19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

To już pięć lat

Ocena: 0
2524

Dziś piąta rocznica kanonizacji Jana Pawła II. Dokonał jej papież Franciszek w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia 2014 r. Ogłosił wówczas świętym także Jana XXIII.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Na tę wielką uroczystość Kościoła katolickiego przybyło do Rzymu ponad 800 tys. wiernych z całego świata. W Polsce poza transmisją telewizyjną w wielu miastach organizowano modlitewne spotkania przy telebimach, gdzie transmitowano przekaz z Wiecznego Miasta.

Wspólna modlitwa na placu Świętego Piotra i na przyległych ulicach rozpoczęła się odmówioną w kilku językach Koronką do Miłosierdzia Bożego. Między jej częściami cytowano słowa Jana Pawła II wygłoszone podczas kanonizacji św. Faustyny w 2000 r. i wypowiedzi Jana XXIII o Bożym Miłosierdziu.

Mszę Świętą z Franciszkiem koncelebrowało ok. 150 kardynałów, około tysiąca biskupów oraz około 6 tys. księży. Wśród uczestników był papież senior Benedykt XVI, który za pontyfikatu Jana Pawła II był przez wiele prefektem Kongregacji Nauki Wiary, a po śmierci papieża Polaka został jego następcą i przeprowadził w 2011 r. jego beatyfikację. Honorowe miejsce wokół ołtarza zajęły oficjalne delegacje z 93 krajów, w tym głowy koronowane Belgii, Hiszpanii, Luksemburga, Lichtensteinu. Wśród 24 głów państw byli prezydenci Giorgio Napolitano i Bronisław Komorowski, którzy reprezentowali kraje pochodzenia papieży – Włochy i Polskę. Z Polski przyjechało ok. 70 biskupów, a wśród koncelebrujących z Franciszkiem był kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz Jana Pawła II i jego następca na krakowskiej stolicy biskupiej. 

Do Rzymu przyjechało kilkadziesiąt tysięcy Polaków zarówno z Polski, jak i z ośrodków polonijnych z całego świata. Była osobna delegacja w Wadowic, rodzinnego miasta Jana Pawła II. Wśród gości honorowych byli przedstawiciele innych wyznań i religii – prawosławia, anglikanów, muzułmanów i Żydów.

Na początku Mszy Świętej Franciszek przywitał się z Benedyktem XVI, co wywołało entuzjazm wśród wiernych. Po Litanii do Wszystkich Świętych ówczesny prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato – zgodnie z przewidzianą procedurą – poprosił papieża o kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Towarzyszyli mu postulatorzy procesów ks. Sławomir Oder i o. Giovangiuseppe Califano OFM. Po odśpiewaniu hymnu Veni Creator Spiritus Franciszek wygłosił formułę kanonizacyjną: „Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w Biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni Jan XXIII i Jan Paweł II są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele”. Odsłonięte zostały portrety kanonizacyjne obu papieży, a zebrani werdykt Franciszka przyjęli gromkimi oklaskami. Wkrótce na ołtarz zostały wniesione relikwie nowych świętych.

„Byli kapłanami, biskupami i papieżami dwudziestego wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg” – mówił w homilii Franciszek. Jana Pawła II nazwał „papieżem rodziny”. „Dzięki tym papieżom Kościół mógł doświadczać entuzjazmu pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej żyjącej w Jerozolimie. Obydwaj papieże współpracowali z Duchem Świętym, aby odnowić i dostosować Kościół do jego pierwotnego obrazu, który mu nadali święci w ciągu wieków” – podkreślił Ojciec Święty. Po Mszy Świętej, w krótkim rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Franciszek powiedział, że najlepszym sposobem uczczenia świętych papieży będzie wierne wypełnianie ich nauczania.

W przeddzień kanonizacji w telewizyjnym orędziu do Polaków Franciszek rzekł: „Dziękuję narodowi polskiemu i Kościołowi w Polsce za dar Jana Pawła II. Wszyscy zostaliśmy ubogaceni tym darem. Jan Paweł II nadal nas inspiruje. Natchnieniem są dla nas jego pisma, jego gesty, jego styl posługi. Inspiruje nas jego cierpienie przeżywane z heroiczną nadzieją. Inspiruje nas jego całkowite powierzenie się Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka i Matce Bożej. Mam nadzieję, że kanonizacja Jana Pawła II, a także Jana XXIII nadadzą nowy impuls codziennej i wytrwałej pracy Kościoła w waszej ojczyźnie”.

Kiedy w ostatnich tygodniach słyszało się oskarżenia wysuwane z różnych stron, jakoby Jan Paweł II milczał w sprawach o nadużycia seksualne niektórych duchownych, warto przypomnieć zaangażowanie Franciszka w jego kanonizację i słowa sprzed pięciu lat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter