4 sierpnia
wtorek
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Orszak Trzech Króli w 450 miastach

Ocena: 0
3609


Częstochowa

W archidiecezji częstochowskiej Orszaki Trzech Króli przejdą w tym roku ulicami m.in. Częstochowy, Zawiercia, Radomska, Działoszyna, Mstowa, Gorzkowa-Trzebniowa i Wielunia.

W Częstochowie Orszak rozpocznie się Mszą św. w archikatedrze Świętej Rodziny o godz. 12.00, której będzie przewodniczył bp Antoni Długosz. Po Mszy św. Orszak wyruszy przez Aleje Najświętszej Maryi Panny w stronę Błoni Jasnogórskich. Na Jasnej Górze uczestnicy Orszaku przejdą przez Bramę Miłosierdzia. Przy żłóbku odbędzie się zawierzenie archidiecezji częstochowskiej. „Pokłon Trzech Króli” zakończy koncert Małej Armii Jezusa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.Lublin

Uczestnicy lubelskiego orszaku tradycyjnie już zgromadzą się na Placu Zamkowym, gdzie będzie miało miejsce wspólne kolędowanie, rozdawanie koron, podniesienie Czwartego Króla i rozpalenie wielkiej kadzielnicy. Następnie orszak za przewodem gwiazdy wyruszy w kierunku Archikatedry Lubelskiej.

W orszaku wśród mędrców tradycyjnie przedstawiciel świata nauki, osoba bezdomna i prawdziwy przedstawiciel mieszkańców Afryki. Nie zabraknie także bramy, gwiazdy i innych prac przygotowanych przez Zespół Szkół Plastycznych w Lublinie oraz ciasteczek ze szkół gastronomicznych.

Nowością w tegorocznym orszaku będą dzwoneczki w rękach najmłodszych uczestników, które zostały wykonane przez mistrza ceramicznego Andrzeja Jońskiego. Można je będzie otrzymać w niedzielę, 3 stycznia od 10.00 przed archikatedrą, wraz z instrukcją ich ozdabiania.Białystok

Orszak Trzech Króli w Białymstoku rozpocznie się o godz. 12.00 na Dziedzińcu Pałacu Branickich. Orszak, składający się z trzech grup kontynentalnych: europejskiej, azjatyckiej i afrykańskiej, śpiewając kolędy, przejdzie ulicami: Legionową, Skłodowskiej-Curie, Placem Uniwersyteckim, Liniarskiego, Lipową i Rynkiem Kościuszki, by dotrzeć na plac przed katedrą.

Podczas tegorocznego Orszaku odbędzie się także zbiórka ofiar do puszek na potrzeby organizacji Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji białostockiej. Po zakończeniu Orszaku Trzech Króli o godz. 14.00 w katedrze zostanie odprawiona Msza święta.Olsztyn

Po raz trzeci Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Olsztyna.

Orszak azjatycki Melchiora poprowadzi parafia NMP Królowej Polski, orszak europejski Baltazara – parafia katedralna św. Jakuba, a orszak afrykański Kacpra – parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wszystkie wspólnoty i inni uczestnicy o godz. 12.15. spotkają się po Mszach św., by wyruszyć z Placu św. Jana Pawła II ku Placu Solidarności, gdzie nastąpi symboliczne pokłonienie się i złożenie darów Dzieciątku Jezus.

Organizatorzy w tym roku przygotowali dla uczestników ponad 5 tys. śpiewników z kolędami, 8 tys. koron oraz inne atrakcje. Zachęcają, by rodzice w zakresie prywatnym uszyli swoim dzieciom pelerynki (na wzór ministranckiej) w kolorze danego Króla i dołączyli do jego Orszaku. Można też przygotować strój anioła (na biało) lub gwiazdeczki (strój złoty/żółty). Zapraszają też do udziału w konkursie na najładniejszą rodzinną Gwiazdę Betlejemską, którego rozstrzygnięcie nastąpi na zakończenie Orszaku.Przemyśl

Przemyski Orszak Trzech Króli w asyście Aniołów rozpocznie się o godz. 13.30 na Placu Niepodległości. Złożą się na niego parafialne orszaki Aniołów i Mędrców, które wyruszą sprzed poszczególnych świątyń i dotrą na miejsce pod przewodnictwem duszpasterzy. Stamtąd, po krótkim spotkaniu w „pałacu Heroda” nastąpi wymarsz w kierunku kościoła ojców franciszkanów. Za oprawę muzyczną i choreografię będzie odpowiedzialna młodzież z "Oratorium". Gdy Mędrcy dostrzegą Gwiazdę, która prowadzi ich do Betlejem, Orszak skieruje się na przemyski Rynek, by tam pokłonić się Bożej Dziecinie. Inscenizację przedstawią aktorzy Towarzystwa Dramatycznego "Fredreum". Każdy, kto zechce złożyć dary Dzieciątku Jezus, może przynieść zarówno deklaracje darów duchowych, jak i różnorodne dary materialne, które zostaną przekazane potrzebującym.

Całość zakończy się wspólnym kolędowaniem, po którym uczestnicy barwnego pochodu wezmą udział o godz. 15.30 w Mszy św. w katedrze przemyskiej. Wydarzeniu patronują metropolita przemyski abp Józef Michalik i prezydent Przemyśla Robert Choma.Krosno

Po raz trzeci Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Krosna, a poprzedzi go Msza św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II. "W barwnym korowodzie, przy śpiewie kolęd, będziemy podążać za Świętą Rodziną i królami w poszukiwaniu tego, co jest w życiu najważniejsze i co nas ludzi może w pełni uszczęśliwić" – zapraszają organizatorzy. O godz. 13.00 nastąpi podsumowanie konkursu na strój kolędniczy i zakończenie Orszaku.

"Chcemy, by Orszak Trzech Króli stał się okazją do fantastycznych, głębokich przeżyć wspólnego, rodzinnego świętowania Tajemnicy Bożego Narodzenia. Do udziału w orszaku zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli – całe rodziny: dzieci i młodzież, rodziców, dziadków, a także nauczycieli, wychowawców i opiekunów" – informują organizatorzy.

Organizatorami wydarzenia są Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Katolickie Gimnazjum Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła im. ks. Bronisława Markiewicza w Krośnie. Honorowy patronat nad Orszakiem objęli: prezydent Krosna Piotr Przytocki, abp Józef Michalik i przełożony Generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła ks. Kazimierz Radzik CSMA.


Ełk

W diecezji ełckiej Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami Giżycka, Gołdapi, Suwałk, Augustowa, Ełku, Mikołajek, Olecka, Pisza, Świętajna, Węgorzewa, Wiżajn, Studzienicznej, Rajgrodu oraz Rucianego-Nidy. Organizacją zajmuje się Akcja Katolicka przy współpracy z samorządami miast, parafiami, szkołami oraz innymi instytucjami.

W stolicy diecezji uczestnicy orszaku gromadzą się w środę 6 stycznia na Placu Jana Pawła II o godz. 13.00, skąd mędrcy Kacper, Melchior i Baltazar poprowadzą orszak za Gwiazdą Betlejemską w poszukiwaniu Dzieciątka Jezus.Bielsko-Biała

Bp Piotr Greger będzie przewodniczył Mszy św. o godz. 10.30, która w kościele św. Maksymiliana Kolbego poprzedzi wymarsz Orszaku Trzech Króli w Bielsku-Białej. Trasa barwnego pochodu będzie wiodła na Stary Rynek, gdzie nastąpi wspólne kolędowanie i koncert Enrique Mesiasa i zespołu Kargaligera z Peru.Rzeszów

Orszak Trzech Króli zgromadzi się przy hali sportowej na Podpromiu, by o godz. 12.00, po modlitwie „Anioł Pański” przejść ulicami miasta do Rynku, gdzie nastąpi złożenie darów w Szopce.

Orszak Trzech Króli odbędzie się w wielu innych miastach Polski, m.in. we Wrocławiu, gdzie wyruszy po Eucharystii celebrowanej o godz. 11.30 w katedrze św. Jana Chrzciciela.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Wtorek, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera, patrona proboszczów i kapłanów
«Jeśli zaś ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 30,1-2.12-15.18-22; Ps 102,16-21.29 i 22-23; Mt 15,1-2.10-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter