28 marca
wtorek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W domu Matki Bożej

Ocena: 0
776

Loretto staje się miejscem modlitwy, do którego z upodobaniem przybywają wierni. - mówi s. Brygida Olędzka CSL, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. arch. Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej

Jednym z najważniejszych wydarzeń w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej są uroczystości odpustowe, w tym roku 11 września. Skąd przybywają pielgrzymi?

Uroczystości odpustowe gromadzą około 8 tys. pielgrzymów. Pątnicy przychodzą w pieszych pielgrzymkach z pobliskiego Łochowa, Wyszkowa, z Jadowa czy z Tłuszcza. Siostry benedyktynki samarytanki przychodzą z grupą wiernych z Niegowa. Z odległych parafii pielgrzymi przybywają w zorganizowanych grupach autokarami, dużo jest rodzin przyjeżdżających indywidualnie. Pielgrzymka z diecezji drohiczyńskiej idzie trzy–cztery dni pod hasłem „Od chrzcielnicy do grobu”. Hasło nawiązuje do postaci bł. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela naszego zgromadzenia, który urodził się w tamtejszej diecezji w Korzeniówce, ochrzczony był w drohiczyńskiej katedrze, a pochowany jest w Loretto.

 

Jak będzie przebiegać tegoroczny odpust?

W samo południe 11 września Mszy świętej będzie przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Przed Eucharystią konferencję formacyjną, nawiązującą do hasła tegorocznego odpustu: „Królowo Pokoju, módl się za nami”, wygłosi paulin o. Marcin Ciechanowski. Modlitwę różańcową odmówimy w różnych językach, z myślą o naszych braciach w wierze. Jedna z naszych sióstr, pracująca w Tanzanii wśród dzieci albinoskich, będzie odmawiać dziesiątkę różańca w języku suahili. Prosimy, by grupy zorganizowane wcześniej zgłaszały przybycie – pod nr. tel. 29 741 17 87 (lub końcówka 37) – co pomoże nam lepiej przygotować się do uroczystości.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 36 (879), 04 września 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 08 września 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wtorek, V tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 21-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter