15 lipca
środa
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: 25-lecie odnowienia struktur Kościoła rzymskokatolickiego

Ocena: 0
936

„W Rok Miłosierdzia wpisuje się również inny ważny jubileusz, jaki przeżywa Kościół w Ukrainie, a jest nim 25. rocznica odnowienia struktur kościelnych" – napisał abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, w liście pasterskim z tej okazji.

2016-01-16 22:42
kcz (KAI Lwów) / Lwów, sg

Zostanie odczytany 17 stycznia na wszystkich Mszach Świętych w kościołach łacińskich na Ukrainie.

„Ten krok ku wolności przyszedł poprzez odważną decyzję św. Jana Pawła II, który 16 stycznia 1991 roku odnowił działalność naszej lwowskiej archidiecezji i przywrócił struktury diecezjalne w Żytomierzu i Kamieńcu Podolskim” – przypomniał abp Mokrzycki. Wspomniał, że pierwszym metropolitą odnowionej archidiecezji został mianowany bp Marian Jaworski. Do momentu tej nominacji był on administratorem apostolskim archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie, to znaczy zarządzał tą częścią archidiecezji lwowskiej, która po II wojnie światowej pozostała w granicach Polski. Mianowano również pierwszych po wojnie biskupów. Dla archidiecezji ustanowieni zostali wówczas dwaj biskupi pomocniczy w osobach o. Rafała Kiernickiego i księdza Marcjana Trofimiaka. Ordynariuszem w Kamieńcu Podolskim został mianowany ksiądz Jan Olszański, a w Żytomierzu ksiądz Jan Purwiński.

Abp Mokrzycki przypomniał także o poniesionych stratach lwowskiego Kościoła po II wojnie światowej i prześladowaniu katolików przez władze Związku Radzieckiego. „Jednak bohaterska postawa nielicznego duchowieństwa, któremu pozwolono prowadzić duszpasterstwo w kilku zaledwie kościołach i wielka rzesza wiernych trwająca przy Kościele, zachowała ciągłość naszej historycznej obecności. Trwając w jedności z Ojcem Świętym, a zarazem pozbawieni obecności arcybiskupa metropolity, dochowali wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii” – podkreślił metropolita lwowski. 

"Po dwudziestu pięciu latach rozważając czasy minione, pragnę wraz z wami dziękować Bogu za świadectwo życia, wielką postawę i odwagę działania kardynała Mariana Jaworskiego, dziś arcybiskupa-seniora, który z zapałem podjął się dzieła ratowania spuścizny bł. Jakuba Strzemię” – zaznaczył abp Mokrzycki.

Metropolita lwowski wyraził wdzięczność swojemu poprzednikowi na stolicy arcybiskupiej, kard. Jaworskiemu, który odnowił zrujnowane kościoły, zaprosił na Ukrainę pierwszych księży z Polski oraz wspólnoty zakonne męskie i żeńskie, powołał do życia Wyższe Seminarium Duchowne, zorganizował strukturę parafialną, Kurię Metropolitalną i Sąd Biskupi. Zatroszczył się również o pomoc materialną tak bardzo potrzebną do odbudowy oddawanych świątyń i budowy nowych. „Nie sposób wymienić wszystkich zasług, ale z całą pewnością można za wszystkie podziękować” – napisał abp Mokrzycki.

Na zakończenie listu pasterskiego abp Mieczysław Mokrzycki wezwał: „Niech radosne „Te Deum” zabrzmi w dniu dzisiejszym we wszystkich kościołach naszej archidiecezji. Niech opieka Matki Bożej Łaskawej i innych Patronów broni nas przed zakusami zła i będzie źródłem nadziei na następne lata. Niech nasza wspólna modlitwa będzie wdzięcznością za każdego kapłana, osobę zakonną, kleryków i rzeszę osób świeckich, którzy wpisali się w ostatnie lata historii archidiecezji. A dla nas, współcześnie żyjących i kontynuujących zapoczątkowane przed dwudziestu pięciu laty dzieło ewangelizacji, której fundamentem jest posługa nielicznych powojennych kapłanów, będzie odpowiedzialne życie ku chwale Boga Wszechmogącego i dla pożytku Kościoła Świętego, którym jesteśmy my wszyscy. Niech historia nie powstydzi się nas a pokolenia przychodzące po nas, niech budują swoją wiarę na przykładzie naszego życia i pracy. Módlmy się za siebie nawzajem aby nasz lwowski Kościół wzrastał w łasce u Boga i u ludzi”.

Główne uroczystości z okazji 25-lecia odnowienia struktur Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie odbędą się 10 września i połączone będą z doroczną procesją we Lwowie ku czci bł. Jakuba Strzemię, patrona archidiecezji.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 lipca

Środa, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 10,5-7.13-16; Ps 94,5-10.14-15; Mt 11,25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter