12 listopada
poniedziałek
Renaty, Witolda, Jozafata
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Te Deum za ojczyznę

Ocena: 2.9
747

Trudno sobie wyobrazić odzyskanie przez Polskę niepodległości bez wkładu Kościoła katolickiego, a zwłaszcza kilku hierarchów.

fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Już podczas I wojny światowej Kościół katolicki, który przez całe 123 lata niewoli dzielił los narodu ujarzmionego przez zaborców, opowiedział się po stronie idei niepodległościowej, integracji społeczeństwa i odbudowy przyszłych struktur państwa polskiego. Z poparciem abp. Józefa Bilczewskiego i bp. Józefa Pelczara w sierpniu 1914 r. w Krakowie powstał Naczelny Komitet Narodowy, najwyższa instancja w zakresie wojskowej, skarbowej i politycznej organizacji polskich sił zbrojnych.

Pomoc dla Polski

Z błogosławieństwem życzliwego Polsce papieża Benedykta XV niósł pomoc charytatywną Komitet Generalny Pomocy dla Ofiar Wojny w Polsce, którego prezesem był Henryk Sienkiewicz. Dzięki Komitetowi udało się zorganizować kwestę w Ameryce i Europie Zachodniej. Błogosławiąc inicjatywie, kard. Pietro Gasparri pisał w imieniu papieża, że ten „widzi w ukochanych Polakach nie tylko naród szlachetny wtrącony, niestety, w rozpacz i nieszczęście, lecz uznaje w nim i kocha synów swoich szczególnie sobie oddanych, niezrównanie szlachetnych i aż do poświęcenia przywiązanych do Stolicy Apostolskiej”.
Arcybiskupi Dalbor i Kakowski tworzyli w podległych sobie metropoliach związki Caritas, a abp Adam Stefan Sapieha utworzył Książęco-Biskupi Komitet dla Dotkniętych Klęską Wojny.

W sierpniu 1915 r. biskupi polscy z trzech zaborów, na czele z metropolitą poznańsko-gnieźnieńskim, arcybiskupem elektem Edwardem Dalborem, wystosowali apel do biskupów całego świata o pomoc materialną i moralną dla Polski. „Najkrótsza modlitwa i najskromniejszy datek będą budującym dowodem miłości katolików wszystkich narodów względem cierpiącej siostry i znajdą niechybnie u Boga Miłosiernego sowitą nagrodę”. Wśród sygnatariuszy apelu byli m.in. wyniesieni później na ołtarze arcybiskupi Józef Bilczewski i Antoni Julian Nowowiejski oraz bp Józef Pelczar. Na całym świecie zebrano wówczas na rzecz Polski 3,8 mln franków. Sama Stolica Apostolska przekazała Polsce 25 tys. lirów.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 45 (683), 11 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"Najczęściej czytane artykuły

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -