29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U patrona Warszawy

Ocena: 5
1805

Pomysły na zaangażowanie młodzieży oraz Eucharystie umacniające małżeństwa wnoszą powiew świeżości w duszpasterstwo parafii bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie.

fot. Patryk Lubryczyński

Parafialna oaza jest jedną z największych tego typu wspólnot w archidiecezji warszawskiej. Działa też Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz schola dziecięca i dwie młodzieżowe. W niedzielę odprawiane są specjalne Msze święte z homiliami i oprawą muzyczną, skierowanymi do dzieci, licealistów oraz studentów. Wikariusz ks. Kamil Falkowski potwierdza, że czas pandemii wpłynął na odpływ części młodzieży, która nie wróciła do dawnych praktyk religijnych lub odeszła z duszpasterstwa po okresie wakacji. – Od września intensywnie odbudowujemy wspólnoty młodzieżowe, często od początku, w oparciu o nowe osoby. Wracamy do dobrych i wypracowanych metod spotkań duszpasterskich, na przykład zwyczaju świętowania urodzin osób ze wspólnot – opisuje.

Ks. Kamil zaprasza już 4 grudnia na dzień skupienia dla młodzieży z KSM i młodych nigdzie nie zrzeszonych; każdy, kto chce, może posłuchać. – O szczegółach poinformujemy na stronie internetowej parafii – mówi. Spośród grup modlitewnych najliczniejsza jest sześćdziesięcioosobowa Odnowa w Duchu Świętym „Winnica Pana” oraz Żywy Różaniec. Na rekolekcje ewangelizacyjne Odnowy przybywa średnio ponad sto osób. Świątynia jest otwarta przez cały dzień, aby umożliwić prywatną modlitwę wiernym, a od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00 wystawiony jest w niej Najświętszy Sakrament.

Proboszcz ks. prałat Jacek Kozub podkreśla, że kapłani w parafii angażują się, by być blisko ludzi i odpowiadać na ich bieżące potrzeby duchowe. – Każdy ksiądz czuje się proboszczem tej parafii. Ks. Daniel Malinowski świetnie organizuje zajęcia we wspólnocie kapłańskiej. Ks. Andrzej Szymański prowadzi duszpasterstwo harcerzy. Ks. Przemysław Bogusz i ks. Kamil Falkowski opiekują się grupami młodzieżowymi, natomiast ks. Marcin Żurek jest katechetą, a na odprawiane przez niego Msze święte chętnie przychodzą dzieci z rodzicami. Ks. Marcin Wiśniewski łączy obowiązki profesora na SGGW z gorliwą pracą duszpasterską. Natomiast ks. Mateusz Wyrzykowski proponuje spotkania biblijne cieszące się dużą popularnością – ocenia ks. Kozub.

Wśród parafian przeważają młode małżeństwa z dziećmi. Niestety, wiele rodzin nie angażuje się w życie parafialne, ponieważ mieszkają na terenie parafii kilka lat, a gdy rodzina się rozrasta, szukają większego mieszkania w innej lokalizacji. – Zameldowanych jest w granicach parafii około 30 tys. mieszkańców, ostatnie liczenie wiernych wykazało, że w Mszach świętych i nabożeństwach uczestniczy około 3,6 tys. osób, a przed epidemią było to około 5 tys. wiernych – szacuje proboszcz.

Święto patronalne we wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy, jest połączone z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. – Zazwyczaj na uroczystą Mszę świętą zapraszam kard. Kazimierza Nycza. Zależy mi, aby w jubileuszu brały udział młode małżeństwa. Dziś to właśnie one potrzebują wyjątkowego umocnienia – przyznaje ks. Jacek. W naszej parafii funkcjonuje pięć kręgów Domowego Kościoła. Innym sposobem podtrzymywania więzi z młodymi małżonkami jest Eucharystia dziękczynna za dar życia i chrztu dzieci, która ma miejsce w święto Chrztu Pańskiego. Najczęściej Mszę koncelebruje jeden z biskupów archidiecezji warszawskiej.

Pobożność wiernych opiera się również na kulcie świętych. W pierwszą niedzielę miesiąca, celebrowana jest specjalna Msza święta w intencji matek oczekujących i pragnących potomstwa, która kończy się błogosławieństwem relikwiami patronki – św. Joanny Beretty Molli. Osoby uczestniczące w liturgii mają możliwość zabrać specjalnie przygotowane obrazki z niewielką cząstką relikwii świętej i kontynuować modlitwę w domu.

Na uwagę zasługuje ożywiony kult bł. Władysława z Gielniowa. W poniedziałki sprawowana jest Eucharystia ku czci patrona Warszawy. Każda Msza święta o godz. 7.30 w dni powszednie kończy się modlitwą o orędownictwo bł. Władysława. – Kiedy w 1601 r. wybuchła epidemia w stolicy, wówczas dotknięci chorobą zakonnicy z klasztoru bernardyńskiego św. Anny zwrócili się do Boga przez orędownictwo bł. Władysława i zostali uzdrowieni. Od wieków istnieje przekonanie, że święty ratuje od epidemii i zagrożeń. W czasie pandemii COVID-19 zauważam większe zainteresowanie modlitewne patronem Warszawy – podkreśla ksiądz proboszcz.

Przy parafii istnieje Towarzystwo bł. Władysława z Gielniowa, które zgłębia wiedzę na temat patrona Warszawy i jego duchowych dzieł. – Mamy w planach uszycie specjalnych strojów dla całej grupy – opowiada ksiądz proboszcz. Ks. Jacek zlecił wykonanie figurki bł. Władysława z Gielniowa, która jest miniaturową kopią pomnika przy kościele. Można ją nabyć w parafii, a w prezencie statuetkę otrzymują dzieci podczas chrztu i młodzież przystępująca do sakramentu bierzmowania. – Mam nadzieję, że figurka bł. Władysława będzie przypominała warszawiakom, że mają niezwykłego orędownika w niebie – wyjaśnia ks. Kozub.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter