16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Takiej Afryki chciał papież z Polski

Ocena: 5
387

Uhonorowanie Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w Kampali nagrodą Premio San Giovanni Paolo II to na pewno wyraz uznania dla wszystkiego, co ten ośrodek robi dla uchodźców, dzieci ulicy i zapobiegania nowym formom niewolnictwa.

Fot. Pixabay - CC0

To zarazem pokazuje, jak wielki był wpływ Jana Pawła II na Kościół w Afryce

– mówił kard. Kurt Koch na uroczystości wręczenia nowej nagrody, ustanowionej przez Watykańską Fundację Jana Pawła II.

Szwajcarski kardynał stoi na czele kapituły, która po raz pierwszy przyznała tę nagrodę. Uzasadniając wybór, wspomniał m.in. o ratowaniu ugandyjskich dzieci, które mafia wykupuje od ubogich rodzin.

Nagrodę wręczył watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin w Sala Regia Pałacu Apostolskiego. On również mówił o wpływie Jana Pawła II na katolików na Czarnym Lądzie. Przypomniał, że był to owoc bardzo intensywnego procesu synodalnego, który trwał przez 5 lat do 1994 r. To właśnie w tym czasie polski papież odbył większość swych afrykańskich podróży, w trakcie których odwiedził 42 kraje, niektóre kilkakrotnie. Uważał się bowiem za przyjaciela i brata Afryki. Do końca dzieli jej drogę, oferując przede wszystkim niezgłębione bogactwo Chrystusa, światłości narodów. Kard. Parolin szczegółowo rozważył różne aspekty nauczania Jana Pawła II. Wspomniał między innymi o encyklice „Vertatis splendor", która już w 1993 r. ostrzegała przed sojuszem demokracji i relatywizmu moralnego.

Skutkuje to, jak widzimy już w naszych czasach, niedokładnymi diagnozami przyczyn niesprawiedliwości społecznej i nieskutecznymi sposobami jej przeciwdziałania

– powiedział sekretarz stanu.

Kard. Peter Turkson, jako jedyny obecny na uroczystości kardynał z Czarnego Lądu, przypomniał, że choć dziś dużo się mówi o wychodzeniu Kościoła na peryferie, to jednak ruch ten rozpoczął się już za pontyfikatu Jana Pawła II. Mówiąc zaś o jego wielkim wpływie na afrykański Kościół, przyznał, że wynikało to nie tylko z długości pontyfikatu, ale przede wszystkim ze szczególnego wigoru tego Papieża, a być może również z jego pochodzenia, z tego że jako Polak osobiście był zaangażowany w solidarność i walkę o wolność.

W uroczystości uczestniczył też kard. James Michael Harvey, który za pontyfikatu Jana Pawła II był prefektem Domu Papieskiego. Z Polski w gali wziął udział między innymi abp Marek Jędraszewski. W słowie wstępnym przypomniał on historię Fundacji Jana Pawła II.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter