21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

USA: katolicy pragną większej jedności

Ocena: 4.85
179

Aby zaradzić zauważalnym napięciom, amerykańscy katolicy chcą, aby zwierzchnicy Kościoła działali na rzecz większej jedności, poprzez promowanie międzykulturowości i większej współodpowiedzialności, a także aby lepiej wyrażali nauczanie Kościoła – wynika z raportu, przekazanego przez amerykański episkopatu do Sekretariatu Synodu w Watykanie.

Fot. pixabay

Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych opublikowała 28 maja „Krajową syntezę ludu Bożego w Stanach Zjednoczonych Ameryki na etapie przejściowym”, która podsumowuje odpowiedzi ponad 35 000 katolików, zebrane podczas ponad 1000 diecezjalnych sesji słuchania w okresie Wielkiego Postu. Raporty przesłało 76 procent amerykańskich diecezji i eparchii. Odbyło się również 15 oddzielnych sesji słuchania, które koncentrowały się na życiu Kościoła, sprawiedliwości społecznej i powołaniach, w których wzięło udział ponad 350 osób. Amerykańscy biskupi spotkali się również na synodalnej sesji słuchania.

20-stronicowy raport określa zarówno źródła napięć, jak i pragnienia wyrażane przez amerykańskich katolików.

Jednym z obszarów napięć jest poczucie niektórych katolików, że tradycje Kościoła się zmieniają. W raporcie zauważono również, że wielu uczestników stwierdziło, iż brak jasności ze strony zwierzchników Kościoła, co do „naszej prawdy” powoduje zamieszanie, które „prowadzi do frustracji i podziałów wśród wiernych”. Zwrócono uwagę na niedostatki w komunikacji zarówno ze strony hierarchii, jak i mediów świeckich i katolickich, które odzwierciedlają i utrwalają podziały w Kościele powszechnym i wysyłają sprzeczne wiadomości na temat tego, co to znaczy być katolikiem. „Kiedy komunikacja Kościoła nie jest jasna i spójna, staje się przeszkodą dla misji” – czytamy w raporcie.

Innym źródłem napięć jest katolicka nauka społeczna, a uczestnicy wyrażają „obawy, że Kościół pozwolił, aby trwała polaryzacja i konflikt doprowadziły w wielu sytuacjach do zaprzeczenia społecznemu magisterium Kościoła”. Podobnie, źródłem napięcia, według raportu, jest brak zgody co do tego, w jaki sposób Kościół powinien równoważyć „przyjaznego ducha” z potrzebą wyrażania nauczania Kościoła.

Według raportu uczestnicy wyrazili pragnienie, aby Kościół rozwijał się jako „bezpieczna przystań”. Zauważono, że parafie z licznymi małymi wspólnotami wiary, studiami biblijnymi i grupami modlitewnymi okazują się najbardziej skuteczne w przyjmowaniu i integrowaniu ludzi z różnych środowisk. Dlatego też parafie powinny promować międzykulturowość, aby stworzyć większą jedność między kulturami, które dzielą ten sam Kościół. Stwierdzono również, że konieczny jest większy nacisk na formację wiary i ewangelizację. W szczególności raport podkreśla pragnienie silniejszej katechezy i formacji, koncentrując się w szczególności na programach ewangelizacyjnych, katolickiej nauce społecznej i roli rodziny.

Wielu uczestników podkreśliło znaczenie współodpowiedzialności i znaczenie zaufania między duszpasterzami a świeckimi.

Ten dokument odzwierciedla poczucie, że wśród katolików w Stanach Zjednoczonych istnieje głębokie pragnienie odbudowy i wzmocnienia naszej komunii jako Ciała Chrystusa.

 – stwierdził w liście wprowadzającym do raportu biskup Daniel Flores z Brownsville, kierujący procesem synodalnym w amerykańskim Kościele.

Jeśli chodzi o sesję słuchania amerykańskich biskupów, niektórzy z nich wyrazili poczucie, że muszą działać jako rozsądzający wśród księży o różnych poglądach. Wspieranie braterskich relacji i jedności z kapłanami i między nimi było często wymieniane jako priorytet, stanowiący nieustanne wyzwanie. Podkreślono również polaryzację – zarówno teologiczną, jak i polityczną – oraz znaczenie synodalnego stylu rozmowy dla osiągnięcia postępu w różnych obszarach.

Część raportu poświęcona sesji słuchania biskupów, dotyka również relacji biskupów amerykańskich ze Stolicą Apostolską. Stwierdzono, że są one „ogólnie pozytywne”. Niektórzy zauważyli jednak, że bezpośredni kontakt z Rzymem nie jest zbyt częsty, a komunikacja między biskupami a urzędami Stolicy Apostolskiej mogłaby być lepsza. Wyrażono uznanie dla pracy nuncjusza apostolskiego, kardynała Christophe’a Pierre.   

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter