28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U Matki Bożej Błędowskiej

Ocena: 0
7288
W tym wizerunku Maryja wyraźnie wskazuje na Jezusa z odsłoniętym uchem: to znaczy, że Chrystus chce wsłuchać się w głos każdego człowieka.
Ważne i wielkie wydarzenie czeka w ostatnią niedzielę października parafię św. Prokopa Opata w Błędowie w powiecie grójeckim. Zostanie tam poświęcony ołtarz główny z wizerunkiem Matki Bożej Błędowskiej.

– Od kiedy wizerunek przybył do nas w 2012 r., zajmował jedno z dostojniejszych miejsc w kościele. Niedawno przeżywaliśmy nawiedzenie Jasnogórskiej Pani, w czasie którego miał miejsce tzw. mistyczny pocałunek dwóch wizerunków Matki Bożej. Nieoficjalnie nadaliśmy naszemu obrazowi tytuł Matki Bożej Błędowskiej Opiekunki Sadowników. Dlaczego? Po pierwsze Maryja ma na nim rumianą twarz, a po drugie, gmina Błędów nazywana jest największym sadem Europy – opowiada ks. Leszek Bruliński, proboszcz. – W tej chwili jest przygotowany ołtarz główny, w którym będzie umieszczony wizerunek, w odpowiednim otoczeniu, przypominający o tym wezwaniu. Poświęcimy go w czasie tzw. owocobrania, czyli naszych sadowniczych dożynek.

Obraz jest bardzo symboliczny. Maryja jest ubrana w płaszcz ciemnobłękitny, bo ten kolor pokazuje królewskość, wyniesienie i niebiańską niewinność. Wskazuje ręką na Syna. Dzieciątko w czerwonej szacie symbolizującej Jego mękę błogosławi, a w drugiej ręce trzyma Pismo Święte. Dobrze widoczne ucho Jezusa wskazuje, że słucha On osób, które do Niego przychodzą. Bardzo ciekawa historia wizerunku jest niezwykle skomplikowana.

Błędów to jedna ze starszych parafii archidiecezji warszawskiej, jej początki sięgają XIII wieku. Rodzina Błędowskich postarała się w XV wieku o sprowadzenie z pracowni malarskiej w Krakowie obrazu Matki Bożej. Przenoszony do kolejnych błędowskich kościołów, niefachowo przemalowywany ulegał stopniowej destrukcji i wreszcie wylądował na strychu. Dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku odnalazły go znane konserwatorki warszawskie dr Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska. A są to te same panie, które dokonały odkrycia w Kosowie Lackim obrazu św. Franciszka pędzla El Greca. Mają więc „nosa” do takich odkryć.

Zatroszczyły się o jego fachową konserwację. W katalogu zabytków sztuki w Polsce zanotowały: „Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w kościele filialnym w Błędowie, pochodzący z trzeciej ćwierci w. XV (przemalowany i obecnie restaurowany), jest najwcześniejszą pozycją malarstwa sztalugowego, nie tylko na terenie powiatu, ale (obok obrazu czerwińskiego i daniszewskiego) na całym Mazowszu. Powiększa on wczesną grupę naśladownictw wizerunku Matki Boskiej tzw. Piekarskiej, obecnie zwanej Krakowską, na terenie Mazowsza reprezentowaną piętnastowiecznym obrazem z Pustelnika (pow. mińsko-mazowiecki)”.

– Nikt z parafian nie wiedział, że na strychu znajduje się tak cenny wizerunek, dlatego też nie rozwijał się kult – mówi ks. proboszcz.

Obraz jednak po konserwacji nie zawisł w błędowskiej świątyni. Ówczesny proboszcz przekazał go kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Prymas Tysiąclecia z kolei ofiarował go wznoszonemu z wielkim trudem kościołowi Opatrzności Bożej przy ul. Dickensa w Warszawie. Matka Boża z Błędowa była dla tamtejszego proboszcza, ks. Romualda Kołakowskiego i jego parafian, cudowną Orędowniczką i Opatrznościową Matką pomagającą w trudnych czasach komunizmu.

Historia jednak zatoczyła koło. W 2011 r. ks. prałat Wiesław Kądziela, znany autor wielu pieśni religijnych, przyjaciel bł. ks. Jerzego Popiełuszki, stał się pomysłodawcą wykonania kopii obrazu dla błędowskiej parafii. Ówczesny proboszcz błędowski, ks. Andrzej Krynicki, szybko dał się przekonać do inicjatywy ks. prałata. Kopię sfinansował ks. Tadeusz Aleksandrowicz, proboszcz z kościoła Opatrzności Bożej na Rakowcu, a namalowała ją kopistka i malarka Małgorzata Nowalińska z krakowskiej ASP. Uroczystego poświęcenia i wprowadzenia nowego obrazu dokonał 24 czerwca 2012 r. ks. Wiesław Kądziela, któremu parafianie są wdzięczni za pomysł przywrócenia prawdziwego skarbu.

– Dostrzegam, że w naszej parafii coraz więcej osób modli się przed wizerunkiem Matki Bożej Błędowskiej. Ufam, że wypracujemy tradycję nabożeństw, która mocno zakorzeni się w tym miejscu. Chciałbym także, aby z biegiem czasu przybywało tutaj coraz więcej osób, które będą wypraszać potrzebne łaski – podkreśla ks. proboszcz Bruliński.

Ewelina Steczkowska
Idziemy nr 36 (468), 7 września 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter