27 lutego
czwartek
Gabriela, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Jerozolimie ceremonia zstąpienia Świętego Ognia

Ocena: 0
180

Tysiące wyznawców prawosławia zebrały się w sobotę w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie, by wziąć udział w ceremonii zstąpienia Świętego Ognia, zwiastującego zmartwychwstanie Chrystusa.

fot. pixabay.com

Święty Ogień zapala się na kamiennej płycie Grobu Pańskiego co roku w Wielką Sobotę, obchodzoną przez chrześcijan obrządku wschodniego. Uważają oni, że "zstąpienie ognia" to cud, symbolizujący jasność, która następuje wraz z Zmartwychwstaniem Chrystusa. Wierni twierdzą, że święty ogień nie parzy i ma właściwości uzdrawiające.

Święty ogień symbolizuje wieczność, pokój i odnowę. Z Jerozolimy przekazywany jest dalej Kościołom prawosławnym.

Grupy pielgrzymów wczesnym rankiem zebrały się pod bramami do Starego Miasta, które były zamknięte i pilnowane przez funkcjonariuszy policji. Policja, na którą powołuje się agencja EFE, podała, że w bazylice może przebywać jednocześnie jedynie 500 osób; pozostali wierni wiele godzin spędzili w okolicznych uliczkach.

Zejście Świętego Ognia jest rytuałem praktykowanym od co najmniej 1200 lat w ten sam sposób; informacje o nim pochodzą z zapisków z VIII wieku, a pierwsze przekazy o samym cudzie – ze 162 roku.

Bazylikę Grobu Pańskiego wzniesiono w miejscu uważanym za miejsce pochowania i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, obok miejsca jego śmierci na krzyżu.

W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc 8 kwietnia, tydzień po katolikach. Różnica w dacie Świąt Wielkanocnych wynika z innego sposobu jej wyliczania w obu obrządkach. Przed rokiem termin był wspólny, ale np. w 2016 roku Kościoły wschodnie świętowały Wielkanoc aż pięć tygodni po katolickiej. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 lutego

Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu
Dziś w Kościele: czwartek po Popielcu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Pwt 30, 15-20; Ps 1, 1-4 i 6; Łk 9, 22-25
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
27 lutego – Parafia Bogurodzicy Maryi (ul. Powstańców Śląskich 67 D, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -