19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-27 stycznia)

Ocena: 0
1235

Pod hasłem „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2,2) będziemy przeżywać w dniach 18-25 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022.

Fot. Polska Rada Ekumeniczna

Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Ewangelii Mateusza 2,1–12. Materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez Radę Kościołów Bliskiego Wschodu.

Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę, 23 stycznia, o godz. 17.00 w prawosławnej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie.

Program obchodów

Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy są następujące:

Dzień 1: Podnieś nas i przyciągnij do swojego wspaniałego światła
Dzień 2: Pokorne przywództwo burzy mury i buduje z miłością
Dzień 3: Obecność Chrystusa przewraca świat do góry nogami
Dzień 4: Choć mali i cierpiący, niczego nam nie brakuje
Dzień 5: Prowadzeni przez jedynego Pana
Dzień 6: Zgromadzeni w uwielbieniu wokół Jedynego Pana
Dzień 7: Dary wspólnoty
Dzień 8: Ponad znanymi drogami podziału do Bożych nowych ścieżek

Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna, podobnie jak w latach ubiegłych, wydały razem polską wersję broszury z materiałami na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022. Zamieszczono w niej m.in. omówienie tematu przewodniego Tygodnia, propozycje liturgii nabożeństw ekumenicznych, modlitwy, rozważania, informacje o Radzie Kościołów Bliskiego Wschodu. Broszurę można nabyć w centralach Kościołów.

Materiały dotyczące Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, także propozycje plakatów do wykorzystania na tablicy ogłoszeń znajdują się na stronie Polskiej Rady Ekumenicznej.

Porządek nabożeństw i transmisji zaproponowany przez Warszawski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej:

18 stycznia 2022 roku (wtorek) godz. 18.00 – kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy, pl. Małachowskiego 1; transmisja na kanale YouTube: Luteranie w Warszawie;

19 stycznia 2022 roku (środa), godz. 18.00 – kościół ewangelicko-reformowany, al. Solidarności 74; transmisja www.reformowani.org.pl;
20 stycznia 2022 roku (czwartek), godz. 18.00 – kościół polskokatolicki pw. Świętego Ducha, ul. Szwoleżerów 4 (kazanie: ks. bp Romuald Kamiński);
21 stycznia 2022 roku (piątek), godz. 18.00 – kościół ewangelicko-metodystyczny Dobrego Pasterza, ul. Mokotowska 12;
22 stycznia 2022 roku (sobota), godz. 16.00 – rzymskokatolicka katedra warszawsko-praska św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, ul. Floriańska 3: Nabożeństwo Słowa Bożego; transmisja Telewizja internetowa SalveNET;
23 stycznia 2022 roku (niedziela) - nabożeństwo centralne godz 17.00, Prawosławna katedra metropolitalna św. Marii Magdaleny w Warszawie, al. Solidarności 52: Nieszpory
24 stycznia 2022 roku  (poniedziałek), godz. 18.00 – kościół starokatolicki mariawitów pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, ul. Wolska 186
25 stycznia 2022 roku (wtorek), godz. 19.00 – Wspólnota Chemin Neuf – Warszawa-Wesoła, ul. Księdza Piotra Skargi 2; transmisja na kanale YouTube parafii "opatrzność boża wesoła".
27 stycznia 2022 roku (czwartek), godz. 17.30 - kościół rzymskokatolicki pw. św. Marcina, ul. Piwna 9/11.

Zobacz także: Zaproszenie na Nabożeństwo Słowa Bożego

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedzony jest Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce (17 stycznia), a kończy się w przeddzień Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce (26 stycznia).

Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W niektórych miejscach inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw – wbrew swej nazwie – trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach w ramach Tygodnia Modlitw jest gościnna wymiana kaznodziei – w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny innej denominacji.

Co roku na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane są materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami, propozycjami liturgii nabożeństw itp. Od 1966 r. materiały te razem przygotowują Komisja „Wiara i Ustrój” Światowej Rady Kościołów oraz Papieska Rada (wcześniej Sekretariat) ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Polską wersję broszury z materiałami od 1998 r. wspólnie opracowują Polska Rada Ekumeniczna oraz Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego. Od 1975 r. co roku materiały przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów. Materiały na 2012 r. opracowała grupa polska.

Pierwsze pomysły międzywyznaniowych modlitw o jedność chrześcijan pojawiły się w XIX w. Tydzień Modlitw w obecnym terminie odbywa się od 1908 r. z inicjatywy ks. Paula Wattsona. Ideę tę w latach 30. XX w. rozpropagował o. Paul Couturier.

Przeczytaj także: Bp Jezierski: papież zaprasza wszystkich chrześcijan do zabrania głosu podczas synodu

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter