29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trochę gotyku w Warszawie

Ocena: 0
3663

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście jest najstarszą w Warszawie świątynią pod wezwaniem maryjnym.

fot. Sylwia Uryga

W stolicy dłuższą historię mają tylko kościół św. Katarzyny na Służewie oraz archikatedra św. Jana i kościół św. Marcina. Zbudowaną w latach 1409-1411 świątynię na skarpie wiślanej ufundował książę mazowiecki Janusz I i jego żona Anna Danuta Kiejstutówna. – Tak jak nasza ojczyzna, kościół ten przechodził w swoich dziejach różne etapy, od świetności do całkowitego zniszczenia – mówi ks. prałat Stefan Kotwiński, od 2009 r. proboszcz parafii. Budynek był dwukrotnie zburzony – w czasie potopu szwedzkiego i powstania warszawskiego. Dzisiejsza bryła to efekt powojennej odbudowy w latach 1945-1956.

W parafii pracuje trzech księży i trzy siostry felicjanki. Mieszka tu też czterech kapłanów rezydentów. Trzy czwarte parafian to osoby w podeszłym wieku, które zasiedlały z rodzinami oddawane tutaj po wojnie mieszkania. – W każdy pierwszy piątek i sobotę miesiąca odwiedzamy kilkudziesięciu chorych – mówi proboszcz.

Parafianie należą do Żywego Różańca oraz – nieliczni już – do popularnej przed laty Wspólnoty Krwi Chrystusa, która spotyka się w każdy czwartek na modlitwie. Uczestniczy też raz w miesiącu we Mszy Świętej w swoich intencjach.

– Naszą najważniejszą akcją duszpasterską jest wspólnota Kościoła Domowego „Kana Galilejska”, do której należy ponad 150 osób, czyli kilkadziesiąt rodzin. Systematycznie przechodzą formację, a ich dzieci są w Ruchu Światło-Życie – mówi ks. prałat Kotwiński. Schola i zespół muzyczny wspólnoty, prowadzony przez Alicję Ogrodzińską i Małgorzatę Łukomską, zapewnia oprawę muzyczną podczas niedzielnej Eucharystii o godz. 9.30.

– Chyba najcenniejszym zabytkiem jest obraz „Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny” pędzla śląskiego malarza Michaela Willmana, podarowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego – mówi proboszcz. Uwagę przyciąga jednak inna scena Nawiedzenia – dominująca w prezbiterium rzeźba z białego marmuru. Trafiła tutaj na początku XX w. Wraz z dwoma innymi posągami – św. Anny z Maryją oraz św. Augustyna ze św. Moniką – tworzą symboliczną opowieść o łasce i trudach macierzyństwa. Przed kościołem stoi też figura Matki Bożej Łaskawej, ufundowana w XIX w. przez miejscowych robotników. Gratką dla miłośników techniki są na pewno ustawione obok dwie latarnie gazowe.

– Nasz kościół ma najpiękniejsze, ale jednocześnie najgorsze położenie – mówi ks. prałat Kotwiński – stoi na krańcu parafii. Widok ze skarpy na Wisłę jest wspaniały, ale parafianom niełatwo tutaj dotrzeć.

Pieszo – zwłaszcza z ulic Stawki czy Zamenhofa – jest daleko. Kierowcom trudno znaleźć miejsce parkingowe. Często na niedzielną Eucharystię wybierają więc inne kościoły, do których łatwiej dojechać komunikacją miejską. Na terenie parafii jest kilka świątyń rektorskich, niemal obok znajdują się kościoły Sakramentek i św. Benona, parę kroków dalej Dominikanów i Franciszkanów. – Ale jest też duża grupa ludzi, którzy, mimo że wyprowadzili się z parafii, są w naszym kościele zakochani i systematycznie tutaj przyjeżdżają, nawet spod Warszawy – zaznacza proboszcz. A już niebywałą popularnością cieszy się ta świątynia wśród młodych par, toteż od wiosny do jesieni ślub tutaj idzie za ślubem.

– Przewodnicy oprowadzający grupy często kończą trasę zwiedzania na Rynku Nowego Miasta. Więcej odwiedza nas turystów indywidualnych. Oglądają, fotografują, zachwycają się sklepieniem gwiaździstym i charakterystyczną wieżą – mówi proboszcz.

A naprawdę warto przedłużyć spacer po Starówce i nawiedzić kościół na Przyrynku. Żeby zobaczyć kawałek gotyku w Warszawie i poczuć atmosferę miejsca, w którym modlitwa płynie już od ponad sześciuset lat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter