23 lutego
piątek
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

To nie kryzys powołań

Ocena: 4.9
916

Czas pontyfikatu Jana Pawła II był dla nas okresem błogosławieństwa, kiedy było więcej kleryków.

Fot. ks. Tomasz Sokół Polskifr.fr

Na podstawie danych zgromadzonych w gdańskim seminarium ks. Łukasz Grelewicz opracował wykres, z którego wynika, że w okresie pontyfikatu Jana Pawła II liczba młodych mężczyzn przyjmowanych do seminarium, jak i wyświęcanych była szczególnie wysoka. To spostrzeżenie potwierdzają ogólnopolskie oficjalne dane statystyczne Kościoła w Polsce. W 1972 r. było 3012 alumnów seminariów diecezjalnych w całej Polsce, w 1988 r. - 5771, a już w 2010 r. - 3375.

Zakończenie pontyfikatu Jana Pawła II nie jest oczywiście jedyną przyczyną zmniejszającej się ostatnimi czasy liczby powołań kapłańskich.

Na powołania wpływa wszystko, co dzieje się dziś w świecie, np. rosnąca dostępność narzędzi medialnych, które odciągają od samodzielnego myślenia, a nasza pamięć staje się coraz słabsza, przestajemy myśleć, rozważać i słuchać. Cały czas jesteśmy skupieni na obrazie, który nas atakuje. Nie ma czasu na słuchanie Boga

- podkreślił ks. Grelewicz.

Inną przyczyną, na którą wskazał prorektor gdańskiego seminarium, jest zachęta do nieograniczonej konsumpcji i życia jedynie przyjemnościami, w tym rozwiązłości seksualnej, bez odpowiedzialności.

Mało się mówi o tym, że potrzeba nam trochę cierpienia, postu, bo jest to czas, kiedy coś zaboli, ale wtedy człowiek zaczyna myśleć. To jest czas wolności

- zaznaczył rozmówca Polskifr.fr.

W drodze do kapłaństwa

Kandydaci do kapłaństwa przychodzą do WSD w Gdańsku z konkretnych rodzin.

Od tego, jakie one są, zależy to, jakich mamy kandydatów do kapłaństwa i ile wysiłku jako wykładowcy będziemy musieli włożyć w ich formację 

- zaznaczył ks. Łukasz Grelewicz. Podkreślił, że niektórzy kandydaci niedawno się nawrócili lub mają poważne braki w podstawowej wiedzy religijnej. Większość ma jednak za sobą formację w rodzinie, katechezie czy różnorodnych wspólnotach.

Fot. pixabay.pl

W praktyce seminaryjnej zdarza się, że kandydat do kapłaństwa nie jest w stanie pokonać pewnej granicy intelektualnej czy duchowej i w porozumieniu z władzami seminarium opuszcza jego mury. Innym razem młody chłopak rozwija się obiecująco, ale sam podejmuje decyzję o przerwaniu drogi przygotowania do kapłaństwa.

Od niedawna istnieje okres propedeutyczny. Jest to rok poprzedzający formację w tzw. dużym domu. Dzięki niemu jest więcej czasu, żeby skupić się na podstawach wiary. Niezwykle ważna jest tu rola ojca duchownego, „który pomaga zajrzeć w głąb siebie". Prowadzone są też warsztaty psychologiczne z wykorzystaniem dynamik inspirowanych fragmentami Ewangelii. Jak podkreślił ks. Grelewicz, klerycy w seminarium odbywają „formację ludzką, duchową oraz intelektualną".

Dlaczego niektórzy księdza odchodzą?

Zdaniem ks. Grelewicza w kapłaństwie ważna jest relacja z Bogiem, z innymi kapłanami i z osobami świeckimi.

Zdarza się, że kryzys kapłański pojawia się w momencie, gdy ksiądz przestaje się modlić

- zauważył prorektor gdańskiego seminarium.

Bywa, że ksiądz zafascynowany posługą kapłańską idzie w niej na całość. Często dzieje się to kosztem osobistej modlitwy

- dodał. Jego zdaniem kapłan, u którego brakuje modlitwy osobistej, prędzej czy później odczuwa pustkę, którą próbuje wypełnić zastępnikami pogłębiającymi smutek. Podkreślił, że antidotum na kryzys jest zbadanie, czy nie brakuje kapłanowi osobistej relacji z Bogiem, przynoszącej na nowo radość i sens posługi kapłańskiej.

*

Ks. Łukasz Grelewicz od ponad 13 lat jest kapłanem archidiecezji gdańskiej, a od 2022 r. prorektorem tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego. Interesuje się sportem i techniką, a przede wszystkim Ewangelią. Jako dziecko marzył o założeniu rodziny. Uprawia lekkoatletykę, piłkę nożną, hokej na lodzie i bieganie. W liceum odkrył w sobie powołanie do kapłaństwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Modlitwa o optymizm w codzienności
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter