26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uroczystość 30-lecia przywrócenia Ordynariatu Polowego (21 stycznia)

Ocena: 4.5
391

W czwartek 21 stycznia w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 30-lecia przywrócenia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Liturgii o godz. 11.00 przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Fot. ordynariat.wp.mil.pl

Ordynariat swoją działalność opiera na Konstytucji Apostolskiej św. Jana Pawła II „Spirituali militum curae" z roku 1987 oraz dekrecie Kongregacji ds. Biskupów przywracającym Ordynariat Polowy w Polsce i zatwierdzającym statuty tegoż ordynariatu, a także na innych dokumentach kościelnych oraz wojskowych.

Św. Jan Paweł II przywrócił Ordynariat Polowy 21 stycznia 1991 r. i mianował ks. prał. Sławoja Leszka Głódzia pierwszym po II wojnie światowej biskupem polowym.

Hierarcha utworzył wszystkie niezbędne instytucje diecezji wojskowej i wprowadził księży kapelanów do jednostek wojskowych.

Z wielkim wysiłkiem wojska i społeczeństwa wybudowano, wyremontowano lub zaadaptowano pomieszczenia na kościoły i kaplice garnizonowe

- czytamy w komunikacie.

Wspomniano, że „dzięki życzliwości biskupów diecezjalnych i przełożonych zakonnych znalazła się również odpowiednia liczba duchownych, którzy podjęli służbę zawodową lub w charakterze kapelanów pomocniczych". Jak dodano, „abp Głódź zorganizował opiekę duszpasterską nad misjami stabilizacyjnymi i pokojowymi. Zadbał także o szkolenie własnych alumnów".

W 2004 roku nowym ordynariuszem polowym został bp Tadeusz Płoski, który pełnił tę posługę do roku 2010, kiedy zginął w katastrofie smoleńskiej. Jego następcą został bp Józef Guzdek.

Dwaj ostatni duszpasterze stanęli przed wyzwania związanym z redukcją polskiej armii, rezygnacją z zasadniczej służby zawodowej i uzawodowieniem wojska, jak też dyslokacją jednostek wojskowych.

Misje wojskowe potrzebowały kapelanów przygotowanych do posługi w warunkach wojennych, bądź też na terenach zagrożonych terroryzmem i waśniami narodowościowymi

- zwrócono uwagę.

Kapelani ordynariatu polowego posiadają stopnie wojskowe. Najniższym stopniem kapłanów jest podporucznik, najwyższym – generał dywizji.

Relacja z czwartkowych uroczystości 30-lecia przywrócenia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego będzie dostępna online na stronie www.ordynariat.pl, www.ordynariat.wp.mil.pl oraz www.katedrapolowa.pl.

Czytaj także: Msza Św. w 30. rocznicę przywrócenia Ordynariatu Polowego

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 26 lutego par. św. Ojca Pio (ul. Fieldorfa 1, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter