25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: Kościoły z narodem

Ocena: 0
3378
Kościoły i wspólnoty religijne na Ukrainie zdecydowanie wypowiedziały się za pokojowym rozwiązaniem problemów tego kraju i przeciwstawiły jakiemukolwiek użyciu przemocy ze strony Rosji. „W tym trudnym czasie, gdy oddziały wojskowe Federacji Rosyjskiej, łamiąc układy międzynarodowe i dwustronne, wkroczyły na suwerenny obszar Ukrainy, a Rada Federacji na prośbę prezydenta Rosji wyraziła zgodę na użycie wojsk rosyjskich na Ukrainie, przede wszystkim wzywamy was wszystkich i wszystkich ludzi dobrej woli do solidarności z nami oraz do modlitwy za Ukrainę i za naród ukraiński. […] Cała odpowiedzialność przed Bogiem i przed ludzkością za nieodwracalne skutki dalszej eskalacji przemocy spoczywa całkowicie na przywódcach Rosji. W naszym państwie nie ma ucisku ze względu na język, narodowość i wyznanie. Dlatego stwierdzamy z mocą, że wszelkie usiłowania propagandy rosyjskiej zmierzające do przedstawienia wydarzeń na Ukrainie jako „przewrotu faszystowskiego” i „zwycięstwa ekstremistów” w żadnym wypadku nie odpowiadają rzeczywistości. […] Kościoły i organizacje religijne Ukrainy są z narodem ukraińskim. Wiemy z całą mocą, że Bóg jest nie w sile, ale w prawdzie. Prawda jest po stronie narodu ukraińskiego, dlatego zwyciężymy” – napisali zwierzchnicy religijni Ukrainy zebrani we Wszechukraińskiej Radzie Kościołów i Organizacji Religijnych.

Rada wezwała Rosję do opamiętania i natychmiastowego wycofania swych wojsk z ziemi ukraińskiej. W skład Rady wchodzą zwierzchnicy Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej Ukrainy, Związku Stowarzyszeń Ewangelicznych Chrześcijan-Baptystów, Unionistycznej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Ukraińskiego Kościoła Luterańskiego, Ukraińskiego Chrześcijańskiego Kościoła Ewangelicznego oraz rabin Kijowa i Ukrainy.

– W katolickich parafiach na Krymie niedziela 2 marca minęła spokojnie. Wierni gromadzili się w większej niż zazwyczaj liczbie i znacznie więcej osób przystępowało do spowiedzi – powiedział o. Krzysztof Buzikowski, oblat, proboszcz parafii w Eupatorii. W parafiach prowadzono adorację Najświętszego Sakramentu, a modlitwa i post w intencji pokoju są kontynuowane.

Kościół katolicki ma na Krymie siedem parafii. W Symferopolu urzęduje biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej Jacek Pyl, oblat Maryi Niepokalanej. Na pytanie, czy w obliczu zagrożenia wybuchem konfliktu zbrojnego w tej części kraju nie myśli o wyjeździe na Ukrainę zachodnią czy nawet o powrocie do Polski, powiedział: „Pasterz pozostaje ze swoimi owcami, nawet w trudnej sytuacji, a nawet przede wszystkim w takiej”. W specjalnej odezwie prosił o modlitwę i post w intencji pokoju, przypomniał, że od wieków mieszkali na Krymie obok siebie Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy Krymscy, ludzie o korzeniach ormiańskich, polskich, niemieckich, czeskich i innych. „Przez całe stulecia mieszkali tu w przyjaźni i pokoju prawosławni, muzułmanie, protestanci, katolicy, Żydzi, Karaimi, członkowie innych wyznań i niewierzący i dzisiaj nie pozwólmy, aby podzieliły nas pochodzenie lub wiara” – zaapelował w odezwie.

Arcybiskup symferopolski i krymski Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego Klemens przybył do bazy wojskowej we wsi Perewalne w rejonie symferopolskim, aby moralnie wesprzeć ukraińskich żołnierzy przygotowujących się do obrony przed wojskami rosyjskimi zajmującymi Krym.

– Trzymajcie się, bracia i siostry! Naród ukraiński jest z wami! – zapewnił hierarcha. Wskazał, że Półwysep Krymski jest nieodłączną częścią państwa ukraińskiego. – Chwała Jezusowi Chrystusowi! Chwała Ukrainie! – powiedział do żołnierzy. Zdjęcie arcybiskupa stojącego przed zamkniętą bramą bazy wojskowej, z uzbrojonymi żołnierzami w tle, opublikowała strona internetowa klasztoru Ducha Świętego w Dniepropietrowsku, należącego do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

Do uczynienia wszystkiego, co w jego mocy, aby zapobiec rozlewowi krwi na Ukrainie i zachowania jej integralności terytorialnej wezwał patriarchę Cyryla I tymczasowy zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM), metropolita czerniowiecki i bukowiński Onufry.

– Uczynię wszystko, co tylko będzie możliwe, aby przekonać tych wszystkich, w których rękach znajduje się władza, że nie wolno dopuścić do śmierci ludności cywilnej na drogiej mojemu sercu ziemi Ukrainy – zapewnił z kolei patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

KAI
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Idziemy nr 10 (442), 9 marca 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter