22 maja
środa
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod znakiem ekumenicznych rocznic

Ocena: 1.5
868

20. rocznica podpisania wspólnej deklaracji o chrzcie oraz 450-lecie ugody sandomierskiej znalazły się w centrum konferencji prasowej przed Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, zorganizowanej przez Radę Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu i Polską Radę Ekumeniczną.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony będzie od 18 do 25 stycznia 2020 roku pod hasłem „Życzliwymi bądźmy” (por. Dz 28,2).

Fot. flickr.com - BP KEP

O pierwszej z rocznic, uznania chrztu świętego pomiędzy Kościołami Polskiej Rady Ekumenicznej, przypomniał bp Jerzy Samiec, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

W ciągu tych dwudziestu lat nie wypracowaliśmy dokumentu, który byłby podobnej rangi

– ocenił dokument pt. „Sakrament chrztu znakiem jedności. Deklaracja Kościołów w Polsce na progu Trzeciego Tysiąclecia” bp Samiec i podkreślił, że relacje między tymi Kościołami w minionych dwudziestu latach były i są bardzo przyjacielskie.

Bp Krzysztof Nitkiewicz, Przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu i ordynariusz sandomierski, nawiązał z kolei do 450-lecia ugody sandomierskiej, która była pierwszym aktem ekumenicznym na świecie. Przed 450 laty polscy protestanci – luteranie, kalwiniści, bracia czescy – uznali wzajemnie swoje konfesje jako prawowierne, uznali ważność obrzędów religijnych i postanowili odbywać wspólne synody.

Jest to model jedności, który jest ciągle aktualny. Nasi poprzednicy wypracowali pewne modele bycia ze sobą, które są nadal aktualne

– zaznaczył bp Nitkiewicz.

Ks. Grzegorz Giemza, Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, ogłosił, że w maju b.r. odbędzie się w Supraślu konferencja krajowych organizacji ekumenicznych organizowana w ramach Konferencji Kościołów Europejskich, która skupia 114 Kościołów Europy (prawosławne, starokatolickie, protestanckie). Z kolei ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu, przedstawił tematykę tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, która została przygotowana przez chrześcijan z Malty.

Wybrali oni jeden z najbarwniejszych fragmentów Nowego Testamentu – ostatnie dwa rozdziały dziejów apostolskich, które mówią o podróży morskiej św. Pawła Apostoła, o katastrofie statku, który się rozbił na Malcie, o gościnności Maltańczyków i o tym, jak tam Ewangelia była głoszona

- tłumaczył ks. Pawłoski SAC.

Podczas konferencji głos zabrały takze osoby świeckie. Prof. Jan Grosfeld, członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem zauważył, że „święty Paweł mówi bardzo pięknie i to jest słowo zawsze ważne, że chrześcijanie nie tylko są zakorzenieni w judaizmie, ale że jesteśmy dziczką oliwną zaszczepioną w dziczkę prawdziwą”. Przypomniał, że w tym roku główne obchody Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia w Gnieźnie. Po jego wystąpieniu prof. Agata Skowron-Nalborczyk, członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi i Współprzewodnicząca (ze strony katolickiej) Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów opowiedziała o obchodzonym po raz 20. Dniu Islamu.

Centralne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędą się 23 stycznia w kościele ewangelicko-augsburskim pod wezwaniem Świętej Trójcy w Warszawie. Kazanie wygłosi Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedzony jest 17 stycznia Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, a kończy się 25 stycznia w przeddzień wspomnianego Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody ostatniego z tych wydarzeń odbędą się w Kolegium Bobolanum w Warszawie, a jego tegorocznym tematem będzie hasło: „Chrześcijanie i muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa”.

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 maja

Środa, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie św. Rity z Cascii
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 21, 15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter