19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trzy dni o cnocie męstwa

Ocena: 0
1585

29 osób – mężczyzn ze swoimi starszymi dziećmi wzięło udział w specjalnym wyjeździe, który odbywał się (od 16 do 18 października) na zamku krzyżackim w Gniewie (woj. pomorskie).

2015-10-19 18:30
jm / Gniew (KAI), mz
fot. hr.icio / Foter / CC BY

Spotkanie zatytułowano „Męski gniew – czyli 3 dni o cnocie męstwa na zamku w Gniewie”. Jego organizatorem był Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” w Bydgoszczy.

Zamek w Gniewie został zbudowany przez zakon krzyżacki na planie czworoboku po 1290 roku i rozbudowany w XIV i XV wieku. Następnie od połowy XV wieku do 1772 roku był siedzibą polskich starostów. – Jako organizatorzy i uczestnicy pochyliliśmy się nad znaczeniem cnót kardynalnych. Są to pojęcia raczej rzadko używane przez nas na co dzień. Tymczasem roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo stanowią filary chrześcijańskiego podejścia do życia – powiedział Tomasz Schmidt.

W programie królowała przede wszystkim atmosfera średniowiecznego zamku – monumentalnej twierdzy, której celem była obrona mieszkańców zarówno przed przeciwnościami zewnętrznymi (mury), jak i duchowymi (kaplica). – Klimat dopełniali gospodarze tego miejsca, którzy nie tylko nosili średniowieczne stroje, lecz także doskonale znali historię i potrafili ją przekazać swoją naturalną obecnością – dodał Tomasz Schmidt.

Dzięki temu, jak podkreślił organizator, atmosferę najpiękniejszych czasów Rzeczpospolitej Polskiej mężczyźni chłonęli tak naturalnie, „jak oddycha się powietrzem”. – Również w takich warunkach męstwo – czyli cnota, która czyni nas zdolnymi do zwyciężenia wszystkich trudności i przeszkód w czynieniu dobra, a nawet gotowymi do poniesienia śmierci, jeśli byłaby tego potrzeba dla chwały Bożej i dla spełnienia naszej powinności – jest czymś naturalnym. Program naszego pobytu przewidywał, z jednej strony, pierwszy kontakt z fechtunkiem i strzelanie z łuku, kuszy. Z drugiej strony, czas męskich dyskusji o trudach życia w dzisiejszym świecie oraz wyzwaniach stojących wobec mężczyzn XXI wieku – podkreślił Schmidt, mąż i ojciec pięciorga dzieci.

Czas w Gniewie uzupełniony został spotkaniem z dwoma „mocarzami męstwa” – osobami wytrwałymi w realizacji swojej dobrej misji, podjętej dla chwały Bożej. Pierwszym był ks. Krzysztof Buchholz. – Chcieliśmy odkrywać swoją naturę, godność, powołanie. Zobaczyć, jak wielką mamy przestrzeń i ile jako mężczyźni możemy w życiu pięknego zrobić. Zjechali się faceci, którzy dzielili się swoim doświadczeniem. Byli tacy, którzy bardzo poszukują. Również i tacy, którzy są spełnieni i mogli tych pierwszych pociągnąć przykładem bądź ożywić – powiedział diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Krzysztof Buchholz.

Drugą taką osobą był Jarosław Struczyński – kasztelan zamku w Gniewie oraz wielki piewca sławy Husarii Polskiej. Człowiek nagradzany na międzynarodowych konkursach we władaniu kopią i szpadą. Jest także tym, który podniósł zamek w Gniewie z ruin do dzisiejszej świetności.

Organizatorzy chcą, aby spotkanie w Gniewie było inspiracją do zaistnienia w Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” w Bydgoszczy specjalnej męskiej przestrzeni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter