28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tylko dla kobiet

Ocena: 0
9642
Złośliwi nazywają Kościół „żeńsko-katolickim”, dlatego księża prześcigają się w wymyślaniu sposobów na to, jak przyciągnąć mężczyzn. Czy z tego powodu płeć piękna nie jest zaniedbana duszpastersko?
Źle zrozumiany feminizm wcisnął kobietę w spodnie i kazał jej być twardą

W końcu czy to nabożeństwo majowe, czy rekolekcje wielkopostne – kobiety zawsze przyjdą. Jesteśmy bardziej otwarte na propozycje Kościoła, ale czy parafialne duszpasterstwo odpowiada na nasze potrzeby? W Warszawie i okolicach spotkań dla kobiet jest sporo. Próżno jednak szukać o nich informacji na stronach warszawskich diecezji.


Między nami kobietami

Ciekawą propozycję ma Opus Dei, które poza formacją dla członków ruchu proponuje też spotkania otwarte. Trzygodzinne skupienie dla kobiet odbywa się kilka razy w miesiącu. Któregoś wtorku szukam więc domu na Ochocie. Przed kaplicą czeka koszyk z numerkami do spowiedzi, a w środku jest już około 30 kobiet w różnym wieku. Wszystkie dobrze ubrane, przeważnie mężatki, bo na dłoniach błyszczą obrączki. Słuchamy czytania duchowego związanego z okresem liturgicznym, potem ksiądz prowadzi rozważanie. Rachunek sumienia uwzględnia typowo kobiece słabości. Na koniec rozbudowane błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem ze śpiewami po łacinie. Wychodzę z kaplicy z poczuciem, że nazwa „dzień skupienia” jest bardzo trafna. Czuło się, że kobiety przyszły tu nie po to, by spotkać się ze sobą nawzajem, ale by w ciszy serca porozmawiać z Bogiem.

Trochę inaczej wyglądają spotkania organizowane w ramach projektu Serce Kobiety. Ważne jest i spotkanie z Chrystusem, i doświadczenie kobiecej wspólnoty. Dziś nie drzemy już pierza razem, ale możemy wybrać się wspólnie na Mszę czy warsztaty. Te dotyczące kobiecego cyklu uzupełniają wiedzę z kursów przedmałżeńskich o aspekt psychologiczny i duchowy. – Przychodząc na warsztaty, zyskujemy poczucie, że coś nas łączy: kobiecość i wiara, podobne pragnienia – mówi Kasia Marcinkowska, organizatorka warsztatów. – Z tego rodzi się poczucie bliskości, braterstwa czy może bardziej siostrzeństwa – podsumowuje.
Polski Związek Kobiet Katolickich z opiekunem ks. Tomaszem Królem

Raz w miesiącu w parafii Zesłania Ducha Świętego odbywają się Msze Święte dla kobiet. Przedtem konferencje głosi Kasia Marcinkowska. – Dużo mówimy o kobietach z Biblii. Dla mnie to jest cud, bo pół godziny trwa konferencja, potem Msza i jeszcze adoracja, i nikt nie ucieka przed końcem. Zawsze proponujemy, żeby napisać na kartce swoją intencję. Kobiety chcą oddać swoje trudności Bogu i kiedy widzą dookoła 200 innych, to nie są same – wyjaśnia ks. Piotr Paweł Łapa. Dodaje, że zadaniem tych spotkań jest inspirowanie do rozwoju. – Potem jedne sięgną po jakąś dobrą książkę, inne zaczną walczyć ze swoimi słabościami. Jeśli kogoś to pobudzi do modlitwy, do odkrywania potencjału dobra w sobie, to chwała Bogu – mówi.

Kolejnym środowiskiem, które odwiedzam, jest Polski Związek Kobiet Katolickich. W sobotni poranek jadę na Ursynów, gdzie Mszę dla członkiń koła odprawia ks. Tomasz Król. W ławkach siedzi kilkanaście pań, średnią wieku obliczam „na oko” na 60 lat. Po Mszy spotkanie przy kawie oraz konferencja w przykościelnej salce. Ks. Tomasz mówi o postawie posłuszeństwa Maryi. Kiedy kończy się część oficjalna, robi się gwarno i wesoło...

Wesoło bywa także w Otwocku, gdzie w domu sióstr szensztackich spotykają się panie z okolicy. „Dobrym duchem” przedsięwzięcia jest s. Inga Grula. – Są oddzielne spotkania dla matek i dla kobiet niezamężnych, ale czwartki modlitewne i niedziele formacyjne są otwarte dla wszystkich – mówi siostra. Spotkania tworzą cykl „Być kobietą dzisiaj”. Jego celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: Czym jest duchowość dla mnie jako kobiety? – Ja sama dzięki tym spotkaniom wzbogacam się wewnętrznie i odkrywam na nowo piękno kobiecości – dzieli się s. Inga. – Macierzyństwo jest wpisane w kobietę: to służba, zatroskanie, wspaniała intuicja. Jesteśmy nastawione na świat osób i relacji. Dlatego jest więcej kobiet w Kościele, bo nas pociąga świat ducha.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter