29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W centrum Miłosierdzia

Ocena: 0
2439

Czym różni się doświadczenie Bożego miłosierdzia od doświadczenia Bożej miłości?

Bożej miłości doświadczamy nieustannie, bo każda sekunda życia jest darem Boga, za który trzeba dziękować i zarazem troszczyć się o to, aby go nie zmarnować. Istotę Bożego miłosierdzia trafnie ukazał św. Jan Paweł II, który w encyklice Dives in misericordia pisze: „Właściwym i pełnym znaczeniem miłosierdzia nie jest samo choćby najbardziej przenikliwe i najbardziej współczujące spojrzenie na zło moralne, fizyczne czy materialne. W swoim właściwym i pełnym kształcie miłosierdzie objawia się jako dowartościowywanie, jako podnoszenie w górę, jako wydobywanie dobra spod wszelkich nawarstwień zła, które jest w świecie i w człowieku” (DiM 6). Dość łatwo jest skreślić człowieka, potępić go, o wiele trudniej podnieść człowieka ku górze, dostrzec i wydobyć z niego dobro, które często jest rzeczywiście ukryte pod wieloma warstwami zła. Jest ono ze swej natury bardziej krzykliwe, próbuje odebrać człowiekowi nadzieję, podciąć skrzydła. Tymczasem dobra jest o wiele więcej, dlatego trzeba Bożej i ludzkiej miłości, aby choćby te małe okruchy dobra, które często jest niewidoczne, mogły się ujawnić oraz rozwinąć w blasku Bożego miłosierdzia.

Spotkały się tu drogi s. Faustyny i Jana Pawła II. Dlaczego w ostatnim stuleciu Kościół tak mocno akcentuje miłosierdzie Boga?

Dwa systemy totalitarne w minionym wieku: nazizm i komunizm zdawały się odbierać człowiekowi wszelką nadzieję. Były podeptaniem jego godności i zaprzeczeniem ludzkich praw. Doświadczała tego duchowo s. Faustyna Kowalska, która potrafiła dostrzec grozę i nieszczęście grzechu w przededniu II wojny światowej. Karol Wojtyła przeżywał dramat okupacji i zniewolenia komunistycznego od samej młodości. Był wewnętrznie przekonany, że jedyną tamą oraz kresem nieprawości i zaślepienia może być Boże miłosierdzie, przypomniane tak jasno w „Dzienniczku” przez sekretarkę Jezusa Miłosiernego. Wszelkie działania podejmowane przez Jana Pawła II zmierzały w tym kierunku, by ukazać Boże Miłosierdzie jako niezawodne źródło nadziei dla całego świata. Był on głęboko przekonany, że „w Miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście”.

Czym jest Godzina Miłosierdzia? Chodzi o to, żebyśmy o godz. 15 odmawiali Koronkę?

Koronkę odmawia się przy różnych okazjach i o różnych porach dnia czy nocy. Godzina Miłosierdzia zaś jest związana zasadniczo z godz. 15. Siostra Faustyna tak zapisała słowa Jezusa o tym nabożeństwie: „Przypominam ci, córko moja, że ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu moim, uwielbiając i wysławiając je; wzywaj jego wszechmocy dla świata całego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostało na oścież otwarte dla wszelkiej duszy. W godzinie tej uprosisz wszystko dla siebie i dla innych; w tej godzinie stała się łaska dla świata całego – miłosierdzie zwyciężyło sprawiedliwość”. Faustyna otrzymuje też praktyczną radę: „Córko moja, staraj się w tej godzinie odprawiać Drogę Krzyżową, o ile ci na to obowiązki pozwolą; a jeżeli nie możesz odprawić Drogi Krzyżowej, to przynajmniej wstąp na chwilę do kaplicy i uczcij moje serce, które jest pełne miłosierdzia w Najświętszym Sakramencie; a jeżeli nie możesz wstąpić do kaplicy, pogrąż się w modlitwie tam, gdzie jesteś, chociaż przez króciutką chwilę. Żądam czci dla miłosierdzia mojego od wszelkiego stworzenia, ale od ciebie najpierw, bo dałem ci najgłębiej poznać tę tajemnicę” (Dz. 1572). Przyjęła się praktyka, że dopełnieniem modlitwy w Godzinie Miłosierdzia jest odmówienie Koronki, a jeśli nam czas pozwala, to również udział we Mszy Świętej, która jest najdoskonalszym źródłem Bożej łaski.

Dlaczego Święto Bożego Miłosierdzia obchodzimy w oktawie Wielkanocy?

Siostra Faustyna zanotowała w „Dzienniczku”, że sam Jezus prosił o to, by pierwsza niedziela po Wielkanocy była Świętem Miłosierdzia. Przygotowaniem do tej uroczystości jest nowenna, która rozpoczyna się w Wielki Piątek i trwa do Niedzieli Miłosierdzia. Słowa Jezusa skierowane do Faustyny są stanowcze i jednoznaczne: „Nie znajdzie żadna dusza usprawiedliwienia, dopokąd się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego, i dlatego pierwsza niedziela po Wielkanocy ma być świętem Miłosierdzia, a kapłani mają w dniu tym mówić duszom o tym wielkim i niezgłębionym miłosierdziu moim” (Dz. 570). W dalszym zaś fragmencie dodaje: „Pragnę, aby Święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii Świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar; w dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat” (Dz. 699). Czyż może być piękniejsze i bardziej owocne dopełnienie Świąt Wielkanocnych?

Jakie zobowiązania wynikają z doświadczania Bożego miłosierdzia?

Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie po przejściu przez bramę miłosierdzia wszedł do konfesjonału i podjął posługę miłosierdzia jako jeden ze spowiedników, a dopiero później podszedł do ołtarza, aby Jezusowi zawierzyć wszystkie sprawy Kościoła i świata. Wskazał nam, gdzie należy szukać prawdziwej wolności oraz pojednania z Bogiem i bliźnimi. Stąd przesłaniem tegorocznej Niedzieli Miłosierdzia są słowa: „Miłosierdzie źródłem pojednania”, bo tego daru w naszej ojczyźnie tak bardzo nam potrzeba. Najlepszą odpowiedzią na dar Bożej miłości jest postawa miłosierdzia względem naszych sióstr i braci przez czyn, słowo i modlitwę, a sam Jezus nas zapewnia: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.


Ks. Franciszek Ślusarczyk – rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach, doktor teologii, wieloletni adiunkt przy Katedrze Homiletyki PAT w Krakowie, misjonarz miłosierdzia i autor nabożeństwa Droga Miłosierdzia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter