14 lipca
wtorek
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ursynowska Pani

Ocena: 0
577

Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie ma niepowtarzalną lokalną tożsamość, opartą o kult obrazu Matki Bożej Ursynowskiej Wytrwale Szukającej.

fot. Patryk Lubryczyński

– Pierwsza Msza Święta w parafii została odprawiona w Niedzielę Palmową w 1981 r. Miała to być dzielnica bez Boga, Kościoła i wartości katolickich, jak Nowa Huta w Krakowie. Założyciel parafii, ks. prałat Tadeusz Wojdat, został skierowany tu przez kard. Stefana Wyszyńskiego, aby organizować życie duchowe i duszpasterskie. Po wielu staraniach stworzył najpierw kaplicę, a potem kościół – mówi ks. prałat Dariusz Gas, proboszcz.

– Działa u nas ponad trzydzieści wspólnot parafialnych. One są tym zaczynem, który pomaga duszpasterzom w dotarciu Dobrej Nowiny do wszystkich ludzi, szczególnie do tych, którzy są najmniej związani z parafią albo znajdują się na jej obrzeżach – zaznacza.

W parafii funkcjonuje poradnia rodzinna i Parafialne Centrum Rodziny. – Na Ursynowie jest mnóstwo osób pogubionych i poranionych, w depresji. Parafialne Centrum Rodziny jest po to, żeby wspierać rodziny i sakramentalne małżeństwa. Mamy psychologów, seksuologów, psychiatrów, mediatorów. To często pomoc dwupłaszczyznowa: psychologiczna i sakramentalna – stwierdza ks. Gas.

Przy parafii działa od trzech lat Chrześcijańska Szkoła Rodzenia, chwilowo zawieszona ze względu na pandemię, gdzie wykładowcą jest położna Urszula Tataj-Puzyna

z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zwykle dwa razy w tygodniu odbywają się spotkania dla par, które przygotowują się do narodzin dziecka. Przez cykl dziesięciu spotkań uczą się, jak przygotować się do porodu, nie tylko od strony „technicznej”, ale również duchowej. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem, na każdym kursie jest 15-20 par.

– Najnowszą inicjatywą jest Mobilna Parafia. Od roku działa aplikacja, którą każdy może bezpłatnie pobrać na telefon komórkowy. Parafianie dostają każdego dnia komunikaty, co dzieje się w parafii. Do tej pory zalogowało się ponad tysiąc osób – relacjonuje proboszcz.

Parafia ma imponującą ilość relikwii świętych i błogosławionych. – Z pomocą o. Gabriela Bartoszewskiego zdobyłem relikwie św. Ojca Pio, które należały do Prymasa. Przygotowujemy miejsce również na relikwie samego kard. Stefana Wyszyńskiego, wkrótce błogosławionego – mówi ks. Gas. W kościele są także relikwie bł. Jerzego Popiełuszki, bł. Antoniego Rewery, św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, św. Faustyny i św. Jana Pawła II.

Prawdziwą perłą w kościele jest obraz Matki Bożej Ursynowskiej Wytrwale Szukającej. – Został znaleziony na jednej z klatek schodowych na Ursynowie. Ksiądz Wojdat oddał go do konserwacji i okazało się, że jest to obraz z XVI-XVII w. – wyjaśnia proboszcz.

– Prymas Józef Glemp, gdy zobaczył ten wizerunek, powiedział, że jest to niezwykły znak dla parafii, i to on nadał mu tytuł Matki Bożej Ursynowskiej Wytrwale Szukającej. Ona szuka wszystkich, którzy w tej dzielnicy czują są zagubieni i przeżywają różne trudności – wyjaśnia proboszcz.

Uroczysta koronacja obrazu koronami prymasowskimi nastąpiła 18 czerwca 2006 r. Osiemnastego dnia każdego miesiąca w parafii odbywa się nabożeństwo ku czci Matki Bożej Wytrwale Szukającej. – Moi parafianie Teresa i Sławomir Czarneccy stworzyli słowa i zapis nutowy pieśni „Ursynowska Pani”, która jest śpiewana w każdą niedzielę przed sumą – dodaje ks. Gas.

W dolnym kościele znajduje się kaplica pamięci narodowej z obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. Wizerunek jest znany z filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Dekalog I”. – W tej kaplicy znajdują się również pamiątki związane z walką Polaków o niepodległość, ziemia z różnych pól bitewnych, ordery. Odbywają się tam uroczystości patriotyczne z udziałem władz lokalnych, kombatantów, harcerzy. To ważne miejsce dla mieszkańców Ursynowa, związane z historią Polski – podkreśla proboszcz.

Od czterech lat przy kościele działa kino parafialne. Wyświetlane są na dużym ekranie raz lub dwa razy w miesiącu filmy „z duszą”, ekranizacje, które pomagają w wierze i promują rodziny chrześcijańskie. Na projekcję przychodzi po kilkadziesiąt osób. W parafii działa też szkoła języka angielskiego English Fan Club, w której uczą się dorośli i dzieci.

Na szczególną uwagę zasługuje znajdującą się w świątyni „Ursynowska droga krzyżowa”, którą namalował Franciszek Maśluszczak. – Przyjeżdżają studenci architektury z całej Polski tylko po to, żeby zobaczyć drogę krzyżową Maśluszczaka – podkreśla proboszcz.

W parafii odbywa się także w Niedzielę Palmową Ursynowski Konkurs Palm, który jest największym konkursem tego typu w Warszawie. Co roku organizowany jest Ursynowski Przegląd Twórców, na który składają się wystawy malarzy i rzeźbiarzy. Powstała też Galeria Wieża, gdzie artyści przez cały rok mogą prezentować swoje prace.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 7,1-9; Ps 48,2-8; Mt 11,20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter