29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzymka Ojca Świętego na Cypr i do Grecji (2-6 grudnia)

Ocena: 0
1185

W czwartek 2 grudnia Franciszek wyrusza na Cypr i do Grecji. Swą 35. zagraniczną podróż, która potrwa do 6 grudnia, nazwał pielgrzymką do źródeł wiary, ludzkości, kultury i Europy. Ojciec Święty będzie podążał śladami swych dwóch poprzedników, którzy pierwsi odwiedzili te kraje. Św. Jan Paweł II złożył historyczną wizytę w Grecji w 2001 roku, a Benedykt XVI był pierwszym papieżem pielgrzymującym na Cypr.

Fot. cathopic.com/malu

To trzecia papieska podróż organizowana w nadzwyczajnych warunkach i przy specjalnych środkach sanitarnych z powodu pandemii, po tegorocznych wizytach w Iraku, na Węgrzech i Słowacji.

Główne cele podróży to rozwój dialogu ekumenicznego z prawosławiem, spotkanie ze wspólnotami katolickimi i orędzie pokoju dla Bliskiego Wschodu. Ważnym aspektem pielgrzymki do krajów Morza Śródziemnego będzie też ważna dla regionu kwestia migracji.

Z migrantami papież spotka się i na Cyprze, i w Grecji. Ponownie odwiedzi grecką wyspę Lesbos, niedaleko wybrzeża Turcji - jeden z symboli kryzysu migracyjnego w minionych latach w Europie. Był tam w 2016 roku.

Z politycznego punktu widzenia trudna będzie wizyta na Cyprze, który jest podzielony od 1974 roku. Północą wyspy administruje uznawana jedynie przez Turcję i zamieszkana przez Turków cypryjskich Turecka Republika Cypru Północnego.

Zarówno w Grecji, jak i na Cyprze Franciszek przeprowadzi ekumeniczne rozmowy ze zwierzchnikami prawosławia i odprawi msze dla tamtejszych bardzo małych wspólnot katolickich.

Zwracając się w specjalnym przesłaniu do Cypryjczyków i Greków papież powiedział, że ich ziemie zostały "pobłogosławione przez historię, kulturę i Ewangelię".

To piękne powrócić do początków i ważne dla Kościoła, by odnaleźć radość Ewangelii.

- podkreślił Ojciec Święty.

Franciszek zaznaczył, że odwiedzi też miejscowych katolików: „Wizyta u was - zauważył - da mi także szansę zaczerpnąć z antycznych źródeł Europy".

Zwrócił uwagę na znaczenie rejonu Morza Śródziemnego i przesłania, które z niego płynie.

Myślę o tych, którzy w tych latach i również dzisiaj uciekają przed wojną i ubóstwem docierając na wybrzeża kontynentu i gdzie indziej i nie znajdują gościnności, ale wrogość i są też instrumentalnie wykorzystywani. To są nasze siostry i nasi bracia.

- oświadczył Franciszek. Przypomniał, że wielu migrantów straciło życie w Morzu Śródziemnym, które jest „wielkim cmentarzyskiem".

Logo wizyty na Cyprze przedstawia kontur wyspy, a na jego tle profile Franciszka i świętego Barnaby, patrona Cypru. Jest też gałązka oliwna i kłos zboża, symbole pokoju i komunii. Hasłem podroży są słowa „Umacniajcie się nawzajem w wierze".

W logo wizyty w Grecji przedstawiono Kościół jako łódź płynącą przez wzburzone morze, a jej motto brzmi: „Otwórzmy się na niespodzianki Boga".

Papież przyleci na główne lotnisko Cypru, w Larnace wczesnym popołudniem w czwartek. To będzie pierwsza papieska podróż samolotem nowych włoskich linii lotniczych ITA, które w połowie października zastąpiły zamkniętą Alitalię.

Po krótkiej ceremonii powitania na lotnisku Franciszek uda się do stolicy kraju - Nikozji. Tam w katedrze maronickiej spotka się z duchowieństwem.

Kolejnym punktem będzie oficjalna uroczystość powitania papieża w Pałacu Prezydenckim i spotkanie z głową państwa Nikosem Anastasiadisem. Tam również papież wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i społeczeństwa.

W piątek Franciszek złoży wizytę arcybiskupowi Chryzostomowi II, zwierzchnikowi Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego. W prawosławnej katedrze w Nikozji spotka się ze Świętym Synodem Kościoła Prawosławnego.

Przed południem odprawi też Mszę św. na stołecznym stadionie GSP.

Następnie w godzinach popołudniowych uda się do kościoła parafialnego na ekumeniczną modlitwę z migrantami; wygłosi tam przemówienie.

W sobotę rano Franciszek zakończy wizytę na Cyprze i odleci do Grecji. Z lotniska w Atenach uda się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie powita go prezydent Ekaterini Sakielaropulu. Spotka się tam następnie z premierem Kyriakosem Micotakisem. Po tych rozmowach papież wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i greckiego społeczeństwa.

Po południu Franciszek odwiedzi prawosławnego arcybiskupa Aten, zwierzchnika Kościoła Grecji Hieronima II.

W rzymskokatolickiej katedrze św. Dionizego Areopagity spotka się z duchowieństwem.

W niedzielę Franciszek poleci z Aten na wyspę Lesbos. To będzie jego druga wizyta w miejscu, gdzie przebywają tysiące migrantów. Pięć lat temu w drodze powrotnej do Rzymu zabrał stamtąd na pokład samolotu trzy rodziny uchodźców z Syrii.

Franciszek, który od poprzedniej wizyty wspierał przebywających na Lesbos migrantów, spotka się z nimi w jednym z ośrodków pobytu. Wygłosi tam przemówienie.

Po powrocie do Aten odprawi Mszę św. w sali koncertowej Megaron.

W poniedziałek papież spotka się z młodzieżą w szkole urszulanek. To będzie ostatni punkt jego pobytu w Grecji. Około południa powróci do Rzymu.

Podróż ta będzie pielgrzymką śladami dwóch poprzedników Franciszka, którzy pierwsi odwiedzili Grecję i Cypr dokonując kolejnego przełomu w relacjach z prawosławiem.

Święty Jan Paweł II był w Atenach w 2001 roku, a Benedykt XVI na Cyprze w 2010 r.

Polski papież odwiedził Ateny w dniach 4-5 maja 2001 roku podczas pielgrzymki śladami świętego Pawła Apostoła, w trakcie której był także w Syrii i na Malcie.

Pierwsza w dziejach wizyta biskupa Rzymu w Grecji była bardzo uważnie obserwowana jako ważne wydarzenie w relacjach z prawosławiem, stanowiącym ważny element tożsamości narodowej kraju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter