynnej rzeźby – z biżuterii podarowanej przez portugalskie kobiety. Złotnik powiedział nam, że wolne miejsce pozostawione w 1942 r. i wypełnione pociskiem czterdzieści lat później do dziś frapuje członków jubilerskiej familii.

– Kiedy dowiedzieliśmy się, że kula z zamachu idealnie pasuje do korony, byliśmy bardzo zaskoczeni. Nadal nie potrafimy wyjaśnić tego niebywałego zbiegu okoliczności – podkreśla właściciel zakładu, który w przeszłości wykonywał też precjoza dla portugalskich monarchów. Złota korona Matki Bożej Fatimskiej wcale im nie ustępuje. Na ważącą 1200 gramów dekorację figury składa się 2650 kamieni szlachetnych, wśród których najwięcej jest diamentów (1400) oraz brylantów (950). Zdobi ją również 313 pereł.

Szkiełko i oko

W ramach trwającej cały czas nowenny przed obchodami stulecia objawień władze portugalskiego sanktuarium postanowiły przyjrzeć się bliżej oryginałowi figurki Matki Bożej Fatimskiej wykonanemu przez Gilberto Fernandesa dos Santos w 1920 r. We współpracy ze stołecznymi badaczami oraz pracownikami naukowymi politechniki w Tomarze wykonano dokładne analizy liczącej już 95 lat rzeźby.

– Dla człowieka to zaawansowany wiek, jednak dla figury wykonanej z cedru brazylijskiego to nie tak dużo – powiedział dyrektor muzeum fatimskiego Marco Daniel Duarte. Stan badanej przez dwa dni na tomarskiej uczelni figury został oceniony bardzo wysoko. Biorąca udział w analizach dr Carla Rego zaznaczyła, że częste eksponowanie oryginału na zewnątrz sanktuarium, gdzie działają czynniki atmosferyczne, nie służy „długowieczności” figury.

– Oczywiście, zalecenie to jest trudne do realizacji w praktyce, gdyż misją tej rzeźby jest właśnie uczestnictwo w procesjach organizowanych na terenie sanktuarium – zaznaczyła uczona.

W ciągu 95 lat swego istnienia ważąca 19 kg figura Matki Bożej Fatimskiej opuszczała portugalskie sanktuarium zaledwie 12 razy, udając się głównie do Watykanu.

Marcin Zatyka
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Idziemy nr 19 (502), 6-10 maja 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter