5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tajemnica i papieże

Ocena: 5
775

Dlaczego tak długo trzeba było czekać na poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi i na ogłoszenie trzeciej tajemnicy fatimskiej?

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Choć objawienia w Fatimie zostały uznane za autentyczne stosunkowo szybko, bo zaledwie po trzynastu latach – przez Piusa XI – to wypełnienie niektórych próśb Matki Najświętszej przeciągało się latami.

Kiedy 13 maja 1917 r. miało miejsce pierwsze z objawień, w Kaplicy Sykstyńskiej w dalekim Rzymie trwał obrzęd święceń biskupich Eugenia Pacellego, który od 1939 r. będzie papieżem Piusem XII.

Podczas trzeciego objawienia, 13 lipca 1917 r., Maryja, poza trzecią tajemnicą fatimską, ujawnioną dopiero w 2000 r., mówiła o swoim Niepokalanym Sercu jako ratunku dla świata. I choć zapowiedziała wojnę, prześladowania Kościoła, ateistyczny komunizm, to także – ostatecznie – triumf swego Niepokalanego Serca. Miał on nastąpić po poświęceniu Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi i zaprowadzeniu w Kościele nabożeństwa pierwszych sobót.

Siostra Łucja, najstarsza z trojga fatimskich pastuszków, z woli władz kościelnych przebywała jako dorosła w klasztorze sióstr św. Doroty w hiszpańskim mieście Tuy. I tam 13 czerwca 1929 r. najpierw ujrzała wizję Trójcy Przenajświętszej, a potem usłyszała słowa Maryi: „Przyszła chwila, w której Bóg wzywa Ojca Świętego, aby wspólnie z biskupami całego świata poświęcił Rosję memu Niepokalanemu Sercu, obiecując ją uratować za pomocą tego środka. Tyle dusz zostaje potępionych przez sprawiedliwość Bożą z powodu grzechów przeciw mnie popełnionych. Przychodzę przeto prosić o zadośćuczynienie. Ofiaruj się w tej intencji i módl się”.

W tym czasie w Rosji panował szczególnie wrogo nastawiony do religii ustrój komunistyczny. Stalin kazał zamordować lub uwięzić tysiące duchownych i świeckich i zniszczyć większość świątyń. Ateizm miał być jedyną słuszną ideologią.

O objawieniu z 1929 r. i kolejnej prośbie Maryi dotyczącej Rosji i kultu Jej Niepokalanego Serca bardzo szybko został powiadomiony Pius XI. Jego następca, właśnie Pius XII, otrzymał 2 grudnia 1940 r. list od s. Łucji, w którym nalegała ona na konieczność poświęcenia Rosji Sercu Maryi. I papież 31 października 1942 r. w przemówieniu radiowym do narodu portugalskiego poświęcił cały Kościół i ludzkość Niepokalanemu Sercu Maryi. Ponowił ten akt jeszcze tego samego roku 8 grudnia, polecając, aby dokonały tego również wszystkie Kościoły lokalne na całym świecie. W żadnym jednak z tych aktów nie padło słowo „Rosja”. Najprawdopodobniej chodziło o to, aby nie pogorszyć jeszcze bardziej sytuacji ludzi wierzących w ówczesnym ZSRR.

Także Pius XII ustanowił 4 maja 1944 r. święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, które miało być obchodzone w całym Kościele. Za zgodą tegoż papieża 13 maja 1946 r. odbyła się koronacja figury Matki Bożej w Fatimie. W liście apostolskim Sacro vergente anno z 7 lipca 1952 r. skierowanym do ludów rosyjskich, Pius XII poświęcił Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi, a w 1954 r. ustanowił święto Maryi Królowej Świata (obchodzone obecnie 22 sierpnia) i polecił w tym dniu odnawiać poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi.

Z kolei św. Jan XXIII kilka miesięcy po objęciu urzędu otworzył zalakowaną kopertę z tekstem trzeciej tajemnicy fatimskiej, od 1957 r. znajdującej się w Watykanie. Zapoznawszy się z jej treścią, zdecydował, że nie zostanie ona opublikowana. I ustanowił 13 grudnia 1962 r. święto Fatimskiej Matki Bożej Różańcowej.

Błogosławiony Paweł VI, który po objęciu urzędu również zapoznał się z treścią tajemnicy fatimskiej, podobnie postanowił nie ujawniać jej treści, ale jako pierwszy papież zdecydował się udać do Fatimy. Okazją była 50. rocznica objawień, a głównym celem – modlitwa o pokój. Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła (na prośbę biskupów polskich) i odnowił akt poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Święty Jan Paweł II objawieniami w Fatimie zainteresował się przede wszystkim po zamachu na swoje życie, który miał miejsce 13 maja 1981 r., w 64. rocznicę pierwszych objawień. W rok po zamachu kula wyjęta przez lekarzy z ciała papieża została umieszczona w koronie Maryi Panny z Fatimy, w miejscu idealnie pasującym bez żadnych przeróbek. Wtedy też Jan Paweł II zawierzył Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Siostra Łucja poprosiła jednak papieża, aby ponowił ten akt, gdyż nie został on dokonany w łączności z wszystkimi biskupami świata – co było życzeniem Maryi. Papież powtórzył akt zawierzenia 25 marca 1984 r. na placu św. Piotra w Rzymie, a s. Łucja potwierdziła, że Jan Paweł II dokonał tego, czego oczekiwała Matka Najświętsza.

Później jeszcze Jan Paweł II dwukrotnie odwiedził Fatimę. W roku 2000 beatyfikował wizjonerów Franciszka i Hiacyntę, a także pozwolił na ogłoszenie treści trzeciej tajemnicy fatimskiej, która najpełniej wypełniła się na jego osobie.

Benedykt XVI odwiedził Fatimę w 2010 r., a teraz, w dniach 12 i 13 maja, wizytę w tym miejscu zaplanował Franciszek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter