21 czerwca
piątek
Alicji, Alojzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

To nasz dom

Ocena: 0
97

Sami projektowali kościół i rozprowadzali cegiełki na budowę. Świątynię w Chylicach maleńka wspólnota wzniosła błyskawicznie, a tu już będzie srebrny jubileusz.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Kościół nosi wezwanie Ośmiu Błogosławieństw, a parafia za ma patronkę św. Urszulę Ledóchowską, bo miejsce do 1996 r. było własnością Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. – Zostałem powołany do tworzenia parafii, kiedy jeszcze nie było gruntu – wspomina ks. Ireneusz Pasiak, od ćwierć wieku tutejszy proboszcz. – Siostry zgodziły się wynająć parafii kaplicę, zamieszkałem w Domu Samotnej Matki w Chyliczkach, po dwóch latach diecezja przejęła teren i budowa ruszyła.

– Rozpoczęła się niestandardowo, nie od plebanii, ale od kościoła, choć widzieliśmy, w jak koszmarnych warunkach w stojącym na terenie parafii budynku zamieszkał ksiądz proboszcz. Wszystkie pozyskiwane pieniądze szły na budowę świątyni – wspomina Bożena Skrzyńska, parafianka. – Z wielkim żarem ruszyliśmy do tworzenia parafii. Mamy najtaniej w Polsce zbudowany kościół, ale nie byle jak – opowiada Wojciech Krysztoforski, konserwator architektury sakralnej, jeden z projektantów świątyni i parafianin.

Utworzyli komitet budowy kościoła. – Miał być tradycyjny i jednocześnie nowoczesny, do tego w okolicy szukaliśmy prototypu kościoła, który budowany byłby oszczędnie. Znaleźliśmy taki – w Żukowie koło Mińska Mazowieckiego. Wpadłem na pomysł miesięcznego opodatkowania się po 50 zł od osoby na rzecz budowy. Trzy panie chodziły raz w miesiącu i przeprowadzały zbiórkę. W pracę zaangażowali się parafi anie z fachem w ręku. Hydraulik położył ogrzewanie podłogowe. Pilnowaliśmy, aby ani jeden gwóźdź się nie zmarnował – opowiada Wojciech Krysztoforski.

 – Cała parafia żyła budową, była jak jedna wielka rodzina. Ksiądz proboszcz był jednym z nas. Rzucało się pomysły i wybierany był najlepszy – wspomina Bożena Skrzyńska.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 24 (713), 16 czerwca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 czerwca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną.

Dziś w Kościele: piątek XI tydzień zwykły
+ wspomnienie dowolne św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 11,18.21b-30; Ps 34,2-7; Mt 6,19-23.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)